Jedynie prawda jest ciekawa


Szczerski: Tusk pokazuje obywatelom figę

29.08.2013

Rozmowa z byłym wiceszefem MSZ, posłem PiS Krzysztofem Szczerskim.

Stefczyk.info: Donald Tusk na zarządzie krajowym PO miał powiedzieć, że nawet jeśli Hanna Gronkiewicz-Waltz zostanie odwołana w referendum on powoła ją na komisarza. O czym świadczy ten fakt, jeśli takie słowa padły?

Krzysztof Szczerski: To przykład niezwykłej arogancji i buty ze strony premiera, jako szefa PO oraz szefa rządu. Donald Tusk pokazuje obywatelom - mówiąc elegancko - figę, a - mówiąc dobitniej - pokazuje inny rodzaj gestu. Premier mówi, że nawet jeśli warszawiacy nie chcą rządów Hanny Gronkiewicz-Waltz to i tak on je im zafunduje, ale innym sposobem. Szef rządu absolutnie nie liczy się z opinią Polaków. Jest wręcz odwrotnie, robi na złość mieszkańcom Warszawy. Tusk najpierw mówił, żeby na referendum nie iść, teraz pokazuje, że i tak zrobi to, co mu się podoba, jeśli referendum pójdzie nie po jego myśli. To przykład arogancji, to dowód również na to, jak bardzo obecna władza oddala się od standardów demokracji, jak bardzo zaczyna się kierować jedynie swoim wąskim interesem. Staje się interesowna.

Z czego to może wynikać? Porażka w Warszawie będzie miała wymierne skutki?

Tak wiele osób żyje z prezydentury Gronkiewicz-Waltz, że dla ludzi PO wizja utraty kontroli nad spółkami stołecznymi, nad miejscami pracy w magistracie to coś nie do pomyślenia. Oni zrobią więc wszystko, by tych wpływów nie utracić.

Ostatnia wypowiedź może być przekroczeniem bariery akceptowanej przez Polaków?

Liczę, że słowa premiera Tuska, jak i to, co robi Hanna Gronkiewicz-Waltz w ostatnim czasie, w którym wykorzystuje swoje funkcje do PR-u, pokazują, jak bardzo ta prezydentura jest polityczna, jak mało jest warszawska. Mam nadzieję, że to będzie mobilizowało mieszkańców stolicy. Ta prezydentura jest polityczna, a nie warszawska.

Upadek PO w Warszawie może być krokiem ku upadkowi całej Platformy?

Mam nadzieję, że sukces referendum - po tej akcji, jaką robi Tusk i Gronkiewicz-Waltz - to będzie ostateczny sygnał, że Polacy nie akceptują tej formy rządów, jaką proponuje obecny obóz władzy, nie akceptują takiego upartyjnienia państwa i upadku instytucji publicznych. Liczę na to, że w samej PO zaczną się procesy rozpadu. Ten układ się kończy, ten układ władzy upada.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Jakub Kamiński]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook