Jedynie prawda jest ciekawa


Szczerski: sposób pracy ambasady w USA bulwersuje

17.10.2013

Rozmowa z posłem PiS Krzysztofem Szczerskim, byłym wiceszefem MSZ.

Stefczyk.info: ambasador Polski w USA Ryszard Schnepf kolejny raz zaskakuje. Ostatnio zbojkotował polską Paradę Pułaskiego, jaka przeszła w USA. Obecnie okazuje się, że przez niemal rok nie udało mu się wypracować zgody rodziny Jana Karskiego na przebudowę jego grobu, co oznacza, że Radosław Sikorski zapowiedział tę inwestycję bez uzgodnień z rodziną. Jak pan ocenia sposób pracy ambasady w USA?

Krzysztof Szczerski: Obie sprawy wymagają wyjaśnień ze strony MSZ i samej placówki. My jako opozycja będziemy w tej sprawie składać interpelacje poselskie oraz domagać się w inny sposób wyjaśnień. To są bulwersujące przypadki. Przecież jednym z istotnych zadań przedstawiciela Polski w tak ważnym miejscu, jak USA, jest współpraca i wspomaganie Polonii. Jego zadanie to troska o obecność polskich symboli w przestrzeni publicznej w kraju, w którym rezyduje. Dla ambasadora w USA nie ma rzeczy ważniejszej niż obecność na Paradzie Pułaskiego, czy dbanie o pamięć o tak wybitnych postaci jak Jan Karski. Symboliczne postaci dla obu narodów powinny być szczególnie cenione. Oba przypadki, o których rozmawiamy, są bulwersujące.

Skąd to może wynikać?

To może być przejaw niekompetencji, bałaganu lub świadomej niechęci do historii i Polonii. Inaczej sposobu działania placówki w Waszyngtonie nie sposób tłumaczyć. Każde z tych wyjaśnień jest możliwe. Każde tłumaczenie stawia jednak polską placówkę w złym świetle.

Na ambasadorów ostatnio często wysyłani są ludzie, którzy budzą kontrowersje i wątpliwości. Co stoi za polityką kadrową MSZ?

Patrząc na nominację ambasadorskie należy stwierdzić, że nie ma żadnego spójnego klucza nominacji. Nie widać żadnego pomysłu na MSZ. Nie widać, by Radosław Sikorski chciał doprowadzić do zmiany pokoleniowej, ani by chciał zasilić kadrę MSZ ludźmi spoza dyplomacji. Nie ma żadnego klucza, poza kluczem towarzyskim. Jedynie taki klucz można zauważyć. Mamy grę towarzyską między panem Sikorskim, jego towarzystwem - głównie wojskowym - i koteriami widocznymi w środku resortu dyplomacji. Widać, że tu rolę grają głównie kwestie towarzyskie. Takie klucze widać. Bowiem rząd nie ma żadnych merytorycznych kluczy, nie ma pomysłu na dyplomację. Nic takiego nie ma miejsca, są jedynie towarzyskie układy. To jest czytelne, nominacje są przewidywalne, ponieważ koterie w MSZ promują swoich ludzi. Czasem jedynie są zaskakiwane przez Radosława Sikorskiego nominacjami jego własnych kolegów.

Rozmawiał Nal
[Fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook