Jedynie prawda jest ciekawa


Szczerski: polityka Tuska jest polityką antypolską

02.03.2013

Bundesrat - wyższa izba parlamentu niemieckiego - zablokowała wejście w życie paktu fiskalnego. Choć to chwilowe "wyhamowanie", to pokazuje różnice w podejściu do "europejskości" w Niemczech i w Polsce rządzonej przez Donalda Tuska. O syndromie obecnych władz bycia prymusem rozmawiamy z Krzysztofem Szczerskim, posłem PiS.

stefczyk.info: Bundesrat zablokował właśnie wejście w życie paktu fiskalnego. Czy to z polskiego punktu widzenia to precedens, który przy obecnym rządzie nie mógłby się zdarzyć?

Krzysztof Szczerski: Tak, właśnie o to chodzi. To jest dokładnie przeciwne do tego, co się w Polsce mówiło, że na tym niby polega europejskość, tzw. główny nurt, iż takie dokumenty bezrefleksyjnie się przyjmuje. A tu proszę – reakcja niemiecka jest dokładnie odwrotna niż nasza. Ważne decyzje, podejmowane są przez kraje, które mają silne poczucie własnej siły, wartości i znaczenia, po refleksji i po debacie. Warto więc zapytać, dlaczego debata na temat paktu fiskalnego jest uprawniona w Niemczech, a u nas nie.

Czy tę chwilową blokadę paktu fiskalnego przez Niemców można traktować jako coś w rodzaju policzka dla Tuska, jako dla symbolu takiego „prymusa z pierwszej ławki”?

To jest taka lekcja dla tych wszystkich środowisk, zwolenników głównego nurtu w Polsce, którzy wmawiają nam, że w Europie się nie dyskutuje nad takimi rzeczami jak pakt fiskalny. Taka sytuacja, jak wyhamowanie procesu ratyfikacji paktu przez Niemców zwyczajnie ośmiesza ich.

Ale co najważniejsze i najprzykrzejsze – upokarza też Polskę, bo pokazuje nasz kraj, w którym nie korzysta się z prawa, z którego inne kraje czerpią pełnymi garściami bez żadnych zahamowań i rozterek. Sami siebie tłumimy, sami sobie odbieramy prawo głosu. W tym sensie polityka Tuska jest polityką antypolską.

W Polsce zamiast prawdziwej debaty mieliśmy do czynienia z przepychaniem paktu fiskalnego kolanem. Czy to ten syndrom „brzydkiej panny na wydaniu”, która musi się bardziej starać o konkurenta, a co swego czasu zaproponował Władysław Bartoszewski?

Tak, to jedna rzecz. Ale jest też druga. W Polsce nie było dyskusji nie tylko o charakterze politycznym, ale także o wymiarze konstytucyjnym. To, że pakt fiskalny został przepuszczony zwykłą większością głosów i został podpisany przez prezydenta bez jakiejkolwiek dyskusji, pokazuje nasz syndrom klientelizmu. My nawet nie pytamy, czy ta „brzydka panna na wydaniu” ma jeszcze bronić jakichkolwiek swoich interesów. Czy Polska ma jeszcze w ogóle zastanawiać się nad swoimi fundamentami ustrojowymi? Nad tym nie było refleksji i wychodzi na to, że w Polsce mamy już taki poziom klientelizmu, że nawet sami siebie nie pytamy o swoje własne prawa, o swoją własną konstytucję, z góry traktując ją jako drugorzędną wobec potrzeb „europejskości”, którą właśnie decyzja Bundesratu odpowiednio sklasyfikowała. Okazało się, że Niemcy nie są prawdziwymi Europejczykami, tak?

Są hamulcowymi Europy...

No właśnie. To wszystko pokazuje poziom kompromitacji, jaka dotyka Polskę. My już – jak wspomniałem – nie zdajemy pytań ustrojowych, uznajemy to jako rzecz drugorzędną. Prymusostwo europejskie obecnej władzy jest ośmieszane przez twarde fakty.

Jak pakt fiskalny będzie działał na dużą gospodarkę niemiecką, a jak na polską? Oczywiście wchodzi też w grę aspekt polityczny, ale teraz proszę przybliżyć aspekt ekonomiczny.

Gdy kiedyś komisarz europejski próbował postawić przed trybunałem Francję za niespełnianie jakichś ważnych kryteriów dla strefy euro – Francuzi powiedzieli krótko: nie tak rozmawia się z dużym krajem europejskim. Komisja natychmiast wycofała swój wniosek.

Ta decyzja Bundesratu nie jest podyktowana – tak jak się u nas już mówi – tarciami politycznymi. Tam zwyczajnie zaczyna się kalkulowanie, czy im się to opłaca. U nas w ogóle nie było dyskusji na ten temat. My nigdy nie przeliczyliśmy ewentualnych skutków.

Czyli może być tak, że pakt fiskalny obowiązując wszędzie, będzie egzekwowany tylko wobec takich krajów jak Polska? A już nie wobec Francji i innych dużych krajów?

Ano właśnie. Mam nadzieję, że któregoś dnia wszyscy Polacy zrozumieją na czym polega szaleństwo polityki dzisiaj uprawianej. Polityki, która z góry zakłada, że my nic nie znaczymy i warto się tylko wdzięczyć i przypodobywać innym, bo może wówczas spojrzą na nas łaskawym okiem.  

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

[FOTO: PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook