Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

„Szefowa Secret Service bardziej mężna od Janickiego”

03.10.2014

Rozmowa z płk. Andrzejem Pawlikowskim, byłym szefem BOR.

Stefczyk.info: Szefowa Secret Service Julia Pierson została odwołana z funkcji po serii wpadek dotyczących ochrony prezydenta Obamy. Służby wpuściły do windy razem z Obamą uzbrojonego byłego przestępcę, a potem do Białego Domu wdarł się mężczyzna z nożem. Dymisja jest zasadna?

Płk Andrzej Pawlikowski: Podanie się do dymisji przez Julię Pierson jest jak najbardziej właściwe. To dobra decyzja po serii wpadek, które opisywały media. Te błędy świadczą o tym, że w amerykańskich służbach coś nie funkcjonowało dobrze, że jest jakiś problem z procedurami. Służby amerykańskie popełniły ostatnio podstawowe błędy. Dyrektor Secret Service jako osoba kierująca formacją odpowiada za takie działanie. Szef zawsze odpowiada za działania nadzorowanej służby.

Pamiętamy, że po tragedii smoleńskiej nie było mowy o wyciągnięciu podobnej odpowiedzialności od szefów służb, w tym od gen. Mariana Janickiego. Różnica w reakcji jest ogromna...

Można powiedzieć, że dyrektor Pierson wykazała większe atrybuty męskie niż niejeden z szefów polskich służb, a głównie oczywiście gen. Janickiego. To samo dotyczy i obecnego szefa gen. Klimka. Pamiętajmy, że to za jego kadencji doszło do ataku na prezydenta Komorowskiego. Został zaatakowany jajkiem na Ukrainie. Błędów obecnego BOR jest zresztą wiele. Niestety szefostwo naszych służb zamiast iść droga dyrektor Pierson przyjmuje fatalne standardy. Zamiast odpowiedzialności awanse.

Jak sprawę posmoleńskich awansów ocenia Pan na tle wydarzeń z USA?

To było bardzo niesmaczne. Wielu ekspertów, oficerów służb, byłych funkcjonariuszy było tym zniesmaczonych. Dzięki kontaktowi z ludźmi służb z innych krajów wiem, że również za granicą to zostało źle odebrane. Ludzie nie ukrywali, że są tym zaskoczeni. Bez względu na to, czy BOR przyczynił się bezpośrednio czy pośrednio do tragedii, fakt, że zginął prezydent, najważniejsza ochraniana osoba, powinien od razu spowodować, że szef BOR powinien oddać się do dyspozycji premiera. Przynajmniej na czas wyjaśnienia tej tragedii. Tego jednak nie zrobiono. Gdyby gen. Janicki się na to zdecydował, na pewno zyskałby w oczach fachowców.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. wPolityce.pl;PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. Google1477x83143-2016 28.10.2016

  "wSieci": Zacięta walka o Nowy Porządek Świata

  "Dla amerykańskiego mainstreamu jest ważne, by USA były globalną wioską, w której, jak u Orwella, po wypędzeniu ludzi światowym folwarkiem będą rządzić świnie".

 2. malejonek 28.10.2016

  Malejonek: Byliśmy w przedsionku piekła

  "To jest konflikt biblijny, który wchodzi już w rozumienie apokaliptyczne".

 3. januskorminwikke 28.10.2016

  Korwin-Mikke: Clinton to zimna suka

  "Hillary Clinton to zimna suka, ona doprowadzi do wojny".

 4. 1232sdasdasd222 28.10.2016

  Wildstein: Dziennikarze chcą walczyć z PiS!. WIDEO

  "Mamy do czynienia z ludźmi, którzy nie cofną się przed niczym, aby walczyć o odzyskanie szeroko pojętej władzy".

 5. kukiz-mucha 28.10.2016

  Kukiz: Mija 66. rocznica skoku władzy na prywatne pieniądze

  "28 października 1950 roku rozpoczął się proces zagrabiania naszych pieniędzy przez zmieniające się rządy i ich zaplecza w postaci aparatu urzędniczego".

 6. sadsadasd 28.10.2016

  Ziemkiewicz: Niech da pani w mordę wszystkim KOD-ziarzom!

  Na spotkaniu Michnika z KOD było sympatycznie, dopóki młody człowiek, wychodząc z sali, nie rzucił "do widzenia, panie Adamie, pan brata pozdrowi".

 7. dgfdfgfdg 27.10.2016

  Ks. Chrostowski: "Rzetelna polityka historyczna jest obowiązkiem". WIDEO

  "Mądra i rzetelna polityka historyczna jest obowiązkiem. Jej brak stanowi wielki grzech zaniechania skutkujący ignorancją, bezmyślnością i bezradnością".

 8. kowalczyk 27.10.2016

  "wSieci": Kowalczyk miała rację

  Cezary Kowalski we "wSieci" o aferze dopingowej w norweskiej kadrze narciarek.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook