Jedynie prawda jest ciekawa


Szczerski: Zachowanie Putina jest irracjonalne

01.03.2014

Jeśli dojdzie do wojny agresywnej i rosyjskie wojska wkroczą do wschodniej Ukrainy, jesteśmy w kropce. Takiej sytuacji nie mieliśmy w Europie od czasów końca II wojny światowej. Świat nie jest na to przygotowany - mówi w rozmowie ze Stefczyk.info były wiceminister spraw zagranicznych i poseł PiS Krzysztof Szczerski.

Stefczyk.info: Prezydent Rosji Władimir Putin wystąpił do Rady Federacji o zgodę na użycie sił zbrojnych FR na terenie Ukrainy. Wojna psychologiczna zamieni się w prawdziwą wojnę? Tak odebrali to Ukraińcy zebrani na Majdanie i zapowiedzieli pełną mobilizację..

Krzysztof Szczerski: W przypadku gdyby rosyjskie wojska wkroczyły nie tylko na Krym, ale także na terytorium wschodniej Ukrainy, to władze w Kijowie będą zmuszone do obrony swojego terytorium. Nie wyobrażam sobie, by w takim wypadku mogły pozostać bezczynne. Bezpośrednia konfrontacja wojsk rosyjskich i ukraińskich oznacza regularną wojnę terytorialną u wschodnich granic Polski. Trzeba się z tym liczyć.

Rosja może się także ograniczyć do Krymu. Co wtedy?

Wtedy nie stanie się nic. Obawiam się, że kwestia zajęcia Krymu przez Rosję zostanie potraktowana przez Zachód tak samo jak Gruzja w 2008 roku. Milczeniem. W imię cynicznego realizmu i zachowania dobrych relacji z Rosją Zachód poświeci Krym. Tak jak poświęciła Abchazję, Osetię i Naddniestrze. Rosja zajmie Krym i będzie go używała do zachowania wpływu na Ukrainę. Aby wszyscy uznali, że Ukraina to nie jest państwo do końca suwerenne. Że bez Rosji nie może funkcjonować. A Kreml na zawsze będzie pośrednikiem w relacjach Kijowa z Zachodem.

Jakiej reakcji Zachodu możemy się spodziewać w przypadku napadu Rosji na Ukrainę, bo trudno to inaczej nazwać?

Pytanie jest dość fundamentalne. Jeśli dojdzie do wojny agresywnej i rosyjskie wojska wkroczą do wschodniej Ukrainy, jesteśmy w kropce. Takiej sytuacji nie mieliśmy w Europie od czasów końca II wojny światowej. Świat nie jest na to przygotowany. Jestem pewien, że trwają w tej chwili gorączkowe narady w wielu europejskich i światowych stolicach w tej sprawie. Zachowanie Putina jest całkowicie irracjonalne. Wszyscy liczyliśmy się z licytacją gróźb, ale tego się nikt nie spodziewał. A otwarty konflikt zbrojny między Ukrainą a Rosją może mieć niewyobrażalnie tragiczne skutki.

-rozmawiała Aleksandra Rybińska

fot. [PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270kijowniaij 25.04.2018

  Oto i są. To oni żerują na dramacie niepełnosprawnych...

  Jeszcze kilka godzin temu pisaliśmy, że w tym sporze dawno przestało chodzić o dobro niepełnosprawnych, a ktoś próbuje zbić na nim kapitał polityczny i pieniądze. Okazuje się, że nie trzeba było długo czekać na potwierdzenie naszych przypuszczeń.

 2. 1270twitterPOl 25.04.2018

  „Im zależy tylko na pieniądzach. Wykorzystują swoje niepełnosprawne dzieci”

  Za nami kolejne godziny protestu opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Mimo szerokich propozycji ze strony rządu, protestujący nie zamierzają ustąpić. Jeszcze kilka dni temu zastanawialiśmy się kto im płaci

 3. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 4. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 5. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 6. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 7. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook