Jedynie prawda jest ciekawa


Szczerski: Solidarna Polska wzmacnia Tuska

07.11.2013

Rozmowa z posłem PiS, byłym wiceministrem spraw zagranicznych Krzysztofem Szczerskim.

Stefczyk.info: W Sejmie pojawił się wniosek o skrócenie kadencji parlamentu. Solidarna Polska mówi, że czas na nowe wybory, czas sprawdzić kto jest za tym rządem, a kto za nowym rozdaniem. Po której stronie jest pan i PiS?

Krzysztof Szczerski: Test na to, kto jest a kto nie jest za przedłużeniem rządu Donalda Tuska był wtedy, kiedy głosowaliśmy konstruktywne wotum nieufności wobec premiera Tuska. To dawało realną alternatywę wobec tych rządów. Wtedy jednak Solidarna Polska straciła cnotę, głosowała za utrzymaniem rządów PO-PSL. Dziś tego typu inicjatywy są czcze, należą do politycznego PR-u, a nie poważnych propozycji politycznych.

Jeśli jednak PiS, największa partia opozycyjna, zagłosuje przeciwko wyborom, to może źle wyglądać. Nie boi się pan tego?

Nasza zasada jest prosta - do wcześniejszych wyborów może dojść jedynie wtedy, gdy Polskę poprowadzi do nich rząd techniczny. Taki, który po obaleniu Donalda Tuska, będzie w stanie przekazać Polakom wiedzę o tym, co dzieje się w Polsce, w jakim stanie jest państwo. Donald Tusk nie boi się wyborów, boi się przejęcia władzy przez inną ekipę oraz tego, że wyjdzie na jaw prawdziwy stan państwa. Chodzi o to, by ktoś pokazał Polakom prawdziwy stan państwa, by na tej podstawie mogli oni podjąć swoje decyzje wyborcze. Propozycja Solidarnej Polski natomiast wzmacnia pozycję Tuska, który chce aż do wyborów ukrywać przed Polakami prawdziwy stan państwa. Pomysł SP to czyste politykierstwo, ta partia osuwa się coraz głębiej w czeluść politykierstwa. Dziś pytaniem podstawowym jest to, kto chce, żeby wybory odbywały się w sposób uczciwy, a kto chce, by odbywały się na warunkach Donalda Tuska. Solidarna Polska opowiada się dziś za warunkami Tuska. A jeśli Solidarna Polska chce sprawdzić intencje różnych partii w Sejmie, to w piątek będzie miała okazję.

O czym pan mówi?

Na tym posiedzeniu Sejmu odbędzie się głosowanie ws. finansowania partii politycznych. I ciekawe, czy Solidarna Polska będzie w tej sprawie głosowała z Tuskiem, by zlikwidować finansowanie z pieniędzy publicznych, co będzie promowało koalicję, czy przeciw. Jeśli SP będzie chciała zmiany w finansowaniu partii politycznych, a potem będzie wnosić o wcześniejsze wybory, to robi wszystko, by Tusk utrzymał władzę.

Wracając do wyborów, nie boi się pan, że w 2015 roku ktoś powie, że przecież nie ma rządu technicznego, nie ma nikogo, kto przedstawi Polakom prawdziwy stan państwa, więc może nie róbmy wyborów, niech dalej rządzi PO-PSL?

Jeśli mija kadencja Sejmu to dochodzimy do wyborów w normalnym rytmie, wtedy wszyscy przygotowują się do wyborów w warunkach zwyczajnych. Nadzwyczajne skrócenie kadencji, bo o tym mówiłem wcześniej, jest możliwe jedynie, gdy dojście do aktu wyborczego będzie się odbywało w warunkach obiektywnych. Czym innym są zwykłe wybory, wtedy gra jest na warunkach znanych. Skrócenie kadencji możliwe jest jedynie, gdy powołany zostanie rząd tymczasowy. Dlaczego tak ważne było głosowanie ws. konstruktywnego wotum nieufności. Wtedy chodziło o to, by pokazać alternatywę. Obecnie mamy czyste politykierstwo, które wynika z chęci istnienia w mediach partii, która nie istnieje w społeczeństwie.

Mówił pan o głosowaniu dot. finansowania partii politycznych. Na ile jest to ważne głosowanie?

To jest niezwykle ważne dla funkcjonowania demokracji w Polsce. Jeśli zlikwidujemy finansowanie państwowe partii politycznych złamiemy standardy Rady Europy, złamiemy standardy Grupy Państw Przeciwko Korupcji, staniemy się przedmiotem zainteresowania komisji weneckiej, która zaleca publiczne finansowanie partii. A przede wszystkim złamiemy równowagę i otwartość rywalizacji partyjnej w Polsce. Będziemy mieli sytuację, w której rządzący mający dostęp do różnych źródeł finansowania i ci, którzy mają lepszy kontakt z biznesem, będą mieli swobodę działania na scenie politycznej. A ci, którzy reprezentują elektorat uboższy, słabszy oraz opozycja będą mieli mniejsze możliwości. Oczywiste jest, że prywatne finansowania partii rozpocznie handel wpływami partii. Partie otworzą się w ten sposób na korupcję polityczną. Na to wskazują wszystkie międzynarodowe ciała. To jest również sprzeczne z orzeczeniami Trybunału Konstytucyjnego. Te rozwiązania zostałyby zapewne zakwestionowane przez TK. Te pomysły demolują polski system partyjny, otwierając Polskę na rządy oligarchów, korupcję. Robi się to w imię czystego partyjnego interesu, by w momencie kampanii wyborczej rządzący mieli przewagę nad opozycją.

PiS w tej sprawie jest osamotniony. Dlaczego w pana ocenie?

Projekty w tej sprawie są wnoszone do Sejmu na fali populizmu. Mieliśmy skandale dotyczące wydatkowania publicznych pieniędzy przez Platformę Obywatelską. Wtedy było oburzenie publiczne, więc partie na fali populizmu zgłosiły swoje projekty. Dziś liczę na to, że posłowie jednak przemyśleli sprawę i refleksja do nich przyszła. Projekty partie zgłosiły, populizm miał miejsce, więc liczę, że w piątek zostaną odrzucone projekty ustaw w tej sprawie.

Wszystkie w pana ocenie są złe?

Mamy projekt Solidarnej Polski, który wygląda jak typowe działanie "psa ogrodnika": sami nie bierzemy, więc niech nikt nie bierze, a jak będzie nowa kadencja znów wezmą wszyscy. Jest absurdalny projekt Ruchu Palikota, który mówił początkowo, że partie mają być finansowane z odpisu od podatku. Od razu jednak pojawiły się głosy, że bogaci będą finansować partie, a biedni nie będą mieli z czego. Co więcej, ten projekt uderzał w zasadę tajności preferencji politycznych. Te rozwiązania spowodowałyby zamianę partii w system argentyński, one stałyby się piramidami finansowymi. Jest projekt SLD, który odzwierciedla zdaje się ambicje tej partii, mówiąc, że partie powinny otrzymywać pieniądze jedynie do 10 procent poparcia. Jest projekt PO, który jest projektem "im. Mira, Rycha i Zbycha".

Czego się zatem pan spodziewa?

Te projekty są błędne, wątpliwe konstytucyjnie, łamią standardy europejskie. Liczę, że te pomysły przepadną. Populizm partie już skonsumowały, a rozsądek powinien podpowiedzieć, żeby się z tego wycofać. Na to liczę.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook