Jedynie prawda jest ciekawa


Szczerski: Wipler sprowadził Gowina do parteru

04.06.2013

Rozmowa z posłem PiS, byłym wiceszefem MSZ Krzysztofem Szczerskim.

Stefczyk.info: Wraz z posłem Przemysławem Wiplerem byliście Panowie wymieniani, jako członkowie nowego pokolenia w PiSie, posłowie merytorycznie przygotowani do obierania najważniejszych stanowisk w państwie. Jak Pan odbiera decyzję posła Wiplera, by wyjść z PiS i założyć własne stowarzyszenie "Republikanie"?

Krzysztof Szczerski: Decyzję tę przyjąłem z rozczarowaniem. W mojej ocenie sytuacją, która może doprowadzić do zmiany politycznej w Polsce, jest jedność wyborców prawicy. Nawet przy różnorodności nurtów musi istnieć jedność wyborców. Rozumiałbym decyzję posła Wiplera, gdyby on powiedział, że buduje stowarzyszenie, ale pozostając w PiS, startując z list PiS itd. Wtedy nie zrywałby jedności wyborców. Jednak on ogłosił wyjście z partii i budowę oddzielnej struktury, co w mojej ocenie oddala wizję zmiany w Polsce, a nie przybliża. Jestem rozczarowany tą decyzją.

Wipler zapowiada chęć budowy koalicji z PiSem, unika krytyki swojej byłej już partii. Czego spodziewa się Pan po retoryce członków nowego Stowarzyszenia?

W Polsce rynek medialny jest tak skonstruowany, że utrzymanie kroplówki medialnej koniecznej dla istnienia w polityce, jest warunkowane krytyką PiSu. Kroplówka medialna jest opłacana coraz ostrzejszą krytyką Prawa i Sprawiedliwości. To oznacza, że warunkiem utrzymania się nowej inicjatywy posła Wiplera w mediach będzie krytyka PiSu, odcinanie się od poprzedniej partii. Jeśli twórcom Stowarzyszenia "Republikanie" wydaje się, że będą w stanie unikać tej retoryki, to się mylą. W mojej ocenie szybko pójdą oni drogą PJN czy Solidarnej Polski. W tych przypadkach wydawało się, że jest to rodzaj rozwodu z partią, ale nie z wyborcami PiS. Szybko okazało się, że bez obrażania PiSu i jego wyborców te partie nie są w stanie istnieć w mediach. I dziś wyborcy PiS są wściekli na PJN czy SP. Sądzę, że podobnie będzie z nowym ruchem, że szybko okaże się, że wyborcy PiSu są wściekli na "Republikanów", że nie traktują jak członków tej samej przestrzeni politycznej.

Wydaje się, że próba powołania inicjatywy, która miałaby szanse pozyskać głosy rozczarowanych rządami PO, ale zrażonych do PiS, może być dla Polski korzystna.

Na razie warto wskazać na jeden konkretny wymiar decyzji Przemysława Wiplera. On sprowadził do parteru Jarosława Gowina. Wykorzystał niezdecydowanie Gowina, żeby go postawić w sytuacji pewnego nacisku. Gowin jest szachowany. On będzie teraz mógł dołączyć do Wiplera, a nie odwrotnie. W rozumieniu rozgrywek gabinetowych mamy więc porażkę Gowina. Wipler go pokonał. Jednak to jest jedynie gabinetowa, szachowa rozgrywka. W mojej ocenie stwarzanie faktów politycznych w Polsce to dziś domena jedynie wielkich formacji. Realne zmiany wykonują wielkie formacje. Ruchy niszowe w skali Polski są natomiast nieznaczące. Politycy, zwłaszcza mniej doświadczeni, ulegają często złudzeniu wirtualnej polityki. Jeśli się nie wychodzi poza świat mediów, Warszawy i internetu można mieć wrażenie, że tak wygląda polityka, realne problemy Polaków, Polska. Politycy powinni natomiast poznać realia życia w głębi Polski. Każdy polityk, który chce być liderem, powinien działać w okręgu poza stolicą. Na swoim terenie on powinien spotykać się z problemami codzienności Polaków, poznawać Polskę. Jedynie dzięki takiej działalności w Polsce może wyrosnąć prawdziwy przywódca. Nie można działać jedynie w mediach, Warszawie i Sejmie.

Jak to się odnosi do nowej Stowarzyszenia "Republikanie"?

W tym sensie inicjatywa "Republikanie" jest w mojej ocenie daleka od tego modelu, o którym mówię. Jeśli ten ruch będzie w stanie przejść test spotkania się z problemami Polaków, uwierzę, że może on być poważną siłą. Jednak na razie tego nie widzę. Wątpię, by on docierał do ludzi i ich problemów.

Rozmawiał Nal
[Fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook