Jedynie prawda jest ciekawa


„Szefowa Secret Service bardziej mężna od Janickiego”

03.10.2014

Rozmowa z płk. Andrzejem Pawlikowskim, byłym szefem BOR.

Stefczyk.info: Szefowa Secret Service Julia Pierson została odwołana z funkcji po serii wpadek dotyczących ochrony prezydenta Obamy. Służby wpuściły do windy razem z Obamą uzbrojonego byłego przestępcę, a potem do Białego Domu wdarł się mężczyzna z nożem. Dymisja jest zasadna?

Płk Andrzej Pawlikowski: Podanie się do dymisji przez Julię Pierson jest jak najbardziej właściwe. To dobra decyzja po serii wpadek, które opisywały media. Te błędy świadczą o tym, że w amerykańskich służbach coś nie funkcjonowało dobrze, że jest jakiś problem z procedurami. Służby amerykańskie popełniły ostatnio podstawowe błędy. Dyrektor Secret Service jako osoba kierująca formacją odpowiada za takie działanie. Szef zawsze odpowiada za działania nadzorowanej służby.

Pamiętamy, że po tragedii smoleńskiej nie było mowy o wyciągnięciu podobnej odpowiedzialności od szefów służb, w tym od gen. Mariana Janickiego. Różnica w reakcji jest ogromna...

Można powiedzieć, że dyrektor Pierson wykazała większe atrybuty męskie niż niejeden z szefów polskich służb, a głównie oczywiście gen. Janickiego. To samo dotyczy i obecnego szefa gen. Klimka. Pamiętajmy, że to za jego kadencji doszło do ataku na prezydenta Komorowskiego. Został zaatakowany jajkiem na Ukrainie. Błędów obecnego BOR jest zresztą wiele. Niestety szefostwo naszych służb zamiast iść droga dyrektor Pierson przyjmuje fatalne standardy. Zamiast odpowiedzialności awanse.

Jak sprawę posmoleńskich awansów ocenia Pan na tle wydarzeń z USA?

To było bardzo niesmaczne. Wielu ekspertów, oficerów służb, byłych funkcjonariuszy było tym zniesmaczonych. Dzięki kontaktowi z ludźmi służb z innych krajów wiem, że również za granicą to zostało źle odebrane. Ludzie nie ukrywali, że są tym zaskoczeni. Bez względu na to, czy BOR przyczynił się bezpośrednio czy pośrednio do tragedii, fakt, że zginął prezydent, najważniejsza ochraniana osoba, powinien od razu spowodować, że szef BOR powinien oddać się do dyspozycji premiera. Przynajmniej na czas wyjaśnienia tej tragedii. Tego jednak nie zrobiono. Gdyby gen. Janicki się na to zdecydował, na pewno zyskałby w oczach fachowców.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. wPolityce.pl;PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook