Jedynie prawda jest ciekawa


Szczerski: To cios w demokrację

28.11.2012

O ustawie dotyczącej mowy nienawiści oraz taktyce polityki Platformy Obywatelskiej portal Stefczyk.info rozmawia z posłem Krzysztofem Szczerskim z parlamentarnego zespołu ds. obrony demokratycznego państwa prawa.

Stefczyk.info: Platforma Obywatelska złożyła w Sejmie projekt ustawy o mowie nienawiści. Czy widzi Pan jakieś zagrożenie związane z pracami nad tą ustawą?

Krzysztof Szczerski: Największe niebezpieczeństwo widzę w tym, że próbuje się używać pojęcia "mowa nienawiści" do celów politycznych. Ten zwrot próbuje się skleić na stałe z opozycją parlamentarną. Widzę takie próby. Mamy próbę wdrukowania społeczeństwu przekonania, że mowa nienawiści równa się opozycja parlamentarna. Ten zabieg widać w próbie przyłączenia do PiSu niemającego z nami nic wspólnego Grzegorza Brauna czy wcześniej Brunona K. To jest niebezpieczny element.

Dlaczego?

Czym innym jest mowa nienawiści, która uwidacznia się pod różnymi postaciami, a czym innym jest używanie tego pojęcia, jako pałki na opozycję. Wtedy bowiem wszystko zaczyna przypominać czasy, w których AKowców nazywano "zaplutymi karłami reakcji", czy czasy, w których opozycję nazywano "wichrzycielami" i tymi, którzy łamią porządek w państwie. Tak było z "Solidarnością" za czasów Jaruzelskiego. Słyszeliśmy wtedy, że "S" to groźni wichrzyciele, więc trzeba ją zdelegalizować. Niepokoi sklejenie pojęć "mowa nienawiści" i "opozycja". W ten sposób delegitymizuje się w oczach społeczeństwa opozycję. To jest niebezpieczne dla demokracji.

Zatem ustawa jest czymś negatywnym?

Nad samą ustawą można pracować i wypracować jakieś pomysły. Jednak, jeśli ona ma posłużyć do przeniesienia na grunt prawny sklejenia pojęć, o których mówiłem, to mamy kolejny element ograniczenia demokracji w Polsce. Doszło już do ograniczenia wolności zgromadzeń, do ograniczenia pluralizmu mediów. Obecnie mamy kolejny cios w szerokość debaty publicznej, przez upolitycznienie pojęcia mowy nienawiści.

Dlaczego PO tak działa? Zawężając pole dyskusji przyczynia się do wzrostu emocji społeczeństwa.

Platforma Obywatelska ma coraz mniej do zaproponowania Polakom w tej dziedzinie, w której wiązano z nią największe nadzieje. Chodzi o przysłowiową miskę zupy, czy ciepłą wodę w kranie. Okazuje się, że ludzie masowo odczuwają pogarszanie się standardów życia. W szpitalach, tych najważniejszych również, wyczerpano limity oraz środki na leczenie, więc wstrzymuje się przyjmowanie pacjentów. Polska służba zdrowia niemal przestaje działać w listopadzie. Mamy wiele sytuacji, które pokazują, że to, co miało być siłą PO, jest jej słabością. Platforma sięga więc do ostatnich rezerw, jakie ma. Pobudza emocje swoich zwolenników. Oni nie mają już powodów do dumy, z racji poziomu rządów PO. Platforma musi więc dać im jakieś argumenty, by mogli chodzić z podniesioną głową. Te argumenty dostarcza się na poziomie emocji. Platforma sięga do ostatnich rezerw mobilizacyjnych, pokazuje złych ludzi i podsyca emocje. To jest już jednak końcówka możliwości. Widać, że PO jest w defensywie programowej, jest w defensywie jeśli chodzi o sprawy polityczne czy front unijny. W związku z tym jej ostatnim rezerwuarem mobilizacyjnym jest seans nienawiści. I dlatego mamy stygmatyzację opozycji. Chodzi o to, żeby dokleić opozycji epitet, który będzie ją delegitymizować w oczach społeczeństwa. To jest dla demokracji niedobre. PO idzie w kierunku demokracji białoruskiej.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook