Jedynie prawda jest ciekawa


Szczerski: Tusk pokazuje obywatelom figę

29.08.2013

Rozmowa z byłym wiceszefem MSZ, posłem PiS Krzysztofem Szczerskim.

Stefczyk.info: Donald Tusk na zarządzie krajowym PO miał powiedzieć, że nawet jeśli Hanna Gronkiewicz-Waltz zostanie odwołana w referendum on powoła ją na komisarza. O czym świadczy ten fakt, jeśli takie słowa padły?

Krzysztof Szczerski: To przykład niezwykłej arogancji i buty ze strony premiera, jako szefa PO oraz szefa rządu. Donald Tusk pokazuje obywatelom - mówiąc elegancko - figę, a - mówiąc dobitniej - pokazuje inny rodzaj gestu. Premier mówi, że nawet jeśli warszawiacy nie chcą rządów Hanny Gronkiewicz-Waltz to i tak on je im zafunduje, ale innym sposobem. Szef rządu absolutnie nie liczy się z opinią Polaków. Jest wręcz odwrotnie, robi na złość mieszkańcom Warszawy. Tusk najpierw mówił, żeby na referendum nie iść, teraz pokazuje, że i tak zrobi to, co mu się podoba, jeśli referendum pójdzie nie po jego myśli. To przykład arogancji, to dowód również na to, jak bardzo obecna władza oddala się od standardów demokracji, jak bardzo zaczyna się kierować jedynie swoim wąskim interesem. Staje się interesowna.

Z czego to może wynikać? Porażka w Warszawie będzie miała wymierne skutki?

Tak wiele osób żyje z prezydentury Gronkiewicz-Waltz, że dla ludzi PO wizja utraty kontroli nad spółkami stołecznymi, nad miejscami pracy w magistracie to coś nie do pomyślenia. Oni zrobią więc wszystko, by tych wpływów nie utracić.

Ostatnia wypowiedź może być przekroczeniem bariery akceptowanej przez Polaków?

Liczę, że słowa premiera Tuska, jak i to, co robi Hanna Gronkiewicz-Waltz w ostatnim czasie, w którym wykorzystuje swoje funkcje do PR-u, pokazują, jak bardzo ta prezydentura jest polityczna, jak mało jest warszawska. Mam nadzieję, że to będzie mobilizowało mieszkańców stolicy. Ta prezydentura jest polityczna, a nie warszawska.

Upadek PO w Warszawie może być krokiem ku upadkowi całej Platformy?

Mam nadzieję, że sukces referendum - po tej akcji, jaką robi Tusk i Gronkiewicz-Waltz - to będzie ostateczny sygnał, że Polacy nie akceptują tej formy rządów, jaką proponuje obecny obóz władzy, nie akceptują takiego upartyjnienia państwa i upadku instytucji publicznych. Liczę na to, że w samej PO zaczną się procesy rozpadu. Ten układ się kończy, ten układ władzy upada.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Jakub Kamiński]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook