Jedynie prawda jest ciekawa


Szczerski: Wipler sprowadził Gowina do parteru

04.06.2013

Rozmowa z posłem PiS, byłym wiceszefem MSZ Krzysztofem Szczerskim.

Stefczyk.info: Wraz z posłem Przemysławem Wiplerem byliście Panowie wymieniani, jako członkowie nowego pokolenia w PiSie, posłowie merytorycznie przygotowani do obierania najważniejszych stanowisk w państwie. Jak Pan odbiera decyzję posła Wiplera, by wyjść z PiS i założyć własne stowarzyszenie "Republikanie"?

Krzysztof Szczerski: Decyzję tę przyjąłem z rozczarowaniem. W mojej ocenie sytuacją, która może doprowadzić do zmiany politycznej w Polsce, jest jedność wyborców prawicy. Nawet przy różnorodności nurtów musi istnieć jedność wyborców. Rozumiałbym decyzję posła Wiplera, gdyby on powiedział, że buduje stowarzyszenie, ale pozostając w PiS, startując z list PiS itd. Wtedy nie zrywałby jedności wyborców. Jednak on ogłosił wyjście z partii i budowę oddzielnej struktury, co w mojej ocenie oddala wizję zmiany w Polsce, a nie przybliża. Jestem rozczarowany tą decyzją.

Wipler zapowiada chęć budowy koalicji z PiSem, unika krytyki swojej byłej już partii. Czego spodziewa się Pan po retoryce członków nowego Stowarzyszenia?

W Polsce rynek medialny jest tak skonstruowany, że utrzymanie kroplówki medialnej koniecznej dla istnienia w polityce, jest warunkowane krytyką PiSu. Kroplówka medialna jest opłacana coraz ostrzejszą krytyką Prawa i Sprawiedliwości. To oznacza, że warunkiem utrzymania się nowej inicjatywy posła Wiplera w mediach będzie krytyka PiSu, odcinanie się od poprzedniej partii. Jeśli twórcom Stowarzyszenia "Republikanie" wydaje się, że będą w stanie unikać tej retoryki, to się mylą. W mojej ocenie szybko pójdą oni drogą PJN czy Solidarnej Polski. W tych przypadkach wydawało się, że jest to rodzaj rozwodu z partią, ale nie z wyborcami PiS. Szybko okazało się, że bez obrażania PiSu i jego wyborców te partie nie są w stanie istnieć w mediach. I dziś wyborcy PiS są wściekli na PJN czy SP. Sądzę, że podobnie będzie z nowym ruchem, że szybko okaże się, że wyborcy PiSu są wściekli na "Republikanów", że nie traktują jak członków tej samej przestrzeni politycznej.

Wydaje się, że próba powołania inicjatywy, która miałaby szanse pozyskać głosy rozczarowanych rządami PO, ale zrażonych do PiS, może być dla Polski korzystna.

Na razie warto wskazać na jeden konkretny wymiar decyzji Przemysława Wiplera. On sprowadził do parteru Jarosława Gowina. Wykorzystał niezdecydowanie Gowina, żeby go postawić w sytuacji pewnego nacisku. Gowin jest szachowany. On będzie teraz mógł dołączyć do Wiplera, a nie odwrotnie. W rozumieniu rozgrywek gabinetowych mamy więc porażkę Gowina. Wipler go pokonał. Jednak to jest jedynie gabinetowa, szachowa rozgrywka. W mojej ocenie stwarzanie faktów politycznych w Polsce to dziś domena jedynie wielkich formacji. Realne zmiany wykonują wielkie formacje. Ruchy niszowe w skali Polski są natomiast nieznaczące. Politycy, zwłaszcza mniej doświadczeni, ulegają często złudzeniu wirtualnej polityki. Jeśli się nie wychodzi poza świat mediów, Warszawy i internetu można mieć wrażenie, że tak wygląda polityka, realne problemy Polaków, Polska. Politycy powinni natomiast poznać realia życia w głębi Polski. Każdy polityk, który chce być liderem, powinien działać w okręgu poza stolicą. Na swoim terenie on powinien spotykać się z problemami codzienności Polaków, poznawać Polskę. Jedynie dzięki takiej działalności w Polsce może wyrosnąć prawdziwy przywódca. Nie można działać jedynie w mediach, Warszawie i Sejmie.

Jak to się odnosi do nowej Stowarzyszenia "Republikanie"?

W tym sensie inicjatywa "Republikanie" jest w mojej ocenie daleka od tego modelu, o którym mówię. Jeśli ten ruch będzie w stanie przejść test spotkania się z problemami Polaków, uwierzę, że może on być poważną siłą. Jednak na razie tego nie widzę. Wątpię, by on docierał do ludzi i ich problemów.

Rozmawiał Nal
[Fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook