Jedynie prawda jest ciekawa


Szczerski: Warszawa wciąż traci

11.10.2013

Rozmowa z posłem PiS, byłym wiceszefem MSZ prof. Krzysztofem Szczerskim.

Stefczyk.info: Zbliża się termin referendum w Warszawie. Wiadomo, że w tej batalii Platforma Obywatelska gra o utrzymanie władzy. O co gra PiS? Czy sukces Hanny Gronkiewicz-Waltz będzie porażką PiS-u?

Krzysztof Szczerski: To nie jest tak, że tu walczy PiS. To mieszkańcy Warszawy walczą, by mieć prezydenta, który zacznie realizować potencjał Warszawy. Nie będąc warszawiakiem, mogę powiedzieć mieszkańcom stolicy, że pod rządami Hanny Gronkiewicz-Waltz Warszawa nie wykorzystuje swojego potencjału. Miasto jest źle zarządzane, co powoduje, że energia i siła drzemiąca w warszawiakach i mieście jest dławiona przez złe zarządzanie i błędy władz. Mamy więc walkę warszawiaków, którzy chcą, by ich miasto rozwijało się tak, jak na to zasługuje, zgodnie z potencjałem. Prezydent Gronkiewicz-Waltz jest jak korek, który blokuje potencjał miasta.

Pan mówi mieszkańcy, ale to PiS jest obecnie najaktywniejszy.

PiS stanęło przy mieszkańcach Warszawy. Mamy nadzieje, że zmiana jaka dokona się w stolicy pokaże Polakom, jakie są prawdziwe rządy Platformy. Tu PO pokazuje prawdziwą twarz. To jest moment, w którym mówimy "sprawdzam". PO już nie może mamić Polaków i warszawiaków kolejnymi obietnicami, ponieważ to zaczyna wyglądać kuriozalnie. Ludzie PO i rząd nie może już mówić o obietnicach. To jest więc moment analizy faktów. Dlatego to jest dla nas takie ważne. Każda partia opozycyjna jest od tego, żeby mówić "sprawdzam", by pokazywać dokonania rządzących. Platforma Obywatelska tymczasem przez pierwszą kadencję mówiła, że nic nie może, że wszystko jest winą poprzednich rządów, a drugą chce obiecywać, że coś zrobi, jak przyjdzie czas. Tak nie można. Ona miała już za dużo czasu. Hanna Gronkiewicz-Waltz również miała siedem lat, by pokazać, jak zarządza Warszawą. I widać obecnie, że dopiero gdy zaczęło jej grozić odwołanie zaczęła się interesować miastem, chodzić po ulicach. Dla nas jako opozycji jest więc dobry moment, by pokazać bilans Warszawy. Ten bilans wychodzi negatywnie.

Nie warto było z tym bilansem poczekać do kampanii wyborczej? Wybory samorządowe już za rok

Warszawa nie może sobie pozwolić na kolejny rok straconych szans. Szczególnie, że Warszawa jak i cała Polska wchodzi właśnie w kolejną perspektywę budżetu unijnego. Trzeba w związku z tym poczynić wiele przygotowań. Nie można sobie pozwolić, by tracić kolejny rok. Warszawa nie może wyglądać jak do tej pory, gdy rządziła nieistniejąca księżna, która nie zna Warszawy, nie chodzi po Warszawie, nie zna życia mieszkańców, ale wydaje jej się, że uczyniła miasto europejskim. To nieprawda, Warszawa wciąż traci. A jak się traci np. na giełdzie, to zawsze jest dobry moment, by tracące aktywa sprzedać. One same się nie naprawią. Każdy moment jest dobry na pozbycie się tracących aktywów.

Zawsze warto organizować referendum? W mediach pojawiła się wiadomość, że PiS np. w Wadowicach wzywa do bojkotu i prowadzi taką samą obstrukcję, jak PO w Warszawie

Sprawa Wadowic jest zupełnie inna. Tam stanowisko PiS-u jest jasne i zostało przyjęte przez zarząd lokalnych struktur partii. I w naszym stanowisku wyraźnie jest napisane, że z zasady popieramy demokratyczne prawo obywateli do oceny władzy. Mówiliśmy również, że rolą partii jest wspomaganie obywateli, a nie ich zastępowanie. PiS nie prowadzi więc aktywnej kampanii w Wadowicach, uznając, że powinni to robić obywatele.

W Warszawie jesteście jednak państwo aktywni.

W Warszawie jest tak samo. Oczywiście jako PiS popieramy demokratyczną formę oceny rządzących w stolicy, ale istotą jest zaangażowanie się ludzi. Partia jest od tego, by ewentualnie stać przy nich, jeśli uznaje ich postulaty za słuszne. Partia nie może zastępować ich, bo w referendach nie o to chodzi. Pamiętamy, że samorząd miasta Warszawa stanowią mieszkańcy. Hanna Gronkiewicz-Waltz jest jedynie urzędnikiem, który wybierają mieszkańcy. A samorząd Warszawy ma prawo odwołać swoją władzę. Partia może pomóc poczuć się obywatelom samorządem, ale nie może ich zastępować.

Rozmawiał TK
[Fot. Stefczyk.info]

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook