Jedynie prawda jest ciekawa


Szczerski: Wasalizacja wobec Rosji

17.12.2012

O wizycie Radosława Sikorskiego w Rosji i rozmowach z Siergiejem Ławrowem portal Stefczyk.info rozmawia z posłem PiS, byłym wiceszefem MSZ Krzysztofem Szczerskim.

Stefczyk.info: Minister Radosław Sikorski w rozmowach z Siergiejem Ławrowem mówił m.in. o wraku tupolewa, który uległ katastrofie w Smoleńsku. Po rozmowach szef polskiego MSZ powiedział, że sprawa zwrotu szczątków maszyny jest na tym samym etapie co wcześniej - Rosja deklaruje, że odda wrak jak tylko będzie mogła, a Sikorski mówił,że liczy, iż to będzie szybko. W pozostałych sprawach (m.in. ws. ruchu bezwizowego na linii Rosja-UE czy ws. członkostwa Rosji w OECD) Polska wspiera działania Moskwy. Jak Pan to odbiera?

Krzysztof Szczerski: Polityka ministra Sikorskiego wobec Rosji ws. smoleńskiej jest skrajnie nieodpowiedzialna. Do tej pory minister Sikorski wmawiał Polakom, że sprawa zwrotu wraku ma charakter proceduralno-prawny i wynika z umowy, którą podpisał rząd Polski i Rosji. Wiadomo było, że wrak ma pozostać w Rosji do czasu zakończenia śledztwa, na co zgodził się rząd Tuska. Z drugiej strony minister mówił, że nie jest możliwe, by włączyć do sprawy śledztwa smoleńskiego oraz rozmów o wraku czynniki międzynarodowe, w tym UE.

Teraz zmienił zdanie.

Tak, obecnie zrobił woltę i zwrot o 180 stopni. Po pierwsze, obecna wizyta w Moskwie oznacza, że sprawa wraku ma charakter polityczny, a nie proceduralno-prawny. Po drugie prosząc Catherine Ashton o pomoc w rozmowach z Rosją uznaje, że umiędzynarodowienie śledztwa jest konieczne, by uzyskać coś w rozmowach z Rosją. Minister zaprzeczył dwóm tezom, które głosi dwa i pół roku rząd i on sam. Tego typu wolt nie można wykonywać, jeśli się chce być poważnym szefem dyplomacji.

O czym to świadczy?

Minister Sikorski działa lub działał na szkodę Polski. Działał na szkodę Polski gdy mówił, że sprawa wraku ma charakter proceduralno-prawny, a sprawy Smoleńska nie należy podnosić na forum międzynarodowym, albo działa na szkodę Polski obecnie, gdy nadaje sprawie charakter polityczny i przenosi na poziom międzynarodowy. Dwóch stanowisk ministra Sikorskiego nie można połączyć, one nie są styczne.

Obecna wizyta w Rosji wiele nie zmieniła.

Była zupełnie nieprzygotowana. To nie była wizyta poprzedzona konsultacjami i ustaleniami. To nie była wizyta, która miała się zakończyć jakimiś ustaleniami wiążącymi. Mieliśmy do czynienia z międzylądowaniem w Rosji, w czasie podróży z Afganistanu. To była wizyta nieprzygotowana. Sygnał jest jednak jasny - sprawa wraku została przeniesiona na poziom polityczny. I obecnie Ławrow wylicza polityczne oczekiwania wobec Polski w zamian za decyzje, która uwiarygodni zmianę linii Sikorskiego. Rosja zaczyna licytację polityczną, mówiąc, co mamy zrobić dla Rosji, by ona uwiarygodniła zmianę linii politycznej szefa MSZ.

W jakiej jest sytuacji?

Krok od szacha-mata w wykonaniu Moskwy. Zdecydował się na krok nieprzygotowany i oddał się po raz kolejny w ręce Rosji. Kreml będzie się teraz nim bawić wedle swojego uznania. I takim warunkiem jest np. poparcie dla ruchu bezwizowego w całej UE. To jest postulat sprzeczny z naszymi interesami, ponieważ osłabia Ukrainę czy Białoruś, a wzmacnia Rosję. Mówienie, że popieramy ruch bezwizowy z Rosją, a nie stawianie sprawy, że ruch bezwizowy z Rosją powinien być pochodną ruchu bezwizowego z Ukrainą, jest błędem. To jest zupełna wasalizacja wobec polityki Rosji. Oddajemy się z własnej woli w ręce humoru Siergieja Ławrowa. I teraz mamy tego efekty.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook