Jedynie prawda jest ciekawa


Szef MSZ Włoch: „Nie możemy zamykać drzwi przed Rosją”

09.05.2015

Utrzymywanie dialogu z Moskwą jest podejściem realistycznym, bo Rosja odgrywa ważną rolę w polityce międzynarodowej - mówi w rozmowie z PAP szef MSZ Włoch Paolo Gentiloni. Podkreśla, że UE powinna jednoznacznie wspierać Ukrainę, i być zjednoczona w kwestii sankcji wobec Rosji.

Według niego Rosja może odgrywać, i de facto właśnie to robi, znaczącą rolę w wielu ważnych zagadnieniach polityki międzynarodowej, na przykład w negocjacjach z Iranem, w debatach w ONZ na temat imigracji na Morzu Śródziemnym czy sytuacji uchodźców z Syrii.

„Unia Europejska powinna brać to pod uwagę w swej polityce. Z jednej strony musimy być bardzo jednoznaczni i zjednoczeni w naszej polityce wspierania niepodległości i integralności terytorialnej Ukrainy, jak również w polityce sankcji wobec Rosji. Z drugiej jednak strony musimy uwzględniać to, że Rosja nadal odgrywa istotną rolę w różnych międzynarodowych zagadnieniach, jest ważnym graczem” – zaznacza.

Jego zdaniem Włochy, podobnie jak USA, czy kraje europejskie, muszą to uwzględniać. „Utrzymywanie otwartych drzwi w międzynarodowym dialogu z Rosją to podejście realistyczne. Nie oznacza to, że polityka Włoch przestaje być spójna we wspieraniu naszych ukraińskich przyjaciół” – dodaje.

W opinii szefa włoskiej dyplomacji Włochy, tak jak Francja, jak inne kraje europejskie nie biorą udziału w paradzie wojskowej w Moskwie, bo słuszną rzeczą jest, by dać sygnał, że po tym, co wydarzyło się w ostatnim roku na Krymie i na wschodzie Ukrainy, coś się zmieniło

„Ale bierzemy udział w uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza i w spotkaniu na Kremlu, bo także słuszną rzeczą jest upamiętnienie ogromnego wkładu, jaki Rosja, wówczas Związek Radziecki, wniosła w wyzwolenie Europy od nazizmu i faszyzmu” – wyjaśnia.

„Podczas mojej wizyty w Kijowie odniosłem wrażenie, że przywódcy Ukrainy, z którymi się spotkałem, prezydent Petro Poroszenko, premier Arsenij Jaceniuk i minister spraw zagranicznych Pawło Klimkin, są mocno zaangażowani nie tylko w realizację porozumienia z Mińska, ale także w kwestie reform wewnętrznych: gospodarczych i instytucjonalnych” – zapewnia Gentiloni.

Według niego prezydent Poroszenko podkreślał jednak, że sytuacja na wschodzie jego kraju nadal jest bardzo niestabilna. „Są wprawdzie dobre sygnały, na przykład to, że w środę w Mińsku rozpoczęła się kolejna narada trójstronnej grupy kontaktowej Ukraina-Rosja-OBWE, na co czekaliśmy od wielu tygodni. Z drugiej strony są też informacje o tym, że wciąż naruszane jest zawieszenie ognia” – dodaje szef MSZ Włoch.

Jak twierdzi przekazał ukraińskim liderom, że Włochy wspierają Ukrainę nie tylko, co oczywiste, w kwestii obrony jej niepodległości, ale szczególnie w procesie reformowania jej instytucji, prawa. „Ukraina musi być bowiem silniejsza ekonomicznie i instytucjonalnie, by stawić czoła trudnej sytuacji, która ma miejsce u jej wschodnich granic” – przekonuje Gentiloni.

Jeśli chodzi o imigrację, to jego zdaniem Włochy oczekują wsparcia, ale „nie od Polski, a od UE”. „Nie możemy dawać jedynie +włoskiej odpowiedzi+ na problem, który jest ogólnoeuropejski. Tysiące ludzi, którzy próbują dostać się do Włoch, i kolejne tysiące, które starają się dotrzeć do Grecji czy na Maltę to problem, który nie dotyczy tylko tych krajów, ale całej Europy. Do Włoch każdego dnia dociera na łodziach, ryzykując życie 4-5 tys. uchodźców” – mówi.

Rozwiązanie tego problemu według niego nie może opierać się na dobrowolnych decyzjach poszczególnych krajów, by przyjąć uchodźców. „Europa powinna sprawiedliwie podzielić obciążenia. Trzeba być jednak realistą. Wiemy, że taka zmiana nie nastąpi łatwo i szybko. Czekając na to docelowe, idealne rozwiązanie, musimy pomagać poszczególnym krajom z południowego pogranicza UE” – uważa minister spraw zagranicznych Włoch.

Obok działań doraźnych, spowodowanych nagłym kryzysem, konieczne są jego zdaniem też rozwiązania długoterminowe, zarówno dotyczące stabilizacji obszarów dotkniętych wojną, gdzie problem imigracji ma swe źródło, jak również dotyczące kształtu polityki rozsiedlania uchodźców w różnych krajach UE, podziału obciążenia z tym związanego.

Ryb, PAP

Fot. [Twitter/@AlFayth]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook