Jedynie prawda jest ciekawa

Szczerski: Zachowanie Putina jest irracjonalne

01.03.2014

Jeśli dojdzie do wojny agresywnej i rosyjskie wojska wkroczą do wschodniej Ukrainy, jesteśmy w kropce. Takiej sytuacji nie mieliśmy w Europie od czasów końca II wojny światowej. Świat nie jest na to przygotowany - mówi w rozmowie ze Stefczyk.info były wiceminister spraw zagranicznych i poseł PiS Krzysztof Szczerski.

Stefczyk.info: Prezydent Rosji Władimir Putin wystąpił do Rady Federacji o zgodę na użycie sił zbrojnych FR na terenie Ukrainy. Wojna psychologiczna zamieni się w prawdziwą wojnę? Tak odebrali to Ukraińcy zebrani na Majdanie i zapowiedzieli pełną mobilizację..

Krzysztof Szczerski: W przypadku gdyby rosyjskie wojska wkroczyły nie tylko na Krym, ale także na terytorium wschodniej Ukrainy, to władze w Kijowie będą zmuszone do obrony swojego terytorium. Nie wyobrażam sobie, by w takim wypadku mogły pozostać bezczynne. Bezpośrednia konfrontacja wojsk rosyjskich i ukraińskich oznacza regularną wojnę terytorialną u wschodnich granic Polski. Trzeba się z tym liczyć.

Rosja może się także ograniczyć do Krymu. Co wtedy?

Wtedy nie stanie się nic. Obawiam się, że kwestia zajęcia Krymu przez Rosję zostanie potraktowana przez Zachód tak samo jak Gruzja w 2008 roku. Milczeniem. W imię cynicznego realizmu i zachowania dobrych relacji z Rosją Zachód poświeci Krym. Tak jak poświęciła Abchazję, Osetię i Naddniestrze. Rosja zajmie Krym i będzie go używała do zachowania wpływu na Ukrainę. Aby wszyscy uznali, że Ukraina to nie jest państwo do końca suwerenne. Że bez Rosji nie może funkcjonować. A Kreml na zawsze będzie pośrednikiem w relacjach Kijowa z Zachodem.

Jakiej reakcji Zachodu możemy się spodziewać w przypadku napadu Rosji na Ukrainę, bo trudno to inaczej nazwać?

Pytanie jest dość fundamentalne. Jeśli dojdzie do wojny agresywnej i rosyjskie wojska wkroczą do wschodniej Ukrainy, jesteśmy w kropce. Takiej sytuacji nie mieliśmy w Europie od czasów końca II wojny światowej. Świat nie jest na to przygotowany. Jestem pewien, że trwają w tej chwili gorączkowe narady w wielu europejskich i światowych stolicach w tej sprawie. Zachowanie Putina jest całkowicie irracjonalne. Wszyscy liczyliśmy się z licytacją gróźb, ale tego się nikt nie spodziewał. A otwarty konflikt zbrojny między Ukrainą a Rosją może mieć niewyobrażalnie tragiczne skutki.

-rozmawiała Aleksandra Rybińska

fot. [PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 2. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 3. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 4. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 5. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 6. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 7. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

 8. 1270szcheternuydziewczonka 29.11.2017

  Niesamowita scena w kościele. Ta dziewczynka wzruszyła wszystkich

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook