Jedynie prawda jest ciekawa


Szczerski: Ważny czas dla Europy

01.01.2014

Kampania wyborcza krajów pro-europejskich będzie nakręcana standardowym sloganem: „więcej Europy” i powtarzaniem kolejnych super lewicowych i liberalnych pomysłów dla Europy – mówi prof. Krzysztof Szczerski, poseł PiS i były wiceminister spraw zagranicznych.

Stefczyk.info: Grecja przejęła przewodnictwo w Unii Europejskiej i na samym początku deklaruje, że to będzie tania prezydencja. Dodatkowo premier Samaras powiedział, że jego kraj chce udowodnić, że z kryzysem finansowym można walczyć „łagodnymi reformami”. Jak pan ocenie greckie pomysły i co ten kraj może nam pokazać w najbliższym czasie?

Krzysztof Szczerski: To będzie bardzo ciekawa prezydencja, ponieważ Grecy zapowiedzieli, że nie będą potrzebowali pomocy w walce z kryzysem finansowym, a dalsze kłopoty będę starali się rozwiązać na własną rękę. Grecja z pewnością będzie zainteresowana dalszym zacieśnianiem regulacji w strefie euro i Unii Bankowej. Rząd w Atenach będzie chciał udowodnić, że z dużego kryzysu można wyjść własną ścieżką. Gracy mogą w tym przypadku powoływać się na Międzynarodowy Fundusz Walutowy, który sam przyznał, że terapia zaproponowana im była błędna, a fundowane lekarstwa, okazały się być gorsze od choroby.

Jak będą w tym czasie wyglądały relacje na linii Ateny-Berlin? Czy Angela Merkel, która jest znienawidzona w Grecji, będzie pierwszym recenzentem ten prezydencji?

Pamiętajmy, że najbliższe pół roku dla UE będzie dokańczaniem projektów już rozpoczętych, a nie wprowadzaniem nowym inicjatyw. W maju cała Europa będzie żyć wyborami do Parlamentu Europejskiego oraz tym kto będzie nowym przewodniczącym, czy nowym unijnym komisarzem. Angela Merkel będzie w tym czasie starała się przeforsować swoje swoje pomysły personale, podobnie jak większość przywódców europejskich.

Czyli wszyscy skupią się na grach personalnych?

Dokładnie tak, dlatego grecka prezydencja, będzie traktowana jako „przejściowa”, która przygotuje UE do nowego otwarcia. Pomiędzy Grecją i Niemcami nie ma partnerstwa, wręcz odwrotnie, czego dowodem był ostatni atak na ambasadora Niemiec w Atenach.

Czy oprócz wyborów, Unię Europejską czekają jakieś ważne zadania i wydarzenia w tym roku?

Okres domykania wszystkich spraw, nie jest okresem stagnacji – i to należy podkreślić. Ważne aby na ostatniej prostej, politycy, którzy są zajęci innymi sprawami, zainteresowali się możliwymi próbami przeforsowania projektów, które są kontrowersyjne, a w najbliższym czasie, mogę zostać przeforsowane bez szerszej dyskusji.

Jakie to projekty?

Np. dotyczące gazu łupkowego, czy spraw energetyczno – klimatycznych. Ważne jest również pytanie: w jaki sposób zakończy się sprawa Unii Bankowej, czy przemysłu obronnego UE? Tych spraw należy pilnować w pierwszej kolejności, ponieważ sprawy kontrowersyjne są zostawianie na koniec, aby łatwiej je przepchnąć podczas głosowań.

Jak będzie wyglądać kampania wyborcza w Europie?

Z pewnością pojawią się liczne demagogie ideologiczne, głoszona przez wszystkie kraje członkowskie. Kampania wyborcza krajów pro-europejskich będzie nakręcana standardowym sloganem: „więcej Europy” i powtarzaniem kolejnych super lewicowych i liberalnych pomysłów dla Europy.

Rozmawiał Łukasz Żygadło

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku! 

[fot: PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook