Jedynie prawda jest ciekawa


Szczerski: To osłabia nasze bezpieczeństwo

05.02.2013

Rozmowa z posłem PiS, prof. Krzysztofem Szczerskim.

Stefczyk.info: Media żyją m.in. sprawą odtajnionych przez Trybunał w Strasburgu dokumentów polskiego rządu dotyczących sprawy tajnych więzień CIA w Polsce. Czym może skutkować ta sprawa?

Krzysztof Szczerski: Należy przede wszystkim ustalić, na jakich zasadach polski rząd współpracował do tej pory z Trybunałem. W tej sprawie polskim władzom powinny przyświecać nadrzędne zadania - ochrona dobrego wizerunku Polski oraz walka o sprawiedliwe potraktowanie tego procederu. Musimy uniknąć sytuacji, w której Polska jest jedynym kozłem ofiarnym, jedynym czarnym charakterem w tej sprawie. Te nadrzędne zadania powinny być realizowane przez władzę kraju. Żeby mówić o skutkach należy więc dowiedzieć się, w jakim charakterze rząd współpracował z Trybunałem. Jeśli przekazywał wiadomości, które mogą szkodzić Polsce, to ma problem. Jeśli jednak chronił interesy Polski to pytanie kolejne, czy Trybunał ujawnił materiały klauzulowane, które otrzymał z Polski.

Mógł tak zrobić?

W mojej ocenie byłaby to sytuacja bardzo wątpliwa. Nie sądzę, by Trybunał miał prawo zdejmował klauzule z dokumentów. Strasburg więc powinien jedynie ujawniać listę dokumentów, a nie ich treść. Niestety widać, że w tej sprawie rząd ulegał presji medialne, czy wręcz histerii, która nakazywała przekazywanie Trybunałowi wszelkie materiały. Obecnie wiele zależy od reakcji MSZ. Resort powinien bardzo szybko podjąć inicjatywę w tej sprawie.

W swoim komentarzu do tej sprawy Maciej Szpunar wiceszef MSZ mówił, że rząd wyraża pełną wolę współpracy z Trybunałem, ale przeszkodą jest to, że w aktach krajowych sprawy są informacje dotyczące "kluczowych aspektów bezpieczeństwa państwa polskiego". Obecnie więc rządzący oceniają, że ujawnianie dokumentów może ograniczyć możliwości współpracy polskiego rządu z Trybunałem.

Najgorszy w polityce zagranicznej jest brak konsekwencji. Jeśli rząd do tej pory przekazywał dokumenty Trybunałowi, jeśli rząd ulegając presji współpracował z Trybunałem i nie ustalił, jak Trybunał będzie korzystał z dokumentów, a teraz się dziwi, że akta zostały upublicznione, to pokazuje nieprofesjonalizm i nieodpowiedzialność osób współpracujących z Trybunałem. Obrażanie się na Trybunał obecnie również jest sytuacją złą. Rząd nie może stosować retorsji wobec Trybunału. To jest kompromitacja. Jeśli myśmy przekazywali Trybunałowi dokumenty i nie zabezpieczyliśmy się na wypadek ich ujawnienia to jest to sytuacja niedobra. Teraz retorsje wobec Trybunału znów uderzą w nasz wizerunek. Najważniejsze w tej sprawie są: obrona wizerunku Polski, obrona sprawiedliwości i uniknięcie sytuacji, w której jesteśmy jedynymi kozłami ofiarnymi. Trzeba się trzymać pryncypiów, działać konsekwentnie i przejrzyście.

Warto było w ogóle wchodzić w tę sprawę? Może należało nie brać udziału w żadnych tego typu procesach

W mojej ocenie decyzja o zaangażowaniu w tę sprawę była błędem. To była decyzja polityczna, która być może wynikała z presji medialnej wytworzonej w Polsce. Czuć było atmosferę, w której pojawiały się sygnały, że nie warto w tej sprawie bronić USA, że należy wszystko wyjaśnić. Takie głosy się pojawiały i być może przesądziły o sprawie. Być może sądzono, że sprawa jest na tyle marginalna, że Polska nie ucierpi na tym. Wydaje się błędem, że nie ustalono wspólnej linii z innymi krajami, które były w obszarze zainteresowania Trybunału. Okazuje się, że każde państwo podejmowało własną decyzję. Myśmy z kolei dali się wmanewrować w sytuację, w której jako jedyni jesteśmy napiętnowani. To naraża na szwank nasze bezpieczeństwo. W mojej ocenie sprawa była prowadzona w sposób nieprofesjonalny.

Rozmawiał TK
[Fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook