Jedynie prawda jest ciekawa

Szczerski: Zachowanie Putina jest irracjonalne

01.03.2014

Jeśli dojdzie do wojny agresywnej i rosyjskie wojska wkroczą do wschodniej Ukrainy, jesteśmy w kropce. Takiej sytuacji nie mieliśmy w Europie od czasów końca II wojny światowej. Świat nie jest na to przygotowany - mówi w rozmowie ze Stefczyk.info były wiceminister spraw zagranicznych i poseł PiS Krzysztof Szczerski.

Stefczyk.info: Prezydent Rosji Władimir Putin wystąpił do Rady Federacji o zgodę na użycie sił zbrojnych FR na terenie Ukrainy. Wojna psychologiczna zamieni się w prawdziwą wojnę? Tak odebrali to Ukraińcy zebrani na Majdanie i zapowiedzieli pełną mobilizację..

Krzysztof Szczerski: W przypadku gdyby rosyjskie wojska wkroczyły nie tylko na Krym, ale także na terytorium wschodniej Ukrainy, to władze w Kijowie będą zmuszone do obrony swojego terytorium. Nie wyobrażam sobie, by w takim wypadku mogły pozostać bezczynne. Bezpośrednia konfrontacja wojsk rosyjskich i ukraińskich oznacza regularną wojnę terytorialną u wschodnich granic Polski. Trzeba się z tym liczyć.

Rosja może się także ograniczyć do Krymu. Co wtedy?

Wtedy nie stanie się nic. Obawiam się, że kwestia zajęcia Krymu przez Rosję zostanie potraktowana przez Zachód tak samo jak Gruzja w 2008 roku. Milczeniem. W imię cynicznego realizmu i zachowania dobrych relacji z Rosją Zachód poświeci Krym. Tak jak poświęciła Abchazję, Osetię i Naddniestrze. Rosja zajmie Krym i będzie go używała do zachowania wpływu na Ukrainę. Aby wszyscy uznali, że Ukraina to nie jest państwo do końca suwerenne. Że bez Rosji nie może funkcjonować. A Kreml na zawsze będzie pośrednikiem w relacjach Kijowa z Zachodem.

Jakiej reakcji Zachodu możemy się spodziewać w przypadku napadu Rosji na Ukrainę, bo trudno to inaczej nazwać?

Pytanie jest dość fundamentalne. Jeśli dojdzie do wojny agresywnej i rosyjskie wojska wkroczą do wschodniej Ukrainy, jesteśmy w kropce. Takiej sytuacji nie mieliśmy w Europie od czasów końca II wojny światowej. Świat nie jest na to przygotowany. Jestem pewien, że trwają w tej chwili gorączkowe narady w wielu europejskich i światowych stolicach w tej sprawie. Zachowanie Putina jest całkowicie irracjonalne. Wszyscy liczyliśmy się z licytacją gróźb, ale tego się nikt nie spodziewał. A otwarty konflikt zbrojny między Ukrainą a Rosją może mieć niewyobrażalnie tragiczne skutki.

-rozmawiała Aleksandra Rybińska

fot. [PAP/EPA]
CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook