Jedynie prawda jest ciekawa


Szczerski: sprawę waluty euro rozstrzygną wyborcy

09.05.2014

O konieczności szybkiego przyjęcia euro mówi jedynie Radosław Sikorski. Donald Tusk wyraźnie się dystansuje od słów swego podwładnego w rządzie. O planach wobec wspólnej waluty europejskiej polskiego rządu rozmawiamy z dr. Krzysztofem Szczerskim, posłem PiS, członkiem sejmowej Komisji Europejskiej.

Jaka jest taktyka i strategia obecnej ekipy w sprawie przyjęcia waluty euro?

Duża niespójność i niejasność jest w przekazie ze strony rządu. Widać, że ścierają się trzy koncepcje w rządzie. Są tam euroentuzjaści działający razem z Palikotem, którzy twierdzą, że przyjąć euro trzeba jak najszybciej, bo to jest kwestia polityczna, a nie ekonomiczna. Że trzeba poświęcić polską gospodarkę, także gospodarstwa domowe Polaków, aby uzyskać cel polityczny. Z drugiej strony istnieje grupa biznesu wokół Ministerstwa Finansów, ktora studzi te koncepcje. Warto zauważyć, że minister Rostowski stawał się coraz bardziej sceptyczny w kwestii szybkiego przyjęcia euro.

No i jest trzecia grupa w rządzie – piarowców, która chciała z przyjęcia euro zrobić temat w kampanii do Parlamentu Europejskiego. Wydawało im się, że to będzie dobry pomysł. Jednak wyszło z badań, że Polacy nie chcą euro, więc wycofali się z tego pomysłu. Potem wyszły na jaw szacunki ekeonomiczne, że wprowadzenie euro osłabi naszą gospodarkę. Na polu walki pozostał w rządzie Radosław Sikorski, który powtórzył starą śpiewkę. Powtórzył to również Janusz Lewandowski.


Tusk oddziela bezpieczeństwo geopolityczne Polski od przyjęcia waluty euro.

To łączy dziś trójkę: Lewandowski, Sikorski, Palikot. Oni lansują ten związek, kompletnie absurdalny. Nic wspólnego nie ma wspólna waluta z bezpieczeństwem militarnym. Wspólna waluta ma być raczej podstawą federalizacji, ale ci trzej panowie nie chcą tego otwarcie powiedzieć, poza Palikotem.


Czy Tusk dołączy po wyborach do tego chóru zwolenników szybkiego wejścia do strefy wspólnej waluty? Po tych wyborach, czy może następnych?

To zależy od wyników wyborów. Jeśli okaże się, że Polacy ulegają narracji Sikorskiego, Lewandowskiego i Palikota, to poczują się silniejsi. Mam nadzieję, że po tych wyborach Palikot przestanie istnieć, bo tworzy on partię antypaństwową. Tak więc ostatecznie wyborcy rozstrzygną dylemat waluty euro. 

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

[FOTO: PAP/Tomasz Gzell]

Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na Facebooku!

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook