Jedynie prawda jest ciekawa

Szef MSZ Włoch: „Nie możemy zamykać drzwi przed Rosją”

09.05.2015

Utrzymywanie dialogu z Moskwą jest podejściem realistycznym, bo Rosja odgrywa ważną rolę w polityce międzynarodowej - mówi w rozmowie z PAP szef MSZ Włoch Paolo Gentiloni. Podkreśla, że UE powinna jednoznacznie wspierać Ukrainę, i być zjednoczona w kwestii sankcji wobec Rosji.

Według niego Rosja może odgrywać, i de facto właśnie to robi, znaczącą rolę w wielu ważnych zagadnieniach polityki międzynarodowej, na przykład w negocjacjach z Iranem, w debatach w ONZ na temat imigracji na Morzu Śródziemnym czy sytuacji uchodźców z Syrii.

„Unia Europejska powinna brać to pod uwagę w swej polityce. Z jednej strony musimy być bardzo jednoznaczni i zjednoczeni w naszej polityce wspierania niepodległości i integralności terytorialnej Ukrainy, jak również w polityce sankcji wobec Rosji. Z drugiej jednak strony musimy uwzględniać to, że Rosja nadal odgrywa istotną rolę w różnych międzynarodowych zagadnieniach, jest ważnym graczem” – zaznacza.

Jego zdaniem Włochy, podobnie jak USA, czy kraje europejskie, muszą to uwzględniać. „Utrzymywanie otwartych drzwi w międzynarodowym dialogu z Rosją to podejście realistyczne. Nie oznacza to, że polityka Włoch przestaje być spójna we wspieraniu naszych ukraińskich przyjaciół” – dodaje.

W opinii szefa włoskiej dyplomacji Włochy, tak jak Francja, jak inne kraje europejskie nie biorą udziału w paradzie wojskowej w Moskwie, bo słuszną rzeczą jest, by dać sygnał, że po tym, co wydarzyło się w ostatnim roku na Krymie i na wschodzie Ukrainy, coś się zmieniło

„Ale bierzemy udział w uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza i w spotkaniu na Kremlu, bo także słuszną rzeczą jest upamiętnienie ogromnego wkładu, jaki Rosja, wówczas Związek Radziecki, wniosła w wyzwolenie Europy od nazizmu i faszyzmu” – wyjaśnia.

„Podczas mojej wizyty w Kijowie odniosłem wrażenie, że przywódcy Ukrainy, z którymi się spotkałem, prezydent Petro Poroszenko, premier Arsenij Jaceniuk i minister spraw zagranicznych Pawło Klimkin, są mocno zaangażowani nie tylko w realizację porozumienia z Mińska, ale także w kwestie reform wewnętrznych: gospodarczych i instytucjonalnych” – zapewnia Gentiloni.

Według niego prezydent Poroszenko podkreślał jednak, że sytuacja na wschodzie jego kraju nadal jest bardzo niestabilna. „Są wprawdzie dobre sygnały, na przykład to, że w środę w Mińsku rozpoczęła się kolejna narada trójstronnej grupy kontaktowej Ukraina-Rosja-OBWE, na co czekaliśmy od wielu tygodni. Z drugiej strony są też informacje o tym, że wciąż naruszane jest zawieszenie ognia” – dodaje szef MSZ Włoch.

Jak twierdzi przekazał ukraińskim liderom, że Włochy wspierają Ukrainę nie tylko, co oczywiste, w kwestii obrony jej niepodległości, ale szczególnie w procesie reformowania jej instytucji, prawa. „Ukraina musi być bowiem silniejsza ekonomicznie i instytucjonalnie, by stawić czoła trudnej sytuacji, która ma miejsce u jej wschodnich granic” – przekonuje Gentiloni.

Jeśli chodzi o imigrację, to jego zdaniem Włochy oczekują wsparcia, ale „nie od Polski, a od UE”. „Nie możemy dawać jedynie +włoskiej odpowiedzi+ na problem, który jest ogólnoeuropejski. Tysiące ludzi, którzy próbują dostać się do Włoch, i kolejne tysiące, które starają się dotrzeć do Grecji czy na Maltę to problem, który nie dotyczy tylko tych krajów, ale całej Europy. Do Włoch każdego dnia dociera na łodziach, ryzykując życie 4-5 tys. uchodźców” – mówi.

Rozwiązanie tego problemu według niego nie może opierać się na dobrowolnych decyzjach poszczególnych krajów, by przyjąć uchodźców. „Europa powinna sprawiedliwie podzielić obciążenia. Trzeba być jednak realistą. Wiemy, że taka zmiana nie nastąpi łatwo i szybko. Czekając na to docelowe, idealne rozwiązanie, musimy pomagać poszczególnym krajom z południowego pogranicza UE” – uważa minister spraw zagranicznych Włoch.

Obok działań doraźnych, spowodowanych nagłym kryzysem, konieczne są jego zdaniem też rozwiązania długoterminowe, zarówno dotyczące stabilizacji obszarów dotkniętych wojną, gdzie problem imigracji ma swe źródło, jak również dotyczące kształtu polityki rozsiedlania uchodźców w różnych krajach UE, podziału obciążenia z tym związanego.

Ryb, PAP

Fot. [Twitter/@AlFayth]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook