Jedynie prawda jest ciekawa


Szczypińska: Rząd oszczędza na zdrowiu

21.01.2013

Rozmowa z posłanką PiS, Jolantą Szczypińską, zasiadającą w komisji zdrowia.

Stefczyk.info: 32 proc. seniorów zdarzyło się nie wykupić leków zapisanych przez lekarza, głównie z racji finansowych. Takie dane przedstawia TNS Polska. Jak pani ocenia tę skalę?

Jolanta Szczypińska: Z moich kontaktów z pacjentami w regionie, z którego pochodzę, wynika, że niestety odsetek osób, które nie wykupują leków, jest jeszcze większy. To oczywiście zależy od regionu itd. Prawdą jest, że większość pacjentów nie kupuje pieniędzy z powodu braku pieniędzy. To jest ogromny dramat, to bowiem stanowi wielkie zagrożenie dla tych osób. Często spotykam się z pytaniami, jakie leki można wykupić, a jakich nie trzeba. Wiadomo, że jeśli nie wykupi się wszystkich leków, często skutki leczenia będą iluzoryczne. To jest problem bardzo groźny, ale lekceważony przez ministra zdrowia i ekipę rządzącą. Osoby najstarsze, najuboższe - te na ogół chorują - nie mają szans na pomoc. Ja co dzień się spotykam z ludźmi, którzy przychodzą i proszą mnie o pomoc. z drugiej strony rozmawiam z farmaceutami pracującymi w aptekach. Oni przeżywają dramat i mają wiele stresów, ponieważ bardzo często przychodzący do nich ludzie odchodzą nie kupując potrzebnych leków. Niestety takie tendencje będą się utrzymywały, a nawet mogą być częstsze. To się będzie pogłębiało wraz ze wzrostem bezrobocia.

Z czego to wynika?

To niestety jest pokłosie ustawy refundacyjnej. Ona była głośno zapowiadana przez ministra Arłukowicza. On wielokrotnie twierdził, że problemu z wykupem leków nikt mieć nie będzie. Jak się okazuje jest dokładnie inaczej.

W mediach słyszymy często, że NFZ oszczędził duże sumy na polityce lekowej. Jak to rozumieć?

Rząd oszczędza przede wszystkim na świadczeniach zdrowotnych. Przekładając na język prosty to oznacza, że władza uniemożliwia i zniechęca do korzystania z prawa do świadczeń. Wykup recepty, leczenie jest dostępem do świadczeń. Jeśli to się uniemożliwia, to znaczy, że nie jest w Polsce przestrzegana Konstytucja. Ustawa zasadnicza gwarantuje każdemu obywatelowi równy dostęp do świadczeń, bez względu na jego zamożność. Jednak okazuje się, że jest bardzo duża grupa wykluczonych z systemu opieki zdrowia.

Dlaczego są wykluczeni?

Oni są wykluczeni przez politykę obecnego rządu, który tymi słabszymi się w ogóle nie interesuje. Wydaję mi się, że rząd obrał wręcz politykę, której celem jest powiększenie grupy wykluczonych. Oni nie będą mieli możliwości funkcjonowania w systemie opieki zdrowotnej. Rząd oszczędza na zdrowiu i życiu pacjenta. To jest hańba. To jest zagrożenie dla pacjentów. To największa hańba Rzeczypospolitej.

Rozmawiał Nal
[Fot. PAP/Grzegorz Michałowski]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 6. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook