Jedynie prawda jest ciekawa


Szczerski: Władza oparta na kłamstwie

17.07.2012

Strona rządowa musi zbudować totalną wersję wydarzeń, musi zbudować coś w rodzaju filmowego matrixa. Dlatego obóz rządzący staje się coraz bardziej totalitarny w swoim zachowaniu - mówi portalowi Stefczyk.info prof. Krzysztof Szczerski, poseł PiS.

Stefczyk.info: Minister Radosław Sikorski pisze na swoim blogu, że to Prezydent Lech Kaczyński złamał konstytucję, ponieważ poleciał do Rosji wbrew zaleceniom MSZ. Jak Pan ocenia to stwierdzenie?

Prof. Krzysztof Szczerski: Tego typu opinie i wypowiedzi mnie powalają. One nie nadają się do merytorycznego komentarza. Minister Sikorski przekracza kolejne granice w dyskusji publicznej. Wpisuje się tym samym w najczarniejszą grupę urzędników Donalda Tuska, którzy nie tylko próbują się chronić przed odpowiedzialnością konstytucyjną, nie tylko mataczą, ale dodatkowo atakują swoich przeciwników. Przechodzą do kontrataku. Widać kolejną fazę unikania odpowiedzialności za tragedię smoleńską. To obrona przez atak.

Kto w Pana ocenie łamał konstytucję?

Słowa ministra Sikorskiego z posiedzenia komisji spraw zagranicznych nie pozostawiają złudzeń. Szef dyplomacji przyznał, że zniechęcał aktywnie Prezydenta RP do wizyty w Katyniu w czasie 70. rocznicy zbrodni sowieckiej. To kwalifikuje się do dyskusji o odpowiedzialności konstytucyjnej. Zadaniem MSZ nie jest celowe i aktywne zniechęcanie głowy państwa do odbywania ważnych wizyt zagranicznych. Szczególnie, gdy sprawa dotyczy takiego wydarzenia, jak 70. rocznica zbrodni katyńskiej. To działania ministra Sikorskiego, do których sam się przyznał, powinny skutkować dyskusją o odpowiedzialności konstytucyjnej.

Prezydent zachowywał się zgodnie z procedurami?

Z żadnym deliktem ze strony Prezydenta RP nie mieliśmy do czynienia. Od dawna widać było z kolei agresję i ataki ze strony rządu. Rokiem symptomatycznym był rok 2009, gdy aktywnie zniechęcano wtedy Prezydenta RP do udziału w Radzie Europejskiej. To również było jednak prawo Prezydenta RP. Działania premiera i rządu nosiły znamiona działań niezgodnych z przepisami.

Pana zdaniem członkom obecnej władzy uda się uniknąć odpowiedzialności za nieprawidłowości przy organizacji wylotu do Katynia?

W obecnej Polsce prokuratura śledztwo cywilne umorzyła. Jednak nie wierzę w to, że Polska, jako państwo, i my, jako wspólnota obywatelska, nie jesteśmy w stanie wymusić na urzędnikach naszego państwa odpowiedzialności za ich czyny. To jest kwestia stanu państwa, jako takiego. Tu nie chodzi o spory polityczne. To dotyczy tego, czy Polacy i państwo jest w stanie wyegzekwować coś od osób pełniących czasowo najważniejsze funkcję w kraju. Jeśli by się okazało, że to nie będzie możliwe, to oznaczało będzie katastrofę polskiej wspólnoty politycznej, jako takiej. Jeśli okazałoby się, że wspólnota polityczna nie jest w stanie wymuszać na swoich przedstawicielach i urzędnikach odpowiedzialności, zaczyna być pytanie, czy Polska jest jeszcze demokracją. Przecież elementem demokracji jest odpowiedzialność władzy. Tymczasem my, mamy do czynienia z systemem samodzierżawienia w Polsce. Cara nikt nigdy nie karał za nic. Póki nie mordowali się oni na w zajem, nic mu nie groziło. Nie chciałbym, żeby tak było i w Polsce.

Sieć kłamstwa smoleńskiego jest coraz większa. Co to oznacza dla sposobu funkcjonowania władzy w Polsce?

Jeśli ktoś ma coś na sumieniu i próbuje to ukryć w coraz większym stopniu staje się więźniem swojej tajemnicy. To, co my możemy robić, jest ciągłym pokazywaniem luk w wersji przedstawionej przez władzę. Strona rządowa musi zbudować totalną wersję wydarzeń, musi zbudować coś w rodzaju filmowego matrixa. Dlatego obóz rządzący staje się coraz bardziej totalitarny w swoim zachowaniu. Władza musi przedstawiać Polakom totalną wizję, która będzie zawierała wszystkie elementy rzeczywistości - od kultury, przez rozrywkę, po twardą politykę, w tym działania służb. Jakiekolwiek załamanie się nawet małego elementu tej konstrukcji natychmiast pokazuje, że król jest nagi. To budzi niepokój. Obecna władza jest oparta na kłamstwie. Ona musi więc być władzą totalną, nie może podejmować nawet drobnych dialogów. To dlatego próby racjonalnej dyskusji są blokowane lub rodzą agresję. Znamy wiele przykładów w historii, które świadczą, że rządzący skrywający jakieś piętno muszą pełnić władzę w sposób totalny, inaczej przestają być zdolni do rządzenia. Nawet mały wyłom w niej może spowodować upadek. Dlatego każda inicjatywa bicia w mur władzy jest cenna. Liczę, że uda nam się ten mur kłamstwa władzy obalić.

Rozmawiał saż
[Fot. PAP/Grzegorz Jakubowski]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook