Jedynie prawda jest ciekawa


Szczerski: To w końcu przy którym stole siedzi Polska?

22.06.2012

Przed zaplanowanym na koniec czerwca posiedzeniem Rady Europejskiej państwa przeprowadzają intensywne konsultacje, tym bardziej, że wszystko na to wskazuje, iż na szczycie Niemcy przystąpią do zdecydowanej politycznej ofensywy przedstawiając propozycje unii bankowej (czyli wstępu do unii fiskalnej) oraz unii politycznej (czyli wstępu do super-federalizacji Unii).

Gdzie w tych dyplomatycznych grach jest Polska?

Dziś w Rzymie odbywa się narada przy "głównym stole" - spotykają się Niemcy, Francja, Włochy i Hiszpania.

Kogo brakuje?

Z dużych państw Unii tylko Wielkiej Brytanii i Polski. Dlaczego nie ma Brytyjczyków, to można zrozumieć skoro uczestnicy spotkania mają omawiać projekt unii bankowej, której Cameron jest zdecydowanym przeciwnikiem. Wielka  Brytania nie sygnowała też Paktu Fiskalnego, a zatem celowo dystansuje się od pomysłów pogłębionej integracji.

Co innego Polska Tuska, ten brak jest bardziej znaczący. Tusk zrobił wszystko, by udowadniać Polakom, że jego bezrefleksyjne oddawanie polskiej podmiotowości na rzecz najsilniejszych państw Unii (jak powiedział ostatnio wiceminister spraw zagranicznych: "celem jest stopniowe zanurzanie Polski w Unii")  ma sens dlatego, że w zamian dostajemy przepustkę do zasiadania w gronie państw decydujących o przyszłości integracji. Dziś przychodzi brutalny test prawdy. Jesteśmy w karcie dań obiadu spożywanego dziś w Berlinie. Polska Tuska jest na marginesie nawet jeśli dzięki pracowitości i przedsiębiorczości Polaków utrzymujemy lekki wzrost gospodarczy, odwrotnie niż - zasiadające w gronie decyzyjnym  - Włochy czy Hiszpania. To pokazuje jak katastrofalna polityka rządu potrafi marnotrawić wysiłek obywateli.

Ktoś może powiedzieć, że przesadzam, bo Tusk jest dzisiaj na szczycie Grupy Wyszehradzkiej i tam montuje koalicję przed unijnym szczytem. Niestety, ta informacja tylko powiększa skalę problemu. Spotkanie V4 jest w kontekście narady rzymskiej, spotkaniem "drugiego szeregu", a celem Polski podczas obrad - jak mówi komunikat Kancelarii Premiera - wystosowanie listu do głównych graczy europejskich o potrzebie konkurencyjności i spójności w Unii w ramach nowego budżetu i... wsparcie ich wysiłków na rzecz stabilności gospodarki europejskiej (czyli unii bankowej i fiskalnej).

Nie neguję wartości Grupy Wyszehradzkiej, ale Polska powinna potrafić grać jednocześnie dwie role - być lojalnym partnerem w regionie, ale walczyć jednocześnie o swój status decyzyjny w grupie najsilniejszych krajów. Należało być i w Rzymie i w Pradze. To jest w dyplomacji wykonalne.

A jeśli wygląda na to, że - gdy dochodzi do prawdziwych negocjacji - możemy tylko liczyć na naszych sąsiadów Wyszehradzkich, to może lepiej by było gdyby Polska ustaliła z Czechami i Węgrami zdecydowaną linię polityczną i na przykład, za czeskim przykładem, odcięła się od Paktu Fiskalnego?

Tak, czy owak, Polska prowadzi całkowicie chaotyczną politykę europejską i frajersko sekunduje decyzjom najsilniejszych, będąc przez nich ostentacyjnie ignorowana.

Ale jak ma być inaczej, skoro nasz minister spraw zagranicznych właśnie przebywa do niedzieli w Libanie i Iraku wraz z... ministrem spraw zagranicznych Bułgarii i Szwecji. A to znowuż z jakiej bajki?

Krzysztof Szczerski
[fot.wpolityce.pl]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook