Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Szczerski: Unia wycofuje się z Krymu

08.03.2014

Każdy brak działania można tłumaczyć względami ekonomicznymi. Politycy w takim przypadku zamieniają się z przywódców w buchalterów – mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info były wiceminister spraw zagranicznych, poseł PiS, prof. Krzysztof Szczerski.

Stefczyk.info: Polski MSZ ewakuował Konsulat Generalny RP w Sewastopolu i zaapelował do Polaków przebywających na Krymie, by opuścili półwysep. Co to w rezultacie oznacza, biorąc pod uwagę napiętą sytuację w tamtym regionie?

Prof. Krzysztof Szczerski: Decyzja MSZ pokazuje, że na Krymie nie ma żadnej „deeskalacji” konfliktu – jak przyszło teraz mówić w tym nowym terminie wymyślnym na potrzeby obecnej sytuacji - ale jak pokazują kolejne dni, a nawet godziny – sytuacja na Krymie eskaluje. Konsulat w Sewastopolu był jedyną w tamtym regionie placówką dyplomatyczną UE i pełnił bardzo ważną rolę informacyjną. To wycofanie dyplomatyczne, oznacza w gruncie rzeczy, iż Unia Europejska wycofuje się z Krymu, szykując do ostatecznego przejęcia półwyspu przez Rosję.

Czy rozochocony prezydent Rosji Władimir Putin może posunąć nogę dalej, próbując przejąć kontrolę na wschodzie Ukrainy?

Sytuacja, która powoduje, iż za pomocą siły można zmienić granicę państw w Europie, wykorzystując do tego mniejszości narodowe, które w danym regionie stanowią większość – jest otwarciem puszki pandory. To zwykłe podpalenie Europy. Putin może zobaczy, że jest w stanie zająć dowolny kraj w Europie – tam gdzie Rosja posiada zwartą mniejszość. Czy to oznacza, że należy wydalić z kraju zwarte grupy rosyjskich obywateli?

Policja ukraińska w ciągu jednej doby złapała około 2 tys. obywateli rosyjskich, którzy przyjechali z Rosji pod pretekstem turystyki. Okazało się, że są to rosyjscy żołnierze. Czy w takim wypadku polskie władze powinny zablokować Rosjanom wydawanie wiz wjazdowych do Polski?

Zachód w tym Polska – muszą wreszcie skończyć z hipokryzją. Traktowanie tej sytuacji jako „uspokojonego konfliktu” jest niebezpieczne. Nie jest prawdą, że najgorsze działania Rosjan są za nami. Sztuczki stosowane przez Kreml w postaci przywożenia żołnierzy jako turystów pokazuje, że poziom zaufanie do Rosji w Europie powinien być dzisiaj zerowy. Przez polityką Putin, rosyjscy obywatele stają się potencjalnym zagrożeniem w każdym europejskim kraju. To cena, którą płaci Rosja za politykę swojego prezydenta.

Czy bierność przywódców europejskich może wynikać z kalkulacji gospodarczej?

Bierność wynika z braku silnego przywództwa politycznego. Każdy brak działania można tłumaczyć względami ekonomicznymi. Politycy w takim przypadku zamieniają się z przywódców w buchalterów. Pokój i bezpieczeństwo nie mają ceny. Nikt, kto dzisiaj handluje z Rosją nie może czuć się bezpieczny i pewny swojej przyszłości biznesowej. Jeżeli nie możemy od prezydenta Putina wyegzekwować stabilności politycznej, to jak można oczekiwać, że nastąpi stabilność biznesowa?

Rozmawiał Łukasz Żygadło

[fot: PAP/EPA]

Słowa kluczowe:

Krzysztof Szczerski

,

Ukraina

,

konflikt

,

rosjanie

Warto poczytać

 1. Google1477x83142-2016 20.10.2016

  Antoni Macierewicz dla "wSieci": Zbudujemy polski śmigłowiec!

  "Mamy szanse zbudowania środkowoeuropejskiego systemu współpracy w dziedzinie zbrojeniowej, tak by móc konkurować z największymi koncernami zbrojeniowymi w Europie".

 2. Internet700x40040-2016-kopia 20.10.2016

  „Sienkiewicz wielki” na łamach miesięcznika „wSieci Historii”

  „My wszyscy z niego” – o tym, że Cat-Mackiewicz tak pisał o Henryku Sienkiewiczu przypomina w najnowszym numerze miesięcznika „wSieci Historii” Jan Żaryn.

 3. f6bdaf33dd3c4d0194a772945eedb3c9 20.10.2016

  Apel: "Zastanawiam się, jak można zakochać się w budżecie?". WYWIAD

  "To bardzo źle skrojony budżet, który świadczy o tym, że rząd nie przyłożył się do tego projektu. Dlatego pozostaje tylko tak irracjonalne uczucie jak zakochanie".

 4. Zrzut-ekranu-2016-10-20-o-164757 20.10.2016

  Sędzia Muszyński: Zdanie prezesa TK jest dla mnie drugorzędne

  "Andrzej Rzepliński nie posiada żadnych uprawnień do tego, by traktować mnie inaczej niż innych sędziów TK”.

 5. spie-st 20.10.2016

  Śpiewak: Zależy nam na wyjaśnieniu patologii

  Śpiewak dodał, że będzie bacznie przyglądał się zapowiadanemu przez PiS projektowi powołania komisji weryfikacyjnej w sprawie afery reprywatyzacyjnej.

 6. mat-st 20.10.2016

  Potrzebny audyt w KNF?

  Rozmowa z Rafałem Matusiakiem, prezesem Krajowej SKOK, członkiem Rady Dyrektorów WOCCU.

 7. wsiecipiesiewicz1910 19.10.2016

  „wSieci”: Kulisy procesu Piesiewicza

  „Już sama sentencja wyroku przyprawia karnistów o ból głowy”.

 8. EurocopterEC-725CougarMkII 19.10.2016

  Pawłowicz: Państwo musi się kierować swoim interesem

  Posłanka PiS prof. Krystyna Pawłowicz mówiła w rozmowie z portalem wPolityce.pl o sprawie Caracali.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook