Jedynie prawda jest ciekawa


Szczerski: Unia wycofuje się z Krymu

08.03.2014

Każdy brak działania można tłumaczyć względami ekonomicznymi. Politycy w takim przypadku zamieniają się z przywódców w buchalterów – mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info były wiceminister spraw zagranicznych, poseł PiS, prof. Krzysztof Szczerski.

Stefczyk.info: Polski MSZ ewakuował Konsulat Generalny RP w Sewastopolu i zaapelował do Polaków przebywających na Krymie, by opuścili półwysep. Co to w rezultacie oznacza, biorąc pod uwagę napiętą sytuację w tamtym regionie?

Prof. Krzysztof Szczerski: Decyzja MSZ pokazuje, że na Krymie nie ma żadnej „deeskalacji” konfliktu – jak przyszło teraz mówić w tym nowym terminie wymyślnym na potrzeby obecnej sytuacji - ale jak pokazują kolejne dni, a nawet godziny – sytuacja na Krymie eskaluje. Konsulat w Sewastopolu był jedyną w tamtym regionie placówką dyplomatyczną UE i pełnił bardzo ważną rolę informacyjną. To wycofanie dyplomatyczne, oznacza w gruncie rzeczy, iż Unia Europejska wycofuje się z Krymu, szykując do ostatecznego przejęcia półwyspu przez Rosję.

Czy rozochocony prezydent Rosji Władimir Putin może posunąć nogę dalej, próbując przejąć kontrolę na wschodzie Ukrainy?

Sytuacja, która powoduje, iż za pomocą siły można zmienić granicę państw w Europie, wykorzystując do tego mniejszości narodowe, które w danym regionie stanowią większość – jest otwarciem puszki pandory. To zwykłe podpalenie Europy. Putin może zobaczy, że jest w stanie zająć dowolny kraj w Europie – tam gdzie Rosja posiada zwartą mniejszość. Czy to oznacza, że należy wydalić z kraju zwarte grupy rosyjskich obywateli?

Policja ukraińska w ciągu jednej doby złapała około 2 tys. obywateli rosyjskich, którzy przyjechali z Rosji pod pretekstem turystyki. Okazało się, że są to rosyjscy żołnierze. Czy w takim wypadku polskie władze powinny zablokować Rosjanom wydawanie wiz wjazdowych do Polski?

Zachód w tym Polska – muszą wreszcie skończyć z hipokryzją. Traktowanie tej sytuacji jako „uspokojonego konfliktu” jest niebezpieczne. Nie jest prawdą, że najgorsze działania Rosjan są za nami. Sztuczki stosowane przez Kreml w postaci przywożenia żołnierzy jako turystów pokazuje, że poziom zaufanie do Rosji w Europie powinien być dzisiaj zerowy. Przez polityką Putin, rosyjscy obywatele stają się potencjalnym zagrożeniem w każdym europejskim kraju. To cena, którą płaci Rosja za politykę swojego prezydenta.

Czy bierność przywódców europejskich może wynikać z kalkulacji gospodarczej?

Bierność wynika z braku silnego przywództwa politycznego. Każdy brak działania można tłumaczyć względami ekonomicznymi. Politycy w takim przypadku zamieniają się z przywódców w buchalterów. Pokój i bezpieczeństwo nie mają ceny. Nikt, kto dzisiaj handluje z Rosją nie może czuć się bezpieczny i pewny swojej przyszłości biznesowej. Jeżeli nie możemy od prezydenta Putina wyegzekwować stabilności politycznej, to jak można oczekiwać, że nastąpi stabilność biznesowa?

Rozmawiał Łukasz Żygadło

[fot: PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 2. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 3. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 4. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 5. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 6. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 7. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 8. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook