Jedynie prawda jest ciekawa


Szczerski: sprawę waluty euro rozstrzygną wyborcy

09.05.2014

O konieczności szybkiego przyjęcia euro mówi jedynie Radosław Sikorski. Donald Tusk wyraźnie się dystansuje od słów swego podwładnego w rządzie. O planach wobec wspólnej waluty europejskiej polskiego rządu rozmawiamy z dr. Krzysztofem Szczerskim, posłem PiS, członkiem sejmowej Komisji Europejskiej.

Jaka jest taktyka i strategia obecnej ekipy w sprawie przyjęcia waluty euro?

Duża niespójność i niejasność jest w przekazie ze strony rządu. Widać, że ścierają się trzy koncepcje w rządzie. Są tam euroentuzjaści działający razem z Palikotem, którzy twierdzą, że przyjąć euro trzeba jak najszybciej, bo to jest kwestia polityczna, a nie ekonomiczna. Że trzeba poświęcić polską gospodarkę, także gospodarstwa domowe Polaków, aby uzyskać cel polityczny. Z drugiej strony istnieje grupa biznesu wokół Ministerstwa Finansów, ktora studzi te koncepcje. Warto zauważyć, że minister Rostowski stawał się coraz bardziej sceptyczny w kwestii szybkiego przyjęcia euro.

No i jest trzecia grupa w rządzie – piarowców, która chciała z przyjęcia euro zrobić temat w kampanii do Parlamentu Europejskiego. Wydawało im się, że to będzie dobry pomysł. Jednak wyszło z badań, że Polacy nie chcą euro, więc wycofali się z tego pomysłu. Potem wyszły na jaw szacunki ekeonomiczne, że wprowadzenie euro osłabi naszą gospodarkę. Na polu walki pozostał w rządzie Radosław Sikorski, który powtórzył starą śpiewkę. Powtórzył to również Janusz Lewandowski.


Tusk oddziela bezpieczeństwo geopolityczne Polski od przyjęcia waluty euro.

To łączy dziś trójkę: Lewandowski, Sikorski, Palikot. Oni lansują ten związek, kompletnie absurdalny. Nic wspólnego nie ma wspólna waluta z bezpieczeństwem militarnym. Wspólna waluta ma być raczej podstawą federalizacji, ale ci trzej panowie nie chcą tego otwarcie powiedzieć, poza Palikotem.


Czy Tusk dołączy po wyborach do tego chóru zwolenników szybkiego wejścia do strefy wspólnej waluty? Po tych wyborach, czy może następnych?

To zależy od wyników wyborów. Jeśli okaże się, że Polacy ulegają narracji Sikorskiego, Lewandowskiego i Palikota, to poczują się silniejsi. Mam nadzieję, że po tych wyborach Palikot przestanie istnieć, bo tworzy on partię antypaństwową. Tak więc ostatecznie wyborcy rozstrzygną dylemat waluty euro. 

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

[FOTO: PAP/Tomasz Gzell]

Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na Facebooku!

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook