Jedynie prawda jest ciekawa


Szef śląskiej „S”: gdyby rząd podjął dialog, nie byłoby strajku

15.03.2013

Związki zawodowe zapowiadają strajk generalny na Śląsku. Czterogodzinna akcja strajkowa, do której dojdzie w najbliższą środę, obejmie m.in. kopalnie, huty, odlewnie, firmy energetyczne, koleje, komunikację miejską oraz niektóre szpitale. O proteście wobec polityki rządu Donalda Tuska rozmawiamy z Dominikiem Kolorzem, szefem śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”.

Stefczyk.info: Strajk generalny to zawsze ostateczność. Co skłoniło związki do tak drastycznych działań?

Dominik Kolorz: Nie osiągnęliśmy porozumienia ze stroną rządową, choć nasze postulaty nie mają charakteru roszczeniowego, lecz wymuszają prawidłowe funkcjonowanie gospodarki. Na Śląsku, gdzie funkcjonuje znakomita większość polskiego przemysłu, jest już blisko ćwierć miliona bezrobotnych. Oczekujemy zasadniczej zmiany polityki gospodarczej i społecznej rządu. Nie uzyskaliśmy tego, stąd decyzja o strajku.

Czy po stronie rządowej widać chęć porozumienia?

Nasze postulaty są znane od dawna. Gdyby premier Donald Tusk i jego ministrowie podjęli dialog,  nie bylibyśmy w sytuacji ogłaszania strajku generalnego. Rozmowy zostały przez rząd podjęte w ostatniej chwili. Mam szacunek dla wicepremiera Janusza Piechocińskiego, że podjął się ich próby. Ale dotknięte kryzysem przedsiębiorstwa na Śląsku nie mogą w nieskończoność czekać choćby na  postulowane przez nas zwiększenie pomocy służącej utrzymaniu miejsc pracy i wsparcie dla energochłonnego przemysłu.

Czy protest zakończy się na czterogodzinnym strajku generalnym?

Nie chcemy dolewać oliwy do ognia. Jesteśmy gotowi do rozmów. Piłeczka leży jednak po stronie rządu. Jeżeli będziemy bliscy porozumienia, strajk nie zostanie rozszerzony. W przeciwnym razie sytuacja stanie się jeszcze bardziej napięta niż obecnie.

Ewa Kopacz uznała, że związkowcom nie chodzi o dialog z władzą,  lecz o zdobycie władzy. Jak pan przyjmuje tę wypowiedź?

Jako totalnie prowokacyjną. To zaognianie sytuacji. Nie mam zamiaru robić powtórki z AWS. „Solidarność” powstała po to, by kontrolować władzę i być trybunem pracowniczym. Taką rolę w tej chwili wykonujemy. Jeśli obecna władza jest zła, to pewnie przyjdzie moment – i on jest bardzo bliski – że będziemy chcieli, by ta władza odeszła. Ale na pewno nie będziemy robić nic, żebyśmy to my tę władzę przejęli. Jesteśmy od oceniania, mówienia, co jest dobre, co złe. Jeżeli ktoś przez sześć lat źle rządzi, sam pracuje na to, żeby mu społeczeństwo powiedziało – basta!

JKUB

[fot. solidarnosckatowice.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook