Jedynie prawda jest ciekawa


Szczerski: Rząd wszystko wie z góry

05.01.2013

Rozmowa o katastrofie smoleńskiej z posłem PiS, byłym wiceszefem MSZ Krzysztofem Szczerski, specjalistą ds. międzynarodowych.

Stefczyk.info: W piątek w Sejmie odbyło się głosowanie nad uchwałą powołującą niezależną obywatelską komisję, która miałaby wyjaśnić przyczyny katastrofy smoleńskiej. Przeciwko temu byli posłowie: PO, PSL (z wyjątkiem E. Kłopotka), SLD i RP. O czym to głosowanie świadczy?

Krzysztof Szczerski: To świadczy o tym, że nie ma politycznej woli, by zacząć weryfikować mnożące się wątpliwości ws. Smoleńska. Sam projekt można różnie oceniać, to nie było propozycja PiSu i w mojej ocenie nie była optymalna. Jednak głosowanie i zachowanie w tej sprawie pokazują wyraźny podział między siłami politycznymi w kraju. Są siły, które chcą wyjaśnić wątpliwości oraz są nasi konkurenci, którzy ferują wyroki zanim wątpliwości zostaną rozwiane. Wbrew temu, co się nam wmawia, to strona przeciwna nam feruje wyroki arbitralnie. To oni są przekonani, że wszystko już wiedzą, że nic badać dodatkowo nie trzeba. Oni nie są zainteresowani zadawaniem dodatkowych pytań. Mają z góry gotową odpowiedź na wszystko, ponieważ opracowali już swoją wersję katastrofy. A przecież nawet nie mamy jeszcze dostępu do najważniejszych dowodów w tej sprawie.

Strona rządowa opracowała swoją wersję wydarzeń i w niej tkwi. Obecnie zamierza walczyć z hipotezami innymi niż oficjalne. Na czele tej walki miałby stanąć były wiceszef komisji Millera, Maciej Lasek. Tymczasem jego kolejne wypowiedzi są kompromitujące, ostatnią nagłośnił portal wPolityce.pl. W jaki sposób Lasek może zachowuje wiarygodność w oczach opinii publicznej?

Cała konstrukcja argumentacyjna zbudowana przez stronę rządową nie znosi konfrontacji z faktami i argumentami merytorycznymi. Ona jest na tyle sztuczna i wyimaginowana, że nie wytrzymuje zderzenia z realiami. I dlatego do jej utrzymania potrzebni są ludzie, którzy są bezwzględnie oddani opracowanej sztucznie wersji wydarzeń. Każdy więc, kto będzie służył wersji rządowej, jest przydatny. Dzięki temu żadna rysa nie pojawi się na szkle tej konstrukcji. Gdy takich ludzi zabraknie, konstrukcja pęknie i znajdziemy się na początku śledztwa. Tu nie chodzi o to, czy ktoś jest ekspertem, czy nie. Chodzi o to, czy dana osoba wpisuje się w rządową, odgórnie przyjętą, wersję wydarzeń, czy nie. Pan Lasek jest wiarygodny, jako jeden z konstruktorów sztucznej prawdy, a nie jako ekspert czy znawca czegokolwiek. On nie ma prawdziwej wiarygodności.

W Senacie padła propozycja jednego z polityków PO, by pomnik budowany w miejscu katastrofy sfinansowano z pieniędzy ministra kultury. Propozycja dziwi, ponieważ resort od dawna tłumaczy, że na muzealnictwo pieniędzy nie ma zbyt wiele. Czy możemy mieć kolejną odsłonę szczucia na rodziny ofiar Smoleńska?

Nie znam dokładnie tej sprawy, ani argumentacji. Jednak od dawna rzeczywiście widać, że Platforma ma problem nie tylko z prawda o katastrofie, ale również ma problem z wrażliwością na pamięć o tragedii i jej ofiarach. Ma problem również z wrażliwością wobec rodzin. Coraz częściej pojawiają się niezręczności czy przejawy grubiaństwa w wypowiedziach PO. Ta partia jest pozbawiona wrażliwości na pamięć o ofiarach i szacunek dla rodzin. Skandaliczne wypowiedzi to pokłosie właśnie tej sprawy. Często mamy wręcz walkę o to, by pamięć zatrzeć. To pokazuje, że ludzie PO nie rozumieją skandaliczności i niestosowności swoich działań. Sprawa, która pan przytacza, jest kolejnym elementem tego zjawiska.

MON wysyła do Rosji techników i logistyków, którzy mieliby zająć się sprawą badania możliwości przewiezienia wraku tupolewa do Polski. Nie oznacza to bynajmniej, by coś się z tej sprawie udało wymusić na Rosji. Czy sprawa wraku jest kompromitacją władz polskich?

Sprawa wraku to jest jeden z najbardziej wyraźnych obrazów pokazujących jak wyglądają relacje polsko-rosyjskie ws. śledztwa smoleńskiego. Polska „zawdzięcza” je postawie polskiego rządu zaraz po katastrofie. Cała reszta jest pokłosiem tych pierwszych decyzji. Polska jest stroną proszącą, nam się wyznacza miejsce w szeregu, nam się wyznacza prawa. Właściwie nie mamy żadnych praw, pozbawiliśmy się możliwości przejęcia inicjatywy w tej sprawie. Tymczasem to strona rosyjska powinna się ze wszystkiego tłumaczyć, powinna nieustannie być recenzowana przez nas. A obecnie jest odwrotnie. To Moskwa wyznacza nam, co mamy robić, recenzuje jak my działamy, buduje ramy naszego śledztwa. To od niej zależy jakie działania dopuści, a jakie odrzuci. To wszystko poniża Polskę. Sprawa wraku pokazuje to dobitnie. W tej sprawie znów jesteśmy zależni w pełni od Moskwy. Rosjanie wyznaczą kiedy i kogo „nagrodzą” decyzją o zwrocie szczątków tupolewa do Polski. I my musimy prosić, a potem dziękować za zwrot czegoś, co nigdy nie powinno znaleźć się w gestii strony rosyjskiej.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook