Jedynie prawda jest ciekawa


Szef MON: Niektóre opinie nt. uchwalenia Konstytucji 3 Maja są błędne

05.05.2017

„Stanisław August Poniatowski nie miał podstawowych, fundamentalnych cech, które czynią władcą - władcę, królem – króla i przywódcę – przywódcą. Nie był człowiekiem, który był patriotą polskim i który miał wolę, aby państwo polskie ocalić i aby o państwo polskie walczyć – powiedział Antoni Macierewicz w felietonie „Głos Polski” .

Szef ministerstwa obrony narodowej nawiązał w wypowiedzi do wywiadu z prof. Piotrem Ugniewskim dla jednej z gazet dotyczącym postawy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Minister podkreślił, że to właśnie ówczesny władca Polski zadecydował o tym, że państwo polskie przestało istnieć.

„To od niego zależało to, czy państwo polskie przetrwa czy nie. To ostatecznie jego podpis zadecydował o tym, iż Polacy, a dokładniej ich władca, król Stanisław Poniatowski samowolnie zrzekł się istnienia państwa polskiego. Chodzi nie tylko o podpisywanie kolejnych aktów rozbiorowych, wyników kolejnych Sejmów rozbiorowych, ale chodzi przede wszystkim o podpisanie aktu ostatecznego zrzeczenia się korony, zrzeczenia się istnienia państwa polskiego – mówił szef MON.
Macierewicz podkreślił, że jego złych działań nie przyćmią dzieła architektury i sztuki, a nawet założone instytucje.
„Jego historia zdrad, nieszczęść i działań na szkodę Rzeczpospolitej jest niesłychanie długa. […] Tych słabości nie zrekompensują ani piękne Łazienki, ani piękne obrazy, ani szkoła rycerska, ani żadne inne działania, których nie należy mu rzeczywiście odmawiać, ale nie mówimy o człowieku, który miał być ministrem oświaty czy ministrem sztuki, kultury. Mówimy o człowieku, od którego zależał los ojczyzny: - podkreślił minister Macierewicz.

Prawdziwe motywy działania ostatniego króla Polski dobitnie uwidocznione zostały m.in. w korespondencji Stanisława Augusta Poniatowskiego z księciem Józefem Poniatowskim.

„Wryła mi się w pamięć jego korespondencja z księciem Józefem Poniatowskim, gdy ten po bitwie pod Zieleńcami pisał do swojego stryja, mówiąc „Królu, mimo tej przegranej mamy wszystkie szanse, by nadal walczyć, by nadal opierać się wojskom carycy”. Na to w odpowiedzi dostał list od swojego stryja, króla Stanisława, który mówił: „Tak, ale ja mam długi, a Katarzyna obiecała mi je spłacić. Ja muszą przystąpić do Targowicy”. Takie były prawdziwe motywy, taki był charakter, takie były zdolności króla Stanisława Poniatowskiego” - zaakcentował polityk.
Minister ocenił, że Stanisław August Poniatowski nie miał cech, którymi powinien charakteryzować się dobry przywódca. Miał za to inną cechę: cechę nieustannej gotowości do podporządkowywania się silniejszym.
„Miał cechę gotowości działania zgodnie z rozkazami carycy Katarzyny i na jej zawołanie, na jej decyzję czynienia tego, co ona uznawała za słuszne: - przypomniał Antoni Macierewicz.
wkt/Radio Maryja
[fot. fratria]

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook