Jedynie prawda jest ciekawa


Szeremietiew: Czy Zachód zechce nas bronić?

31.03.2014

Jestem przerażony tym, co słyszę. Jesteśmy dzisiaj w sytuacji takiej, że myślimy, iż mamy gwarancje bezpieczeństwa wynikające z obecności w NATO. Myślimy, że jesteśmy bezpieczni, a to, co dzieje się na Ukrainie, nie zagrozi nam bezpośrednio. Moim zdaniem, rodzi to wielkie zagrożenia - mówi w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" Romuald Szeremietiew, byłym ministrem obrony narodowej, komentując oficjalne zapewnienia polskich władz, że jesteśmy bezpieczni.

- Już nawet ośrodki oficjalne przyznają, że Polska nie ma żadnych środków obrony przed obcymi rakietami. (...) Co więcej, z ośrodków rządowych płyną sprzeczne komunikaty. Jedni mówią, że zagrożenia nie ma, inni, że istnieje, że nasza armia jest silna, a inni mówią, że nie jest gotowa, podobne oceny dotyczyły zachowania się NATO i sojuszników - dodaje Szeremietiew. Jego zdaniem, sytuacja na Wschodzie jest dla Polski niezwykle groźna.

- Obawiam się niestety, że to, co się rozgrywa na Ukrainie, może mieć bardziej dramatyczny przebieg i może dojść do przyspieszenia. Biorąc pod uwagę sytuację gospodarczą Rosji, nie sądzę, by była ona w stanie utrzymywać długo tę kryzysową sytuację. Putin będzie raczej chciał w miarę szybko rozstrzygnąć ją na swoją korzyść i tak będzie pewnie postępowała - roztacza ponurą wizję były szef resortu obrony. Mimo to, jak zauważa, otwarta wojna nie jest przesądzona.

- Rosja znalazła sprytny sposób dokonywania agresji, którą nazywam miękką wojną (...) Rosja stara się w danym miejscu wytworzyć sytuację kryzysową, tak aby władze danego państwa nie były w stanie na nią reagować, aby nie miały sposobu na właściwą reakcję. Podobna sytuacja może zaistnieć w innych rejonach Ukrainy. Również tam pojawiają się nieoznakowani i uzbrojeni w broń maszynową sołdaci. Najpierw jest ich kilku, potem kilkudziesięciu, a potem kilkadziesiąt tysięcy, a ta liczba pozwala w danym miejscu przeprowadzić „referendum”, podobne do tego, jakie zorganizowały władze sowieckie jesienią 1939 roku na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej - opisuje schemat, który urzeczywistnił się na Krymie.

Jego zdaniem, może on także powtórzyć się na Łotwie, Estonii a nawet na... Białostocczyźnie.

- Białorusini mieszkają na Białostocczyźnie, gdzie też możemy sobie wyobrazić nieoznakowanych żołnierzy w Białymstoku, którzy będą działać w sposób podobny jak na Krymie - mówi Szeremietiew.

Najsmutniejsze jest jednak to, że zagrożone kraje nie mają co liczyć na Sojusz, którego są nominalnie integralną częścią.

- Barack Obama powiedział, że USA nie zamierzają używać środków militarnych w obecnej sytuacji. Zachód obawia się po prostu, że stanowcza reakcja może spowodować wybuch wojny na dużą skalę. W związku z tym USA i Zachód robią wszystko, by do niej nie doszło, i tak właśnie według tych wskazówek postępuje Ukraina, by nie stawiać Rosjanom oporu. Dla Putina to jest oczywiste i jasne - kończy pesymistycznie dr hab. Romuald Szeremietiew.


Greg/Nasz Dziennik
[fot. YouTube/www.szeremietiew.pl]


Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na facebook.com/stefczyk.info?fref=ts" target="_blank">Facebooku!

Warto poczytać

 1. 1270kijowniaij 25.04.2018

  Oto i są. To oni żerują na dramacie niepełnosprawnych...

  Jeszcze kilka godzin temu pisaliśmy, że w tym sporze dawno przestało chodzić o dobro niepełnosprawnych, a ktoś próbuje zbić na nim kapitał polityczny i pieniądze. Okazuje się, że nie trzeba było długo czekać na potwierdzenie naszych przypuszczeń.

 2. 1270facebookstefczyk 25.04.2018

  Tych słów już nie napiszesz na Facebooku

  Nowy regulamin największego portalu społecznościowego wchodzi w życie 25 maja

 3. 1270twitterPOl 25.04.2018

  „Im zależy tylko na pieniądzach. Wykorzystują swoje niepełnosprawne dzieci”

  Za nami kolejne godziny protestu opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Mimo szerokich propozycji ze strony rządu, protestujący nie zamierzają ustąpić. Jeszcze kilka dni temu zastanawialiśmy się kto im płaci

 4. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 5. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 6. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 7. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 8. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook