Jedynie prawda jest ciekawa


Szczerski: To cios w demokrację

28.11.2012

O ustawie dotyczącej mowy nienawiści oraz taktyce polityki Platformy Obywatelskiej portal Stefczyk.info rozmawia z posłem Krzysztofem Szczerskim z parlamentarnego zespołu ds. obrony demokratycznego państwa prawa.

Stefczyk.info: Platforma Obywatelska złożyła w Sejmie projekt ustawy o mowie nienawiści. Czy widzi Pan jakieś zagrożenie związane z pracami nad tą ustawą?

Krzysztof Szczerski: Największe niebezpieczeństwo widzę w tym, że próbuje się używać pojęcia "mowa nienawiści" do celów politycznych. Ten zwrot próbuje się skleić na stałe z opozycją parlamentarną. Widzę takie próby. Mamy próbę wdrukowania społeczeństwu przekonania, że mowa nienawiści równa się opozycja parlamentarna. Ten zabieg widać w próbie przyłączenia do PiSu niemającego z nami nic wspólnego Grzegorza Brauna czy wcześniej Brunona K. To jest niebezpieczny element.

Dlaczego?

Czym innym jest mowa nienawiści, która uwidacznia się pod różnymi postaciami, a czym innym jest używanie tego pojęcia, jako pałki na opozycję. Wtedy bowiem wszystko zaczyna przypominać czasy, w których AKowców nazywano "zaplutymi karłami reakcji", czy czasy, w których opozycję nazywano "wichrzycielami" i tymi, którzy łamią porządek w państwie. Tak było z "Solidarnością" za czasów Jaruzelskiego. Słyszeliśmy wtedy, że "S" to groźni wichrzyciele, więc trzeba ją zdelegalizować. Niepokoi sklejenie pojęć "mowa nienawiści" i "opozycja". W ten sposób delegitymizuje się w oczach społeczeństwa opozycję. To jest niebezpieczne dla demokracji.

Zatem ustawa jest czymś negatywnym?

Nad samą ustawą można pracować i wypracować jakieś pomysły. Jednak, jeśli ona ma posłużyć do przeniesienia na grunt prawny sklejenia pojęć, o których mówiłem, to mamy kolejny element ograniczenia demokracji w Polsce. Doszło już do ograniczenia wolności zgromadzeń, do ograniczenia pluralizmu mediów. Obecnie mamy kolejny cios w szerokość debaty publicznej, przez upolitycznienie pojęcia mowy nienawiści.

Dlaczego PO tak działa? Zawężając pole dyskusji przyczynia się do wzrostu emocji społeczeństwa.

Platforma Obywatelska ma coraz mniej do zaproponowania Polakom w tej dziedzinie, w której wiązano z nią największe nadzieje. Chodzi o przysłowiową miskę zupy, czy ciepłą wodę w kranie. Okazuje się, że ludzie masowo odczuwają pogarszanie się standardów życia. W szpitalach, tych najważniejszych również, wyczerpano limity oraz środki na leczenie, więc wstrzymuje się przyjmowanie pacjentów. Polska służba zdrowia niemal przestaje działać w listopadzie. Mamy wiele sytuacji, które pokazują, że to, co miało być siłą PO, jest jej słabością. Platforma sięga więc do ostatnich rezerw, jakie ma. Pobudza emocje swoich zwolenników. Oni nie mają już powodów do dumy, z racji poziomu rządów PO. Platforma musi więc dać im jakieś argumenty, by mogli chodzić z podniesioną głową. Te argumenty dostarcza się na poziomie emocji. Platforma sięga do ostatnich rezerw mobilizacyjnych, pokazuje złych ludzi i podsyca emocje. To jest już jednak końcówka możliwości. Widać, że PO jest w defensywie programowej, jest w defensywie jeśli chodzi o sprawy polityczne czy front unijny. W związku z tym jej ostatnim rezerwuarem mobilizacyjnym jest seans nienawiści. I dlatego mamy stygmatyzację opozycji. Chodzi o to, żeby dokleić opozycji epitet, który będzie ją delegitymizować w oczach społeczeństwa. To jest dla demokracji niedobre. PO idzie w kierunku demokracji białoruskiej.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook