Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Szczerski: Ważny czas dla Europy

01.01.2014

Kampania wyborcza krajów pro-europejskich będzie nakręcana standardowym sloganem: „więcej Europy” i powtarzaniem kolejnych super lewicowych i liberalnych pomysłów dla Europy – mówi prof. Krzysztof Szczerski, poseł PiS i były wiceminister spraw zagranicznych.

Stefczyk.info: Grecja przejęła przewodnictwo w Unii Europejskiej i na samym początku deklaruje, że to będzie tania prezydencja. Dodatkowo premier Samaras powiedział, że jego kraj chce udowodnić, że z kryzysem finansowym można walczyć „łagodnymi reformami”. Jak pan ocenie greckie pomysły i co ten kraj może nam pokazać w najbliższym czasie?

Krzysztof Szczerski: To będzie bardzo ciekawa prezydencja, ponieważ Grecy zapowiedzieli, że nie będą potrzebowali pomocy w walce z kryzysem finansowym, a dalsze kłopoty będę starali się rozwiązać na własną rękę. Grecja z pewnością będzie zainteresowana dalszym zacieśnianiem regulacji w strefie euro i Unii Bankowej. Rząd w Atenach będzie chciał udowodnić, że z dużego kryzysu można wyjść własną ścieżką. Gracy mogą w tym przypadku powoływać się na Międzynarodowy Fundusz Walutowy, który sam przyznał, że terapia zaproponowana im była błędna, a fundowane lekarstwa, okazały się być gorsze od choroby.

Jak będą w tym czasie wyglądały relacje na linii Ateny-Berlin? Czy Angela Merkel, która jest znienawidzona w Grecji, będzie pierwszym recenzentem ten prezydencji?

Pamiętajmy, że najbliższe pół roku dla UE będzie dokańczaniem projektów już rozpoczętych, a nie wprowadzaniem nowym inicjatyw. W maju cała Europa będzie żyć wyborami do Parlamentu Europejskiego oraz tym kto będzie nowym przewodniczącym, czy nowym unijnym komisarzem. Angela Merkel będzie w tym czasie starała się przeforsować swoje swoje pomysły personale, podobnie jak większość przywódców europejskich.

Czyli wszyscy skupią się na grach personalnych?

Dokładnie tak, dlatego grecka prezydencja, będzie traktowana jako „przejściowa”, która przygotuje UE do nowego otwarcia. Pomiędzy Grecją i Niemcami nie ma partnerstwa, wręcz odwrotnie, czego dowodem był ostatni atak na ambasadora Niemiec w Atenach.

Czy oprócz wyborów, Unię Europejską czekają jakieś ważne zadania i wydarzenia w tym roku?

Okres domykania wszystkich spraw, nie jest okresem stagnacji – i to należy podkreślić. Ważne aby na ostatniej prostej, politycy, którzy są zajęci innymi sprawami, zainteresowali się możliwymi próbami przeforsowania projektów, które są kontrowersyjne, a w najbliższym czasie, mogę zostać przeforsowane bez szerszej dyskusji.

Jakie to projekty?

Np. dotyczące gazu łupkowego, czy spraw energetyczno – klimatycznych. Ważne jest również pytanie: w jaki sposób zakończy się sprawa Unii Bankowej, czy przemysłu obronnego UE? Tych spraw należy pilnować w pierwszej kolejności, ponieważ sprawy kontrowersyjne są zostawianie na koniec, aby łatwiej je przepchnąć podczas głosowań.

Jak będzie wyglądać kampania wyborcza w Europie?

Z pewnością pojawią się liczne demagogie ideologiczne, głoszona przez wszystkie kraje członkowskie. Kampania wyborcza krajów pro-europejskich będzie nakręcana standardowym sloganem: „więcej Europy” i powtarzaniem kolejnych super lewicowych i liberalnych pomysłów dla Europy.

Rozmawiał Łukasz Żygadło

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku! 

[fot: PAP/EPA]

Słowa kluczowe:

Krzysztof Szczerski

,

Grecja

,

prezydentura

Warto poczytać

 1. jachnikSI 28.05.2017

  Kukiz'15 do PO: Przyjmijcie uchodźców do własnego domu

  "Jeśli PO i N uważa, że powinno się przyjmować uchodźców, to zacznijcie od siebie. Przyjmijcie do własnego domu" - powiedział w programie "Woronicza 17" Jerzy Jachnik z Kukiz’15.

 2. woronicza17SI 28.05.2017

  Min. Kownacki mocno do opozycji

  "Jaką trzeba być opozycją, by co roku osłabiać pozycję polskiego rządu?" - pytał wiceminister obrony narodowej na antenie TVP Info w programie "Woronicza 17".

 3. rybafratriaSI 28.05.2017

  Prof. Ryba: Trump nie bawi się w gierki

  "Donald Trump jest kimś w rodzaju kowboja, czyli nie bawi się w pewne procedury dyplomatyczne i upiększanie rzeczywistości".

 4. Anna-Pamula-gfdfdgfd 27.05.2017

  Gość TVN24: Ginie 10 Polaków, ale uratowaliśmy 6999 osób

  Tak na temat przyjęcia 7 tys. uchodźców do Polski wypowiedziała się reporterka związana z "Gazetą Wyborczą".

 5. prof-Nowak-dsdsadsasad 27.05.2017

  Prof. Nowak o polskiej wolności

  "Tyle osób przylgnęło do polskości przez te wieki przychodząc z zewnątrz, bo zafascynowali się wzorem wolności, którego gdzie indziej nie było".

 6. zimek 27.05.2017

  Ziemkiewicz: W cywilizowanym państwie Szubartowicze rozrzucają gnój na polach

  Rafał Ziemkiewicz punktuje byłego dziennikarza Polskiego Radia.

 7. flick-refiugados 27.05.2017

  RDI: multikulturalizm w wydaniu unijnym jest iluzją

  List Macieja Świrskiego o poparciu działań rządu ws. imigrantów.

 8. Zbigniew-Brzezinski-dsdadsadaa 27.05.2017

  Jimmy Carter i eksperci o prof. Brzezińskim

  "Był ważną częścią naszego życia od ponad czterech dekad i był znakomitym urzędnikiem państwowym".

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook