Jedynie prawda jest ciekawa


Szczerski: Tusk wybrał własny interes

10.03.2017

Donald Tusk mógł złożyć wniosek o odłożenie głosowania ws wyboru szefa Rady Europejskiej, on jednak wybrał własny interes - ocenił prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

- Donald Tusk mógł złożyć wniosek o odłożenie głosowania ws wyboru szefa Rady Europejskiej, on jednak wybrał własny interes; przewodniczący Rady powinien budować konsensus, nieprzyjęcie konkluzji szczytu UE to jego porażka - ocenił w piątek prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

Tusk został w czwartek ponownie wybrany na szefa Rady Europejskiej. W trakcie szczytu UE w Brukseli odbyło się głosowanie, w którym - jak poinformowały unijne źródła - przeciw wyborowi Tuska była tylko premier Beata Szydło, pozostali unijni przywódcy poparli go. Wobec odmowy poparcia wniosków szczytu UE przez Polskę, przyjęto "konkluzje przewodniczącego Rady Europejskiej" poparte przez 27 państw.

"Wczoraj polityka europejska stała się zakładniczką złych emocji jednego człowieka" – powiedział Szczerski w radiu RMF FM. "Jarosława Kaczyńskiego?" - zapytał prowadzący rozmowę Robert Mazurek.

"Tym człowiekiem jest Donald Tusk, bo jeśli ktoś mógł wykonać wczoraj gest, który pokazałaby, że może być silnym politykiem europejskim i pewnym liderem polityki europejskiej, to był to Donald Tusk, który sam mógł złożyć wniosek o odłożenie głosowania" - odpowiedział Szczerski.

Nie było bowiem - jak dodał - zgody wszystkich uczestników szczytu w sprawie proponowanych decyzji.

Jednak, zdaniem prezydenckiego ministra, Tusk "wybrał swój własny interes" i dlatego rozgrywkę na szczycie przegrał.

"Przewodniczący Rady Europejskiej jest odpowiedzialny za to, by budować konsensualne decyzje w Radzie Europejskiej, ten wynik wczorajszy, gdy konkluzje są nieprzyjęte, to wielka porażka funkcji przewodniczącego Rady Europejskiej" - przekonywał Szczerski. "Przedłożył swój własny interes ponad interes polityki europejskiej" - dodał.

Szczerski mówił, że na szczycie NATO w Warszawie w lipcu 2016 roku Polska też mogła próbować przeforsować swoje stanowisko, a "któryś z krajów, który sprzeciwiał się treściom konkluzji, wyizolować". "Mieliśmy takie pokusy" - mówił. "Ale jako kraj prezydencki, wraz z sekretarzem generalnym NATO, zrobiliśmy wszystko, by szczyt NATO był szczytem, w którym wszyscy podpiszą się pod konkluzjami" - dodał.

Stąd, jego zdaniem, "jeśli obecny przewodniczący Rady Europejskiej nie potrafi do tego doprowadzić, znaczy, że jest słabym politykiem".

Pytany, czy "Kancelaria Prezydenta zaangażowała się w utrącanie kandydatury Tuska", bo rzecznik rządu Rafał Bochenek zapewniał, że prezydent Andrzej Duda popiera zgłoszoną przez polski rząd kandydaturę Jacka Saryusz-Wolskiego, Szczerski zwrócił uwagę, że Tusk "od wielu miesięcy otrzymywał jasny komunikat, że nie ma decyzji rządu polskiego, dotyczącej jego poparcia".

"My jako Kancelaria Prezydenta wysyłaliśmy ten sam sygnał, że uważamy, że dyskusja dotycząca Donalda Tuska powinna być dużo bardziej otwarta" - powiedział Szczerski.

"Kim jest dzisiaj Donald Tusk?" - spytał prowadzący. "Jest przewodniczącym Rady Europejskiej z niepełnym mandatem, nie udzielonym przez wszystkie państwa członkowskie, a to też jest ewenement i pewien precedens" - odpowiedział prezydencki minister.

Na pytanie, czy otoczenie prezydenta szykuje się już na 2020 rok, gdy to właśnie Donald Tusk może być rywalem w wyborach prezydenckich walczącego o reelekcję Andrzeja Dudy, Szczerski odpowiedział, że "to nie ma żadnego znaczenia dzisiaj". "Kandydatów będzie zapewne wielu, nie wiadomo kto się jeszcze zgłosi" - zaznaczył.

Prezydencki minister został też zapytany, czemu prezydent zgodził się na nominację ambasadorską do Niemiec Andrzeja Przyłębskiego. W IPN udostępniona została teczka personalna tajnego współpracownika o pseudonimie "Wolfgang", a dotycząca Przyłębskiego. Szczerski zaznaczył, że prezydent ocenia jedynie merytorycznie kandydatów na ambasadorów i "nie przeprowadza lustracji".

"Dla mnie wyjaśnienia pana ambasadora Przyłębskiego są wiarygodne" - odpowiedział pytany, czy ambasador powinien się podać do dymisji.

Szczerski nie chciał komentować doniesień, że ma zostać nowym szefem gabinetu prezydenta. "Los ministrów jest w rękach prezydenta, ale nie słyszałem o tym, by jakiekolwiek zmiany miały mieć miejsce w najbliższym czasie" - powiedział.

[fot. Fratria]

(PAP)/ems

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook