Jedynie prawda jest ciekawa


Szczerski: Szamotanina zamiast planu

23.04.2015

Rozmowa z posłem PiS, byłym wiceszefem MSZ Krzysztofem Szczerskim.

Stefczyk.info: W Sejmie odbyło się dziś expose ministra Grzegorza Schetyny, który mówił o priorytetach polityki zagranicznej. Tym razem na sali sejmowej obecny był, co w przeszłości nie zawsze miało miejsce, Jarosław Kaczyński. To jakiś sygnał polityczny?

Krzysztof Szczerski: Myślę, że to wynika z tego, że obecna sytuacja dla polskiej polityki zagranicznej jest dziś dużo istotniejsza, jeśli chodzi o jej konsekwencje i skutki, niż przez lata wcześniejsze. Minister Sikorski wiele razy wypowiadał się sugerując, że wszystko zmierza ku szczęśliwemu zakończeniu. Wiemy jednak, że tak nie jest w polityce. Dziś rozmawiając o polityce zagranicznej mówimy o sprawach fundamentalnych dla kraju. I zapewne stąd obecność prezesa Kaczyńskiego. On swoją obecnością zaznacza, że PiS ma alternatywną, spójną koncepcję odpowiedzi na aktualną sytuację. Myśmy się nie mylili co do oceny rzeczywistości. Mylili się rządzący.

W przemówieniu Grzegorza Schetyny widać było pewne uszczypliwości wobec Radosława Sikorskiego. Z ministrem Schetyną lepiej się PiSowi dogadać? Czy on wprowadził jakąś korektę polityczną?

Grzegorz Schetyna różni się od Radosława Sikorskiego. Obecny minister jest bardziej rzemieślnikiem, a nie pawiem. Schetyna wykonuje politykę, która jest standardowa. On próbuje znaleźć standardowe odpowiedzi na obecną sytuację. On nie jest wizjonerem, ale i Sikorski nim nie był. Sikorski brak wizji nadrabiał bufonadą. Jednak był przy tym słaby w rzemiośle. Schetyna również nie ma wizji, ale chociaż w rzemiośle opiera się na MSZ. Widać było, że expose było pisane właśnie przez MSZ, czuć było klasyczne rzemiosło MSZowskiej. Mieliśmy geograficzne podejście do polityki, o każdym regionie coś. To było oparte o rutynową koncepcję MSZ.

To dobrze, czy źle? Klasycyzm MSZ to w tym wypadku pochwała czy przygana?

To z jednej strony dla nas gwarancja, że nie będziemy świadkami bufonady, jakiegoś skandalu. Jednak z drugiej strony to pokazuje, że Polska nie ma odpowiedzi adekwatnych do poziomu problemów, jakie są w polityce zagranicznej. Koncepcja Grzegorza Schetyny była rzemieślnicza, ale nie adekwatna.

Minister Schetyna wspominając o kryzysie w Europie wskazał, że odpowiedzią na niego powinna być budowa jedności cywilizacyjnej i politycznej w Unii. Jak to rozumieć?

Minister nie powiedział niczego odnośnie przyszłości UE jako projektu politycznego. Poza tym, że poparł jedynie wszystko, co dziś dzieje się w Unii. Dawał przy tym recepty standardowe i sztampowe. Mówił o konieczności solidarności europejskiej, mówił o wspólnej odpowiedzi. Takie zdanie można dziś usłyszeć od każdego niemającego własnego zdania polityka w UE. Gdy ktoś pyta polityka, niemającego pojęcia o czym mowa, on właśnie mówi takimi ogólnikami. Tyle tylko, że dla Polski to nie są tezy adekwatne dla tego, co powinno być polską ambicją, to odstaje od tego, jaka powinna być polska odpowiedź na sytuację w UE.

Jaka to odpowiedź i co Pan ma na myśli mówiąc o wyzwaniach w UE?

Problem w UE jest taki, że państwa członkowskie prowadzą coraz bardziej egoistyczną politykę, a Polska musi się do tych realiów odnieść, by zachować nasze priorytety i gwarancje rozwoju. Musimy dbać o takie sprawy jak choćby dekarbonizacja. W tej sprawie ulegliśmy egoizmom innych państw i nie obroniliśmy polskiego interesu gospodarczego.

Minister Schetyna poruszył w wypowiedzi sprawę wraku rządowego tupolewa i mówił o konieczności jego zwrotu przez Rosję. Wspominał również o problemach z pomnikiem w Smoleńsku. Był Pan pozytywnie zaskoczony?

Jednocześnie jednak rząd i prezydent z góry odrzucają dyskusję o międzynarodowym śledztwie w sprawie smoleńskiej. Wiemy natomiast, że dziś bez wsparcia międzynarodowego nie ma żadnych szans na realizację postulatów, o których mówił minister. Jeśli mówimy A, to powiedzmy B. Minister powinien poprzeć postulat środowisk związanych z rodzinami czy opozycją dotyczącą zwrócenia się o pomoc do naszych sojuszników. Kluczowe w tej sprawie jest umiędzynarodowienie nacisków na Rosję. Gdyby szef MSZ tak powiedział, uznałbym, że mamy znaczącą zmianę w tej sprawie. Jednak bez tego B, rządowe A jest puste.

Minister Schetyna poruszył również wątek ukraiński. Uznał, że Polska nie przecenia znaczenia ustaw gloryfikujących UPA na Ukrainie i zapewnił, że będziemy walczyć o historyczną prawdę o zbrodni wołyńskiej. To spójna koncepcja?

Mamy daleko idącą niekonsekwencję, która wynika z tego, że rząd Polski nie ma żadnego planu, np. środkowoeuropejskiego, dla Ukrainy. Taki plan miałby koordynować nasze działania w Europie Środkowej wobec Ukrainy. Obecnie jednak nie ma tego planu. Sytuacja jest taka, że Polska raz chciałaby Ukrainie pomóc, potem jednak widać obawę o reakcję opinii publicznej na decyzje dot. ocen historycznych na Ukrainie, więc się dystansujemy. Przecież minister Schetyna powiedział, że kraje Europy Środkowej są sobie winne, ponieważ nie były przykładem stabilności i udanych reform. On uznał zatem, że nieskuteczność polityki europejskiej wynika ze słabości państw regionu. To zaskakujące. Tymczasem zobaczmy jak działa rząd. Swego czasu polskim wysłannikiem na Ukrainę był minister Święcicki. Jednak gdy zaczęła się kampania ws. SKOKów on wolał się zająć politycznymi połajankami w podkomisji. Ukrainę zostawił. Widać nieustanną szamotaninę, z której nic nie wynika. Gdybyśmy mieli wobec Kijowa duży plan, moglibyśmy powiedzieć, że on jest warunkowany zamknięciem kwestii tożsamości Ukraińskiej budowanej na pamięci UPA. Jednak nie mamy planu, więc i nie mamy żadnej siły oddziaływania.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook