Jedynie prawda jest ciekawa


Szeremetiew: Rosja może wywołać III wojnę

22.08.2014

Czy mamy się czego obawiać?

Prof. Romuald Szeremetiew mówi na łamach dziennika "Polska The Times", że Rosja może wywołać III wojnę światową. Jego zdaniem Zachód nieodpowiednio reaguje na to, co dzieje się za naszą wschodnią granicą. "Dziś na Ukrainie toczy się wojna, której Zachód nie potrafi zdefiniować, a Niemcy i Francja negocjują z agresorem wciągając do tych rozmów Ukrainę, ofiarę agresji. Polska prezentująca trzeźwą ocenę polityki rosyjskiej została wyeliminowana z tych rozmów mimo przynależności do tzw. trójkąta weimarskiego" - ubolewa. 

Specjalista od obronności przekonuje również o specyfice rosyjskiej mentalności, która powoduje, że Polacy powinni czuć się zagrożeni. "Rosjanie, będący cywilizacyjnie bardzo blisko Prusaków, należą do innej cywilizacji niż Polacy. Pogląd cywilizacyjny dominujący w Rosji widzi Rzeczpospolitą jako kraj zależny, a każda forma polskiej niezależności jest traktowana przez Rosję jako wyzwanie i zagrożenie dla jej interesów" - tłumaczy. 

Szeremetiew irytuje się również postawą Angeli Merkel i Niemiec, które zablokowały pomysł budowy baz NATO w Polsce. "Rosja nie chciała przyjmować żadnych ograniczeń w rozmieszczaniu własnych sił konwencjonalnych. Dlaczego chce narzucać takie ograniczenia Sojuszowi? W tym kontekście nie bardzo więc wiadomo dlaczego Berlin wspomina o umowie z Rosją. Zresztą, czy Rosja swoimi działaniami na Ukrainie nie zdewastowała tej umowy i przy okazji relacji z NATO?" - ocenia.

Podkreśla też, że jedynym sojusznikiem, na którego naprawdę możemy liczyć są Amerykanie. "Na to wychodzi. Trudno mi się o tym mówi, bo opieranie bezpieczeństwa narodowego na czynniku zewnętrznym i niezależnym od nas – nawet na Stanach Zjednoczonych, to marne rozwiązanie" - zaznacza.

Mówi też o wydatkach na zbrojenia.

"Jeżeli Rosja wydaje ponad 4 proc. PKB na wojsko, a niektórzy mówią, że nawet 5 proc., to pytanie, czy nasze 2 proc. – biorąc pod uwagę jeszcze różnice w wielkościach PKB Polski i Rosji – jest wystarczające?" - pyta Szeremetiew.

Całość wywiadu na łamach "Polski The Times".

svit

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook