Jedynie prawda jest ciekawa


Szczerski: Ważny czas dla Europy

01.01.2014

Kampania wyborcza krajów pro-europejskich będzie nakręcana standardowym sloganem: „więcej Europy” i powtarzaniem kolejnych super lewicowych i liberalnych pomysłów dla Europy – mówi prof. Krzysztof Szczerski, poseł PiS i były wiceminister spraw zagranicznych.

Stefczyk.info: Grecja przejęła przewodnictwo w Unii Europejskiej i na samym początku deklaruje, że to będzie tania prezydencja. Dodatkowo premier Samaras powiedział, że jego kraj chce udowodnić, że z kryzysem finansowym można walczyć „łagodnymi reformami”. Jak pan ocenie greckie pomysły i co ten kraj może nam pokazać w najbliższym czasie?

Krzysztof Szczerski: To będzie bardzo ciekawa prezydencja, ponieważ Grecy zapowiedzieli, że nie będą potrzebowali pomocy w walce z kryzysem finansowym, a dalsze kłopoty będę starali się rozwiązać na własną rękę. Grecja z pewnością będzie zainteresowana dalszym zacieśnianiem regulacji w strefie euro i Unii Bankowej. Rząd w Atenach będzie chciał udowodnić, że z dużego kryzysu można wyjść własną ścieżką. Gracy mogą w tym przypadku powoływać się na Międzynarodowy Fundusz Walutowy, który sam przyznał, że terapia zaproponowana im była błędna, a fundowane lekarstwa, okazały się być gorsze od choroby.

Jak będą w tym czasie wyglądały relacje na linii Ateny-Berlin? Czy Angela Merkel, która jest znienawidzona w Grecji, będzie pierwszym recenzentem ten prezydencji?

Pamiętajmy, że najbliższe pół roku dla UE będzie dokańczaniem projektów już rozpoczętych, a nie wprowadzaniem nowym inicjatyw. W maju cała Europa będzie żyć wyborami do Parlamentu Europejskiego oraz tym kto będzie nowym przewodniczącym, czy nowym unijnym komisarzem. Angela Merkel będzie w tym czasie starała się przeforsować swoje swoje pomysły personale, podobnie jak większość przywódców europejskich.

Czyli wszyscy skupią się na grach personalnych?

Dokładnie tak, dlatego grecka prezydencja, będzie traktowana jako „przejściowa”, która przygotuje UE do nowego otwarcia. Pomiędzy Grecją i Niemcami nie ma partnerstwa, wręcz odwrotnie, czego dowodem był ostatni atak na ambasadora Niemiec w Atenach.

Czy oprócz wyborów, Unię Europejską czekają jakieś ważne zadania i wydarzenia w tym roku?

Okres domykania wszystkich spraw, nie jest okresem stagnacji – i to należy podkreślić. Ważne aby na ostatniej prostej, politycy, którzy są zajęci innymi sprawami, zainteresowali się możliwymi próbami przeforsowania projektów, które są kontrowersyjne, a w najbliższym czasie, mogę zostać przeforsowane bez szerszej dyskusji.

Jakie to projekty?

Np. dotyczące gazu łupkowego, czy spraw energetyczno – klimatycznych. Ważne jest również pytanie: w jaki sposób zakończy się sprawa Unii Bankowej, czy przemysłu obronnego UE? Tych spraw należy pilnować w pierwszej kolejności, ponieważ sprawy kontrowersyjne są zostawianie na koniec, aby łatwiej je przepchnąć podczas głosowań.

Jak będzie wyglądać kampania wyborcza w Europie?

Z pewnością pojawią się liczne demagogie ideologiczne, głoszona przez wszystkie kraje członkowskie. Kampania wyborcza krajów pro-europejskich będzie nakręcana standardowym sloganem: „więcej Europy” i powtarzaniem kolejnych super lewicowych i liberalnych pomysłów dla Europy.

Rozmawiał Łukasz Żygadło

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku! 

[fot: PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook