Jedynie prawda jest ciekawa


Szef MON: Szczyt NATO może być historyczny

10.06.2016

Warszawski szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego będzie wydarzeniem „o niesłychanie istotnym znaczeniu, które ma szansę stać się historyczne. Zmieni bowiem miejsce Polski i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, miejsce geopolityczne, to związane z problemem bezpieczeństwa” – podkreślił minister Antoni Macierewicz w swoim cotygodniowym felietonie „Głos Polski” na antenie Telewizji Trwam.

Minister Macierewicz mówiąc o tym, jak wielkie możliwości militarne posiada NATO, przywołał ćwiczenia Anakonda-16, które od dwóch dni odbywają się na terenie Polski.

– Przedwczoraj pod Toruniem wylądowało blisko dwa tysiące żołnierzy Sojuszu Północnoatlantyckiego. […] Jak mi opowiadano – niestety nie mogłem być podczas tych ćwiczeń na miejscu, […] – dowódca wojsk amerykańskich, który wylądował z kilkudziesięcio kilogramowym plecakiem natychmiast po skoku stawił się u generała dowodzącego ćwiczeniami i zameldował: „Panie Generale, dwadzieścia pięć godzin temu w Wirginii otrzymałem rozkaz, by stawić się w Toruniu – YES”. To pokazuje – ten desant, te ćwiczenia – jak wielkie są militarne możliwości NATO – mówił szef MON-u.

„Te trzydzieści jeden tysięcy żołnierzy z dwudziestu czterech państw w tym 13 tys. żołnierzy amerykańskich, 12 tysięcy polskich, żołnierze z innych krajów, razem ćwiczących, razem działających, podejmujących bardzo skomplikowane i trudne do zsynchronizowania operacje, mają pokazać każdemu przeciwnikowi, że Polska i inne kraje flanki wschodniej są bezpieczne.” – akcentował minister obrony narodowej.

Antoni Macierewicz podkreślił, że te defensywne manewry NATO mają także za zadanie uzmysłowić potencjalnym agresorom, że państwa sojusznicze są w stanie skutecznie obronić się – jeżeli będzie taka potrzeba – przed jakimkolwiek przeciwnikiem.

– Mówię o tym wszystkim na dwadzieścia dziewięć dni przed szczytem NATO. […] Wydarzeniem, które zgromadzi czterdzieści pięć głów państw, pięćdziesiąt siedem delegacji, łącznie będzie to ponad dwa tysiące różnych przedstawicieli, blisko trzy tysiące dziennikarzy. To olbrzymie wydarzenie o niesłychanie istotnym znaczeniu; wydarzenie, które ma szansę stać się historyczne, bowiem zmieni miejsce Polski i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Miejsce geopolityczne, to związane z problemem bezpieczeństwa – powiedział szef MON-u.

Dodał, że z państw, które w jakimś stopniu były zależne od presji rosyjskiej, państwa Europy Środkowo-Wschodniej – po warszawskim szczycie NATO – powinny stać się pełnoprawnymi członkami Sojuszu.

– Przekształcamy się w pełno prawnych sojuszników, czyli takich, którzy –jeżeli chcą – mogą wezwać pomoc z tego państwa, które uważają za skutecznie mogące nas bronić i muszą tę pomoc rzeczywiście otrzymać. Taki jest sens postanowień, jakie mamy podjąć podczas tego szczytu, a zwłaszcza podczas najbliższych rokowań, które odbędą się w Brukseli 14 i 15 czerwca – mówił minister.

Zaznaczył, że porusza ten temat, ponieważ są przeciwnicy takiego rozstrzygnięcia.

– Dzisiaj w „Washington Post” ukazał się artykuł, który próbuje doprowadzić do tego, aby zachwiać tą konstrukcją polityczną, aby postawić pod znakiem zapytania uchwały NATO i decyzje mające stabilizować, gwarantować nam wspólną obronę – sojuszniczą obronę, kierującą się zasadą: „wszyscy za jednego, jeden za wszystkich”. Jestem przekonany, że te działania będą nieskuteczne, a decyzje NATO mówiące o wysuniętej, trwałej obecności wojsk sojuszniczych na terenie Polski i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej wejdą w życie – zakończył minister Antonii Macierewicz.

RadioMaryja.pl/frost
[Fot. PAP]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook