Jedynie prawda jest ciekawa


Szczerski: Tusk wybrał własny interes

10.03.2017

Donald Tusk mógł złożyć wniosek o odłożenie głosowania ws wyboru szefa Rady Europejskiej, on jednak wybrał własny interes - ocenił prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

- Donald Tusk mógł złożyć wniosek o odłożenie głosowania ws wyboru szefa Rady Europejskiej, on jednak wybrał własny interes; przewodniczący Rady powinien budować konsensus, nieprzyjęcie konkluzji szczytu UE to jego porażka - ocenił w piątek prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

Tusk został w czwartek ponownie wybrany na szefa Rady Europejskiej. W trakcie szczytu UE w Brukseli odbyło się głosowanie, w którym - jak poinformowały unijne źródła - przeciw wyborowi Tuska była tylko premier Beata Szydło, pozostali unijni przywódcy poparli go. Wobec odmowy poparcia wniosków szczytu UE przez Polskę, przyjęto "konkluzje przewodniczącego Rady Europejskiej" poparte przez 27 państw.

"Wczoraj polityka europejska stała się zakładniczką złych emocji jednego człowieka" – powiedział Szczerski w radiu RMF FM. "Jarosława Kaczyńskiego?" - zapytał prowadzący rozmowę Robert Mazurek.

"Tym człowiekiem jest Donald Tusk, bo jeśli ktoś mógł wykonać wczoraj gest, który pokazałaby, że może być silnym politykiem europejskim i pewnym liderem polityki europejskiej, to był to Donald Tusk, który sam mógł złożyć wniosek o odłożenie głosowania" - odpowiedział Szczerski.

Nie było bowiem - jak dodał - zgody wszystkich uczestników szczytu w sprawie proponowanych decyzji.

Jednak, zdaniem prezydenckiego ministra, Tusk "wybrał swój własny interes" i dlatego rozgrywkę na szczycie przegrał.

"Przewodniczący Rady Europejskiej jest odpowiedzialny za to, by budować konsensualne decyzje w Radzie Europejskiej, ten wynik wczorajszy, gdy konkluzje są nieprzyjęte, to wielka porażka funkcji przewodniczącego Rady Europejskiej" - przekonywał Szczerski. "Przedłożył swój własny interes ponad interes polityki europejskiej" - dodał.

Szczerski mówił, że na szczycie NATO w Warszawie w lipcu 2016 roku Polska też mogła próbować przeforsować swoje stanowisko, a "któryś z krajów, który sprzeciwiał się treściom konkluzji, wyizolować". "Mieliśmy takie pokusy" - mówił. "Ale jako kraj prezydencki, wraz z sekretarzem generalnym NATO, zrobiliśmy wszystko, by szczyt NATO był szczytem, w którym wszyscy podpiszą się pod konkluzjami" - dodał.

Stąd, jego zdaniem, "jeśli obecny przewodniczący Rady Europejskiej nie potrafi do tego doprowadzić, znaczy, że jest słabym politykiem".

Pytany, czy "Kancelaria Prezydenta zaangażowała się w utrącanie kandydatury Tuska", bo rzecznik rządu Rafał Bochenek zapewniał, że prezydent Andrzej Duda popiera zgłoszoną przez polski rząd kandydaturę Jacka Saryusz-Wolskiego, Szczerski zwrócił uwagę, że Tusk "od wielu miesięcy otrzymywał jasny komunikat, że nie ma decyzji rządu polskiego, dotyczącej jego poparcia".

"My jako Kancelaria Prezydenta wysyłaliśmy ten sam sygnał, że uważamy, że dyskusja dotycząca Donalda Tuska powinna być dużo bardziej otwarta" - powiedział Szczerski.

"Kim jest dzisiaj Donald Tusk?" - spytał prowadzący. "Jest przewodniczącym Rady Europejskiej z niepełnym mandatem, nie udzielonym przez wszystkie państwa członkowskie, a to też jest ewenement i pewien precedens" - odpowiedział prezydencki minister.

Na pytanie, czy otoczenie prezydenta szykuje się już na 2020 rok, gdy to właśnie Donald Tusk może być rywalem w wyborach prezydenckich walczącego o reelekcję Andrzeja Dudy, Szczerski odpowiedział, że "to nie ma żadnego znaczenia dzisiaj". "Kandydatów będzie zapewne wielu, nie wiadomo kto się jeszcze zgłosi" - zaznaczył.

Prezydencki minister został też zapytany, czemu prezydent zgodził się na nominację ambasadorską do Niemiec Andrzeja Przyłębskiego. W IPN udostępniona została teczka personalna tajnego współpracownika o pseudonimie "Wolfgang", a dotycząca Przyłębskiego. Szczerski zaznaczył, że prezydent ocenia jedynie merytorycznie kandydatów na ambasadorów i "nie przeprowadza lustracji".

"Dla mnie wyjaśnienia pana ambasadora Przyłębskiego są wiarygodne" - odpowiedział pytany, czy ambasador powinien się podać do dymisji.

Szczerski nie chciał komentować doniesień, że ma zostać nowym szefem gabinetu prezydenta. "Los ministrów jest w rękach prezydenta, ale nie słyszałem o tym, by jakiekolwiek zmiany miały mieć miejsce w najbliższym czasie" - powiedział.

[fot. Fratria]

(PAP)/ems

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook