Jedynie prawda jest ciekawa


Szef MON: Szczyt NATO może być historyczny

10.06.2016

Warszawski szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego będzie wydarzeniem „o niesłychanie istotnym znaczeniu, które ma szansę stać się historyczne. Zmieni bowiem miejsce Polski i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, miejsce geopolityczne, to związane z problemem bezpieczeństwa” – podkreślił minister Antoni Macierewicz w swoim cotygodniowym felietonie „Głos Polski” na antenie Telewizji Trwam.

Minister Macierewicz mówiąc o tym, jak wielkie możliwości militarne posiada NATO, przywołał ćwiczenia Anakonda-16, które od dwóch dni odbywają się na terenie Polski.

– Przedwczoraj pod Toruniem wylądowało blisko dwa tysiące żołnierzy Sojuszu Północnoatlantyckiego. […] Jak mi opowiadano – niestety nie mogłem być podczas tych ćwiczeń na miejscu, […] – dowódca wojsk amerykańskich, który wylądował z kilkudziesięcio kilogramowym plecakiem natychmiast po skoku stawił się u generała dowodzącego ćwiczeniami i zameldował: „Panie Generale, dwadzieścia pięć godzin temu w Wirginii otrzymałem rozkaz, by stawić się w Toruniu – YES”. To pokazuje – ten desant, te ćwiczenia – jak wielkie są militarne możliwości NATO – mówił szef MON-u.

„Te trzydzieści jeden tysięcy żołnierzy z dwudziestu czterech państw w tym 13 tys. żołnierzy amerykańskich, 12 tysięcy polskich, żołnierze z innych krajów, razem ćwiczących, razem działających, podejmujących bardzo skomplikowane i trudne do zsynchronizowania operacje, mają pokazać każdemu przeciwnikowi, że Polska i inne kraje flanki wschodniej są bezpieczne.” – akcentował minister obrony narodowej.

Antoni Macierewicz podkreślił, że te defensywne manewry NATO mają także za zadanie uzmysłowić potencjalnym agresorom, że państwa sojusznicze są w stanie skutecznie obronić się – jeżeli będzie taka potrzeba – przed jakimkolwiek przeciwnikiem.

– Mówię o tym wszystkim na dwadzieścia dziewięć dni przed szczytem NATO. […] Wydarzeniem, które zgromadzi czterdzieści pięć głów państw, pięćdziesiąt siedem delegacji, łącznie będzie to ponad dwa tysiące różnych przedstawicieli, blisko trzy tysiące dziennikarzy. To olbrzymie wydarzenie o niesłychanie istotnym znaczeniu; wydarzenie, które ma szansę stać się historyczne, bowiem zmieni miejsce Polski i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Miejsce geopolityczne, to związane z problemem bezpieczeństwa – powiedział szef MON-u.

Dodał, że z państw, które w jakimś stopniu były zależne od presji rosyjskiej, państwa Europy Środkowo-Wschodniej – po warszawskim szczycie NATO – powinny stać się pełnoprawnymi członkami Sojuszu.

– Przekształcamy się w pełno prawnych sojuszników, czyli takich, którzy –jeżeli chcą – mogą wezwać pomoc z tego państwa, które uważają za skutecznie mogące nas bronić i muszą tę pomoc rzeczywiście otrzymać. Taki jest sens postanowień, jakie mamy podjąć podczas tego szczytu, a zwłaszcza podczas najbliższych rokowań, które odbędą się w Brukseli 14 i 15 czerwca – mówił minister.

Zaznaczył, że porusza ten temat, ponieważ są przeciwnicy takiego rozstrzygnięcia.

– Dzisiaj w „Washington Post” ukazał się artykuł, który próbuje doprowadzić do tego, aby zachwiać tą konstrukcją polityczną, aby postawić pod znakiem zapytania uchwały NATO i decyzje mające stabilizować, gwarantować nam wspólną obronę – sojuszniczą obronę, kierującą się zasadą: „wszyscy za jednego, jeden za wszystkich”. Jestem przekonany, że te działania będą nieskuteczne, a decyzje NATO mówiące o wysuniętej, trwałej obecności wojsk sojuszniczych na terenie Polski i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej wejdą w życie – zakończył minister Antonii Macierewicz.

RadioMaryja.pl/frost
[Fot. PAP]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook