Jedynie prawda jest ciekawa


Szczypińska: Rząd oszczędza na zdrowiu

21.01.2013

Rozmowa z posłanką PiS, Jolantą Szczypińską, zasiadającą w komisji zdrowia.

Stefczyk.info: 32 proc. seniorów zdarzyło się nie wykupić leków zapisanych przez lekarza, głównie z racji finansowych. Takie dane przedstawia TNS Polska. Jak pani ocenia tę skalę?

Jolanta Szczypińska: Z moich kontaktów z pacjentami w regionie, z którego pochodzę, wynika, że niestety odsetek osób, które nie wykupują leków, jest jeszcze większy. To oczywiście zależy od regionu itd. Prawdą jest, że większość pacjentów nie kupuje pieniędzy z powodu braku pieniędzy. To jest ogromny dramat, to bowiem stanowi wielkie zagrożenie dla tych osób. Często spotykam się z pytaniami, jakie leki można wykupić, a jakich nie trzeba. Wiadomo, że jeśli nie wykupi się wszystkich leków, często skutki leczenia będą iluzoryczne. To jest problem bardzo groźny, ale lekceważony przez ministra zdrowia i ekipę rządzącą. Osoby najstarsze, najuboższe - te na ogół chorują - nie mają szans na pomoc. Ja co dzień się spotykam z ludźmi, którzy przychodzą i proszą mnie o pomoc. z drugiej strony rozmawiam z farmaceutami pracującymi w aptekach. Oni przeżywają dramat i mają wiele stresów, ponieważ bardzo często przychodzący do nich ludzie odchodzą nie kupując potrzebnych leków. Niestety takie tendencje będą się utrzymywały, a nawet mogą być częstsze. To się będzie pogłębiało wraz ze wzrostem bezrobocia.

Z czego to wynika?

To niestety jest pokłosie ustawy refundacyjnej. Ona była głośno zapowiadana przez ministra Arłukowicza. On wielokrotnie twierdził, że problemu z wykupem leków nikt mieć nie będzie. Jak się okazuje jest dokładnie inaczej.

W mediach słyszymy często, że NFZ oszczędził duże sumy na polityce lekowej. Jak to rozumieć?

Rząd oszczędza przede wszystkim na świadczeniach zdrowotnych. Przekładając na język prosty to oznacza, że władza uniemożliwia i zniechęca do korzystania z prawa do świadczeń. Wykup recepty, leczenie jest dostępem do świadczeń. Jeśli to się uniemożliwia, to znaczy, że nie jest w Polsce przestrzegana Konstytucja. Ustawa zasadnicza gwarantuje każdemu obywatelowi równy dostęp do świadczeń, bez względu na jego zamożność. Jednak okazuje się, że jest bardzo duża grupa wykluczonych z systemu opieki zdrowia.

Dlaczego są wykluczeni?

Oni są wykluczeni przez politykę obecnego rządu, który tymi słabszymi się w ogóle nie interesuje. Wydaję mi się, że rząd obrał wręcz politykę, której celem jest powiększenie grupy wykluczonych. Oni nie będą mieli możliwości funkcjonowania w systemie opieki zdrowotnej. Rząd oszczędza na zdrowiu i życiu pacjenta. To jest hańba. To jest zagrożenie dla pacjentów. To największa hańba Rzeczypospolitej.

Rozmawiał Nal
[Fot. PAP/Grzegorz Michałowski]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook