Jedynie prawda jest ciekawa


Polscy pacjenci skazani na śmierć

24.04.2012

Polscy pacjenci nie mają możliwości korzystania z opieki zdrowotnej. Podwyżka cen leków uniemożliwia im leczenie – mówi portalowi Stefczyk.info posłanka PiS, Jolanta Szczypińska, zasiadająca w komisji zdrowia.

Stefczyk.info: 1 maja po raz kolejny zmieniają się ceny leków w Polsce. Jak zaznacza „Super Express”, pacjenci za ponad 600 leków zapłacą więcej, często nawet 10-krotnie. Około 400 będzie tańszych. Jak Pani ocenia politykę cenową Ministerstwa Zdrowia?

Jolanta Szczypińska: Na ten temat powiedziano już wiele. Również PiS wskazuje od dawna, że polityka lekowa autorstwa rządu Platformy Obywatelskiej i PSL-u jest polityką hańby. Ona prowadzi do sytuacji, w której polscy pacjenci nie mają możliwości korzystania z opieki zdrowotnej. Podwyżka cen leków uniemożliwia im leczenie. To oznacza, że są oni skazani na choroby i ich skutki, nawet najgorsze. To bardzo boli. Myśmy wielokrotnie starali się interweniować w tej sprawie.

W jaki sposób?

Zajmowaliśmy się tymi zagadnieniami na posiedzeniach komisji zdrowia. Przestrzegaliśmy przed przyjęciem ustawy refundacyjnej. Apelowaliśmy do ministra zdrowia o refleksję. Niestety nie spotkaliśmy się ze zrozumieniem, ani nawet z wysłuchaniem.

Polityka resortu zdrowia szkodzi pacjentom?

To jest dramat. Sama obserwuję to na przykładzie swojej pracy poselskiej. Przychodzi do mnie wiele osób, które z płaczem i rozpaczą proszą o pomoc, ponieważ nie są w stanie kupić lekarstw. Pacjentów już dziś nie stać na leczenie. To oznacza dla nich jedno – oni są skazani na śmierć.

Kto za to odpowiada?

W największym stopniu Ministerstwo Zdrowia. Bartosz Arłukowicz zdaje sobie sprawę z sytuacji, jednak do tej pory nic nie robi w tej sprawie. Dziwię mu się, ponieważ on przecież jest lekarzem. Odrobina wrażliwości powinna w nim pozostać. Okazuje się jednak, że niestety nie ma jej. Cała sprawa obarcza również rząd. Informacje o sytuacji w służbie zdrowia oraz o polityce lekowej są znane całemu rządowi, a nie tylko ministrowi zdrowia.

Czy szef resortu zdrowia daje dziś gwarancje bezpieczeństwa pacjentom?

W mojej ocenie nie. Po hańbie związanej z brakiem leków onkologicznych (zdj.), niezbędnych do chemioterapii, w każdym normalnym kraju minister zdrowia musiałby odejść. Tymczasem Bartosz Arłukowicz ma się dobrze i twierdzi, że nic nie mógł w tej sprawie zrobić. To dla mnie niezrozumiałe i bardzo bolesne. Ja problemy z lekami onkologicznymi znam z doświadczenia, wiem, co to znaczy, gdy brakuje leku do chemioterapii i co to może oznaczać. W każdym normalnym państwie minister zdrowia zostałby odwołany, w Polsce rząd nie tylko go nie usuwa, ale nawet uwiarygodnia jego politykę. To pokazuje, że w Polsce mamy jeszcze wiele do zrobienia, jeśli chodzi o standardy.

Rozmawiał KL
[Fot. PAP/Marcin Bielecki]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook