Jedynie prawda jest ciekawa


Szczerski: sprawę waluty euro rozstrzygną wyborcy

09.05.2014

O konieczności szybkiego przyjęcia euro mówi jedynie Radosław Sikorski. Donald Tusk wyraźnie się dystansuje od słów swego podwładnego w rządzie. O planach wobec wspólnej waluty europejskiej polskiego rządu rozmawiamy z dr. Krzysztofem Szczerskim, posłem PiS, członkiem sejmowej Komisji Europejskiej.

Jaka jest taktyka i strategia obecnej ekipy w sprawie przyjęcia waluty euro?

Duża niespójność i niejasność jest w przekazie ze strony rządu. Widać, że ścierają się trzy koncepcje w rządzie. Są tam euroentuzjaści działający razem z Palikotem, którzy twierdzą, że przyjąć euro trzeba jak najszybciej, bo to jest kwestia polityczna, a nie ekonomiczna. Że trzeba poświęcić polską gospodarkę, także gospodarstwa domowe Polaków, aby uzyskać cel polityczny. Z drugiej strony istnieje grupa biznesu wokół Ministerstwa Finansów, ktora studzi te koncepcje. Warto zauważyć, że minister Rostowski stawał się coraz bardziej sceptyczny w kwestii szybkiego przyjęcia euro.

No i jest trzecia grupa w rządzie – piarowców, która chciała z przyjęcia euro zrobić temat w kampanii do Parlamentu Europejskiego. Wydawało im się, że to będzie dobry pomysł. Jednak wyszło z badań, że Polacy nie chcą euro, więc wycofali się z tego pomysłu. Potem wyszły na jaw szacunki ekeonomiczne, że wprowadzenie euro osłabi naszą gospodarkę. Na polu walki pozostał w rządzie Radosław Sikorski, który powtórzył starą śpiewkę. Powtórzył to również Janusz Lewandowski.


Tusk oddziela bezpieczeństwo geopolityczne Polski od przyjęcia waluty euro.

To łączy dziś trójkę: Lewandowski, Sikorski, Palikot. Oni lansują ten związek, kompletnie absurdalny. Nic wspólnego nie ma wspólna waluta z bezpieczeństwem militarnym. Wspólna waluta ma być raczej podstawą federalizacji, ale ci trzej panowie nie chcą tego otwarcie powiedzieć, poza Palikotem.


Czy Tusk dołączy po wyborach do tego chóru zwolenników szybkiego wejścia do strefy wspólnej waluty? Po tych wyborach, czy może następnych?

To zależy od wyników wyborów. Jeśli okaże się, że Polacy ulegają narracji Sikorskiego, Lewandowskiego i Palikota, to poczują się silniejsi. Mam nadzieję, że po tych wyborach Palikot przestanie istnieć, bo tworzy on partię antypaństwową. Tak więc ostatecznie wyborcy rozstrzygną dylemat waluty euro. 

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

[FOTO: PAP/Tomasz Gzell]

Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na Facebooku!

Warto poczytać

 1. 1270kijowniaij 25.04.2018

  Oto i są. To oni żerują na dramacie niepełnosprawnych...

  Jeszcze kilka godzin temu pisaliśmy, że w tym sporze dawno przestało chodzić o dobro niepełnosprawnych, a ktoś próbuje zbić na nim kapitał polityczny i pieniądze. Okazuje się, że nie trzeba było długo czekać na potwierdzenie naszych przypuszczeń.

 2. 1270facebookstefczyk 25.04.2018

  Tych słów już nie napiszesz na Facebooku

  Nowy regulamin największego portalu społecznościowego wchodzi w życie 25 maja

 3. 1270twitterPOl 25.04.2018

  „Im zależy tylko na pieniądzach. Wykorzystują swoje niepełnosprawne dzieci”

  Za nami kolejne godziny protestu opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Mimo szerokich propozycji ze strony rządu, protestujący nie zamierzają ustąpić. Jeszcze kilka dni temu zastanawialiśmy się kto im płaci

 4. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 5. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 6. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 7. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 8. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook