Jedynie prawda jest ciekawa


Szczerski: Unia musi zainwestować więcej

11.12.2013

Rozmowa z byłym wiceszefem MSZ, posłem PiS, prof. Krzysztofem Szczerskim.

Stefczyk.info: Od tygodni polska opinia publiczna skupia się na tym, co dzieje się na Ukrainie. PiS właśnie napisał w tej sprawie memorandum do prezydenta Bronisława Komorowskiego. Dlaczego sprawa przyszłości Ukrainy jest tak ważna?

Krzysztof Szczerski: To jest tak ważne, ponieważ to na Wschodzie rozstrzyga się sprawa bezpieczeństwa Polski. Gra geopolityczna, która toczy się wokół Ukrainy, to jest gra o to, gdzie będzie przebiegał podział geopolityczny między dwoma wielkimi płytami tektonicznymi geopolityki. Mówię o płycie europejskiej i azjatyckiej strefie oddziaływania. Wszyscy dobrze wiedzą, że tam, gdzie ścierają się płyty tektoniczne, tam są największe trzęsienia ziemi. Jeśli płyty te będą się ścierały na polskiej granicy wschodniej, sytuacja będzie niekorzystna. I dlatego sprawa ukraińska jest kluczowa dla bezpieczeństwa i stabilizacji Polski. Z drugiej strony Polsce powinno zależeć, by zbudować grupę państw wzajemnie się wspierających, demokratycznych, mających wspólne interesy.

Dlaczego to takie ważne?

To leży w polskim interesie. To jest zatem i kwestia bezpieczeństwa i kwestia polskich interesów. Polska powinna dążyć do powstania pewnego mikrokosmosu państw Europy Środkowej, wspierających się wzajemnie.

Wiadomo, że Ukraina zachodnia jest bardziej prozachodnia i antyrosyjska. Jednak w swojej retoryce również jest często antypolska. Czy nie obawia się pan tego?

Pamiętajmy, że PiS był partią, która w Sejmie najmocniej domagała się nazwania zbrodni wołyńskiej ludobójstwem. Prezes Kaczyński był witany na Majdanie okrzykami "Polska, Polska", spotkał się z serdecznym przyjęciem. Obecna Ukraina, obecna droga europejska Ukrainy nie jest spadkobiercą wydarzeń wołyńskich. Gdybyśmy uważali, że z Ukraińcami nie należy rozmawiać z racji Wołynia, to na pewno nie moglibyśmy również rozmawiać z Niemcami. Ich zbrodnie wobec Polaków są znacznie większe niż Ukraińców. Jednak takie dialogi się toczą. I z Ukrainą trzeba rozmawiać, bowiem ona nie jest spadkobiercą UPA. Można i trzeba budować przyjazne relacje z Ukrainą, a jednocześnie stawiać twardo sprawę ludobójstwa wołyńskiego.

Na konferencji prasowej wraz z prezesem PiS mówił Pan sceptycznie o unijnej propozycji dla Kijowa. Czy zatem Unia chce na prawdę zbliżenia z Ukrainą?

Unia musi obecnie pokazać determinację. Mam nadzieję, że taka determinacja będzie wynikiem otrzeźwienia, zimnego prysznica, w związku z wydarzeniami w Wilnie. Unijni decydenci muszą zrozumieć, że Unia jest słaba, gdy nie jest zdeterminowana. Plan unijny był prosty: wejść na tani ukraiński rynek, nie narażając się na konflikt z Rosją. Jednak tak się nie da. Unia musi zrozumieć, że jeśli zależy jej na Ukrainie, to powinna zainwestować więcej, musi być odważna w propozycjach.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook