Jedynie prawda jest ciekawa


Szefernaker: Tusk nie potrafi być neutralny

09.03.2017

Ostatnie działania, np. związane z listem premier Szydło do przywódców państw UE, wymusiły, by Donald Tusk powtarzał, że jest neutralny - powiedział w czwartek minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Paweł Szefernaker.

Zdaniem Szefernakera potrzeba przede wszystkim "dużej debaty nad przyszłością UE". "Dzisiaj jest mi przykro, że idee ojców założycieli UE nie są realizowane. Mieliśmy Brexit i wiele sytuacji, w których oderwane od rzeczywistości elity brukselskie podejmowały decyzje niezgodne z bezpieczeństwem Europy i Europejczyków, w tym także Polaków. Dziś elity brukselskie dalej w to brną, nie chcą dyskutować. To debata nad przyszłością UE" - skomentował na antenie Polskiego Radia 24. 

"Jeżeli Donald Tusk i czołowi politycy europejscy mieszają się w kwestie polskie, to jest to zgodne z demokracją. Jeżeli Polska mówi o sprawach w drugą stronę, to jest to niezgodne z demokracją. (...) Rząd polski poprosił o to, aby na dzisiejszym posiedzeniu Rady Europejskiej pojawił się Jacek Saryusz-Wolski jako jedyny oficjalnie zgłoszony kandydat, to do podjęcia tej decyzji w myśl reguł brukselskich potrzeba jednomyślności (...). Ale żeby podjąć decyzję, kto ma być przewodniczącym (Rady Europejskiej - PAP), według brukselskich reguł nie jest potrzebna jednomyślność" - dodał minister. 

"Pytanie, czy chcemy żyć w Europie, gdzie są takie zasady, że można podjąć decyzję wbrew krajowi członkowskiemu, z którego pochodzi kandydat (na szefa RE - PAP). Za chwilę to może dotyczyć nie tylko Polski, ale także innych krajów UE. Na pewno te reguły powinny być dużo bardziej przejrzyste. Dziś też wiele kwestii jest niedopowiedzianych" - podkreślił. 

Zdaniem Szefernakera Donald Tusk "nie jest kandydatem, który zablokuje Europę dwóch prędkości". "Właśnie za jego prezydentury w UE ta koncepcja się narodziła. W czasie, kiedy Polak jest przewodniczącym RE, rodzi się koncepcja coraz poważniej brana przez brukselskie elity, żeby Polska nie była krajem w pierwszej prędkości UE. Wybierając Polaka na to stanowisko, liczyliśmy, że będzie inaczej i że Donald Tusk będzie bronił polskiego interesu" - powiedział. 

"Na pewno ostatnie działania, np. związane z listem premier (Beaty) Szydło, wymusiły żeby w tej chwili przewodniczący Tusk powtarzał, że jest neutralny. (...) Być może Tusk starał się być neutralny, ale jak rządziła w Polsce Platforma Obywatelska. Walka z PiS, walka z naszym obozem politycznym, była silniejsza i przestał być neutralny, zaangażował się w spór w Polsce" - skomentował. 

Jak podkreślił, PiS i rząd podjął decyzję o wysunięciu kandydatury Jacka Saryusza-Wolskiego na przewodniczącego RE "także po ostatnich zachowaniach przewodniczącego Tuska". 

Minister przypomniał, że 2,5 roku temu PiS popierało kandydaturę Tuska na szefa RE. "Mówiliśmy wtedy o tym, że za 2,5 roku powiemy +sprawdzam+" - mówił Szefernaker. Jak dodał, na decyzję PiS ws. miały wpływ m.in. wydarzenia z grudnia ub. roku, gdy "blokowano Sejm i w sposób pozaparlamentarny walczono z wybranym demokratycznie rządem i większością parlamentarną". "Donald Tusk właśnie wtedy przyjechał do Polski i zaangażował się bezpośrednio w spór polityczny w Polsce" – zaznaczył. 

ak/PAP

[fot. Fratria]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook