Jedynie prawda jest ciekawa


Szczerski: polityka Tuska jest polityką antypolską

02.03.2013

Bundesrat - wyższa izba parlamentu niemieckiego - zablokowała wejście w życie paktu fiskalnego. Choć to chwilowe "wyhamowanie", to pokazuje różnice w podejściu do "europejskości" w Niemczech i w Polsce rządzonej przez Donalda Tuska. O syndromie obecnych władz bycia prymusem rozmawiamy z Krzysztofem Szczerskim, posłem PiS.

stefczyk.info: Bundesrat zablokował właśnie wejście w życie paktu fiskalnego. Czy to z polskiego punktu widzenia to precedens, który przy obecnym rządzie nie mógłby się zdarzyć?

Krzysztof Szczerski: Tak, właśnie o to chodzi. To jest dokładnie przeciwne do tego, co się w Polsce mówiło, że na tym niby polega europejskość, tzw. główny nurt, iż takie dokumenty bezrefleksyjnie się przyjmuje. A tu proszę – reakcja niemiecka jest dokładnie odwrotna niż nasza. Ważne decyzje, podejmowane są przez kraje, które mają silne poczucie własnej siły, wartości i znaczenia, po refleksji i po debacie. Warto więc zapytać, dlaczego debata na temat paktu fiskalnego jest uprawniona w Niemczech, a u nas nie.

Czy tę chwilową blokadę paktu fiskalnego przez Niemców można traktować jako coś w rodzaju policzka dla Tuska, jako dla symbolu takiego „prymusa z pierwszej ławki”?

To jest taka lekcja dla tych wszystkich środowisk, zwolenników głównego nurtu w Polsce, którzy wmawiają nam, że w Europie się nie dyskutuje nad takimi rzeczami jak pakt fiskalny. Taka sytuacja, jak wyhamowanie procesu ratyfikacji paktu przez Niemców zwyczajnie ośmiesza ich.

Ale co najważniejsze i najprzykrzejsze – upokarza też Polskę, bo pokazuje nasz kraj, w którym nie korzysta się z prawa, z którego inne kraje czerpią pełnymi garściami bez żadnych zahamowań i rozterek. Sami siebie tłumimy, sami sobie odbieramy prawo głosu. W tym sensie polityka Tuska jest polityką antypolską.

W Polsce zamiast prawdziwej debaty mieliśmy do czynienia z przepychaniem paktu fiskalnego kolanem. Czy to ten syndrom „brzydkiej panny na wydaniu”, która musi się bardziej starać o konkurenta, a co swego czasu zaproponował Władysław Bartoszewski?

Tak, to jedna rzecz. Ale jest też druga. W Polsce nie było dyskusji nie tylko o charakterze politycznym, ale także o wymiarze konstytucyjnym. To, że pakt fiskalny został przepuszczony zwykłą większością głosów i został podpisany przez prezydenta bez jakiejkolwiek dyskusji, pokazuje nasz syndrom klientelizmu. My nawet nie pytamy, czy ta „brzydka panna na wydaniu” ma jeszcze bronić jakichkolwiek swoich interesów. Czy Polska ma jeszcze w ogóle zastanawiać się nad swoimi fundamentami ustrojowymi? Nad tym nie było refleksji i wychodzi na to, że w Polsce mamy już taki poziom klientelizmu, że nawet sami siebie nie pytamy o swoje własne prawa, o swoją własną konstytucję, z góry traktując ją jako drugorzędną wobec potrzeb „europejskości”, którą właśnie decyzja Bundesratu odpowiednio sklasyfikowała. Okazało się, że Niemcy nie są prawdziwymi Europejczykami, tak?

Są hamulcowymi Europy...

No właśnie. To wszystko pokazuje poziom kompromitacji, jaka dotyka Polskę. My już – jak wspomniałem – nie zdajemy pytań ustrojowych, uznajemy to jako rzecz drugorzędną. Prymusostwo europejskie obecnej władzy jest ośmieszane przez twarde fakty.

Jak pakt fiskalny będzie działał na dużą gospodarkę niemiecką, a jak na polską? Oczywiście wchodzi też w grę aspekt polityczny, ale teraz proszę przybliżyć aspekt ekonomiczny.

Gdy kiedyś komisarz europejski próbował postawić przed trybunałem Francję za niespełnianie jakichś ważnych kryteriów dla strefy euro – Francuzi powiedzieli krótko: nie tak rozmawia się z dużym krajem europejskim. Komisja natychmiast wycofała swój wniosek.

Ta decyzja Bundesratu nie jest podyktowana – tak jak się u nas już mówi – tarciami politycznymi. Tam zwyczajnie zaczyna się kalkulowanie, czy im się to opłaca. U nas w ogóle nie było dyskusji na ten temat. My nigdy nie przeliczyliśmy ewentualnych skutków.

Czyli może być tak, że pakt fiskalny obowiązując wszędzie, będzie egzekwowany tylko wobec takich krajów jak Polska? A już nie wobec Francji i innych dużych krajów?

Ano właśnie. Mam nadzieję, że któregoś dnia wszyscy Polacy zrozumieją na czym polega szaleństwo polityki dzisiaj uprawianej. Polityki, która z góry zakłada, że my nic nie znaczymy i warto się tylko wdzięczyć i przypodobywać innym, bo może wówczas spojrzą na nas łaskawym okiem.  

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

[FOTO: PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook