Jedynie prawda jest ciekawa


Szczerski: Wasalizacja wobec Rosji

17.12.2012

O wizycie Radosława Sikorskiego w Rosji i rozmowach z Siergiejem Ławrowem portal Stefczyk.info rozmawia z posłem PiS, byłym wiceszefem MSZ Krzysztofem Szczerskim.

Stefczyk.info: Minister Radosław Sikorski w rozmowach z Siergiejem Ławrowem mówił m.in. o wraku tupolewa, który uległ katastrofie w Smoleńsku. Po rozmowach szef polskiego MSZ powiedział, że sprawa zwrotu szczątków maszyny jest na tym samym etapie co wcześniej - Rosja deklaruje, że odda wrak jak tylko będzie mogła, a Sikorski mówił,że liczy, iż to będzie szybko. W pozostałych sprawach (m.in. ws. ruchu bezwizowego na linii Rosja-UE czy ws. członkostwa Rosji w OECD) Polska wspiera działania Moskwy. Jak Pan to odbiera?

Krzysztof Szczerski: Polityka ministra Sikorskiego wobec Rosji ws. smoleńskiej jest skrajnie nieodpowiedzialna. Do tej pory minister Sikorski wmawiał Polakom, że sprawa zwrotu wraku ma charakter proceduralno-prawny i wynika z umowy, którą podpisał rząd Polski i Rosji. Wiadomo było, że wrak ma pozostać w Rosji do czasu zakończenia śledztwa, na co zgodził się rząd Tuska. Z drugiej strony minister mówił, że nie jest możliwe, by włączyć do sprawy śledztwa smoleńskiego oraz rozmów o wraku czynniki międzynarodowe, w tym UE.

Teraz zmienił zdanie.

Tak, obecnie zrobił woltę i zwrot o 180 stopni. Po pierwsze, obecna wizyta w Moskwie oznacza, że sprawa wraku ma charakter polityczny, a nie proceduralno-prawny. Po drugie prosząc Catherine Ashton o pomoc w rozmowach z Rosją uznaje, że umiędzynarodowienie śledztwa jest konieczne, by uzyskać coś w rozmowach z Rosją. Minister zaprzeczył dwóm tezom, które głosi dwa i pół roku rząd i on sam. Tego typu wolt nie można wykonywać, jeśli się chce być poważnym szefem dyplomacji.

O czym to świadczy?

Minister Sikorski działa lub działał na szkodę Polski. Działał na szkodę Polski gdy mówił, że sprawa wraku ma charakter proceduralno-prawny, a sprawy Smoleńska nie należy podnosić na forum międzynarodowym, albo działa na szkodę Polski obecnie, gdy nadaje sprawie charakter polityczny i przenosi na poziom międzynarodowy. Dwóch stanowisk ministra Sikorskiego nie można połączyć, one nie są styczne.

Obecna wizyta w Rosji wiele nie zmieniła.

Była zupełnie nieprzygotowana. To nie była wizyta poprzedzona konsultacjami i ustaleniami. To nie była wizyta, która miała się zakończyć jakimiś ustaleniami wiążącymi. Mieliśmy do czynienia z międzylądowaniem w Rosji, w czasie podróży z Afganistanu. To była wizyta nieprzygotowana. Sygnał jest jednak jasny - sprawa wraku została przeniesiona na poziom polityczny. I obecnie Ławrow wylicza polityczne oczekiwania wobec Polski w zamian za decyzje, która uwiarygodni zmianę linii Sikorskiego. Rosja zaczyna licytację polityczną, mówiąc, co mamy zrobić dla Rosji, by ona uwiarygodniła zmianę linii politycznej szefa MSZ.

W jakiej jest sytuacji?

Krok od szacha-mata w wykonaniu Moskwy. Zdecydował się na krok nieprzygotowany i oddał się po raz kolejny w ręce Rosji. Kreml będzie się teraz nim bawić wedle swojego uznania. I takim warunkiem jest np. poparcie dla ruchu bezwizowego w całej UE. To jest postulat sprzeczny z naszymi interesami, ponieważ osłabia Ukrainę czy Białoruś, a wzmacnia Rosję. Mówienie, że popieramy ruch bezwizowy z Rosją, a nie stawianie sprawy, że ruch bezwizowy z Rosją powinien być pochodną ruchu bezwizowego z Ukrainą, jest błędem. To jest zupełna wasalizacja wobec polityki Rosji. Oddajemy się z własnej woli w ręce humoru Siergieja Ławrowa. I teraz mamy tego efekty.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook