Jedynie prawda jest ciekawa


Szczerski: Sikorski powinien przeprosić i zamilknąć

19.03.2013

Nigdy nie mieliśmy ministra, którzy tak bardzo uwzględniałby interesy obcych mocarstw w ramach własnej polityki - mówi Krzysztof Szczerski, poseł PiS, w przeddzień sejmowej debaty o polskiej polityce zagranicznej.

Stefczyk.info: Minister Sikorski powiedział dziś, że liczy na choć jeden konstruktywny pomysł od opozycji zamiast wiecznego narzekania i uprawiania propagandy klęski, co by pan szefowi MSZ odpowiedział?

Krzysztof Szczerski: Przede wszystkim to, że opozycja nie jest od tego, żeby cokolwiek podpowiadać ministrowi, tylko, żeby pokazać alternatywę wobec polityki obecnego ministra. I my jutro, w trakcie debaty pokażemy tę alternatywę, czyli jak mogłaby wyglądać polska polityka zagraniczna, gdyby nie rządzili nią tacy ludzie, jak Radosław Sikorski i Donald Tusk. To jest nasze podstawowe zadanie w takiej debacie sejmowej o polityce zagranicznej.

Po drugie, pan minister Sikorski jest człowiekiem znanym z tego, że uważa swoją politykę zagraniczną za najbardziej wartościową ze wszystkich, jakie istnieją na świecie. A skoro jest tak przekonany o tym, że jego polityka jest najlepszą z możliwych, to aż dziwne, że oczekuje jakichś porad.

I po trzecie, opozycja musi zauważyć, że nikt tak, jak minister Sikorski nie wtłoczył polityki zagranicznej do bieżącej walki partyjnej. On nawet był szefem kampanii wyborczej partii rządzącej, to oznacza, że jest prominentnym działaczem swojej partii. Jeszcze nigdy nie było tak upartyjnionego ministra, jak Radosław Sikorski, a on nawet nie zauważa opozycji, bo jest bardzo ważnym politykiem partyjnym i bardzo upartyjniona jest polityka jego resortu.

Stefczyk.info: A skąd się bierze u ministra Sikorskiego taka ufność we własna nieomylność?

Krzysztof Szczerski: To są pewnie jakieś cechy osobowościowe, ale trudno mi je komentować i nawet osobowość pana Sikorskiego niespecjalnie mnie interesuje. Ale należy zapytać, jakie to przynosi skutki. A skutki są takie, jak w każdej monarchii absolutnej, jeżeli monarcha jest dobry to jego silne władztwo sprzyja, a jeśli monarcha jest słaby i zapatrzony wyłącznie w siebie to jego polityka kończy się tam, gdzie jego horyzont. Wobec tego, że Sikorski uważa się, za najlepszego w historii szefa MSZ to dzisiaj polityka zagraniczna jest na takim poziomie, jak sam Radosław Sikorski. Nie dość, że to polityka bardzo upartyjniona, to w największym stopniu po 89 roku uwzględnia stanowiska rządów niepolskich. Nigdy nie mieliśmy ministra, którzy tak bardzo uwzględniałby interesy obcych mocarstw w ramach własnej polityki.

Stefczyk.info: A dlaczego tak bardzo sprzeczne informacje wypływają z resortu na zewnątrz?

Krzysztof Szczerski: Polityka informacyjna tego resortu to kolejny rozdział. Nigdy chyba w takim tempie nie traciliśmy prestiżu, jak teraz. Coraz więcej mamy zgrywy w polityce zagranicznej, a coraz mniej poważnej debaty. Tańczący ambasador, twitter i blogi ambasadorów, które mają być kontaktem polskiego MSZ ze światem zewnętrznym to są rzeczy, które kiedyś wydawały się niemożliwe, teraz są na porządku dziennym. Nie myślałem, że dożyję takich czasów, kiedy ambasador będzie tańczył twista w klipie sponsorowanym przez prywatnych przedsiębiorców, a tymczasem sam minister będzie się zajmował programowaniem stacji telewizyjnych w pokojach hotelowych.

To są rzeczy, które wykraczają daleko poza prestiż, poza powagę tego resortu. Ja się w związku z tym obawiam, że ta sejmowa debata będzie prowadzona w tym duchu i będzie to popis ministra - coś między "pawiem" a "indykiem", natomiast nie będzie w tej temacie merytoryki. Spróbujemy nieco podnieść poziom tej debaty...

Stefczyk.info: Pan minister Sikorski stwierdził, przytaczając rosyjski żart, że Rosjanie nie chcą nam oddać wraku "tupolewa" w obawie, że Antoni Macierewicz odnajdzie na nim ślady bomby atomowej...

Krzysztof Szczerski: Minister Sikorski nie pierwszy raz kompromituje się w sprawie tragedii smoleńskiej. Najlepiej byłoby, gdyby w tej sprawie w ogóle zamilknął. To właśnie to, jak on poprowadził polską politykę zagraniczną po katastrofie powoduje, że teraz może opowiadać tylko jakieś mało śmieszne facecje. On powinien milczeć i za wszystko przeprosić, a nie doprowadzać do sytuacji, kiedy polski minister cytuje żarty o polskich posłach, które usłyszał w Moskwie. To jest rzecz kompromitująca i nigdy nie powinna się zdarzyć.

Rozmawiał Marcin Wikło

fot. msz.gov.pl


Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook