Jedynie prawda jest ciekawa


Szefernaker: Tusk nie potrafi być neutralny

09.03.2017

Ostatnie działania, np. związane z listem premier Szydło do przywódców państw UE, wymusiły, by Donald Tusk powtarzał, że jest neutralny - powiedział w czwartek minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Paweł Szefernaker.

Zdaniem Szefernakera potrzeba przede wszystkim "dużej debaty nad przyszłością UE". "Dzisiaj jest mi przykro, że idee ojców założycieli UE nie są realizowane. Mieliśmy Brexit i wiele sytuacji, w których oderwane od rzeczywistości elity brukselskie podejmowały decyzje niezgodne z bezpieczeństwem Europy i Europejczyków, w tym także Polaków. Dziś elity brukselskie dalej w to brną, nie chcą dyskutować. To debata nad przyszłością UE" - skomentował na antenie Polskiego Radia 24. 

"Jeżeli Donald Tusk i czołowi politycy europejscy mieszają się w kwestie polskie, to jest to zgodne z demokracją. Jeżeli Polska mówi o sprawach w drugą stronę, to jest to niezgodne z demokracją. (...) Rząd polski poprosił o to, aby na dzisiejszym posiedzeniu Rady Europejskiej pojawił się Jacek Saryusz-Wolski jako jedyny oficjalnie zgłoszony kandydat, to do podjęcia tej decyzji w myśl reguł brukselskich potrzeba jednomyślności (...). Ale żeby podjąć decyzję, kto ma być przewodniczącym (Rady Europejskiej - PAP), według brukselskich reguł nie jest potrzebna jednomyślność" - dodał minister. 

"Pytanie, czy chcemy żyć w Europie, gdzie są takie zasady, że można podjąć decyzję wbrew krajowi członkowskiemu, z którego pochodzi kandydat (na szefa RE - PAP). Za chwilę to może dotyczyć nie tylko Polski, ale także innych krajów UE. Na pewno te reguły powinny być dużo bardziej przejrzyste. Dziś też wiele kwestii jest niedopowiedzianych" - podkreślił. 

Zdaniem Szefernakera Donald Tusk "nie jest kandydatem, który zablokuje Europę dwóch prędkości". "Właśnie za jego prezydentury w UE ta koncepcja się narodziła. W czasie, kiedy Polak jest przewodniczącym RE, rodzi się koncepcja coraz poważniej brana przez brukselskie elity, żeby Polska nie była krajem w pierwszej prędkości UE. Wybierając Polaka na to stanowisko, liczyliśmy, że będzie inaczej i że Donald Tusk będzie bronił polskiego interesu" - powiedział. 

"Na pewno ostatnie działania, np. związane z listem premier (Beaty) Szydło, wymusiły żeby w tej chwili przewodniczący Tusk powtarzał, że jest neutralny. (...) Być może Tusk starał się być neutralny, ale jak rządziła w Polsce Platforma Obywatelska. Walka z PiS, walka z naszym obozem politycznym, była silniejsza i przestał być neutralny, zaangażował się w spór w Polsce" - skomentował. 

Jak podkreślił, PiS i rząd podjął decyzję o wysunięciu kandydatury Jacka Saryusza-Wolskiego na przewodniczącego RE "także po ostatnich zachowaniach przewodniczącego Tuska". 

Minister przypomniał, że 2,5 roku temu PiS popierało kandydaturę Tuska na szefa RE. "Mówiliśmy wtedy o tym, że za 2,5 roku powiemy +sprawdzam+" - mówił Szefernaker. Jak dodał, na decyzję PiS ws. miały wpływ m.in. wydarzenia z grudnia ub. roku, gdy "blokowano Sejm i w sposób pozaparlamentarny walczono z wybranym demokratycznie rządem i większością parlamentarną". "Donald Tusk właśnie wtedy przyjechał do Polski i zaangażował się bezpośrednio w spór polityczny w Polsce" – zaznaczył. 

ak/PAP

[fot. Fratria]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook