Jedynie prawda jest ciekawa


Szczerski: Rząd wszystko wie z góry

05.01.2013

Rozmowa o katastrofie smoleńskiej z posłem PiS, byłym wiceszefem MSZ Krzysztofem Szczerski, specjalistą ds. międzynarodowych.

Stefczyk.info: W piątek w Sejmie odbyło się głosowanie nad uchwałą powołującą niezależną obywatelską komisję, która miałaby wyjaśnić przyczyny katastrofy smoleńskiej. Przeciwko temu byli posłowie: PO, PSL (z wyjątkiem E. Kłopotka), SLD i RP. O czym to głosowanie świadczy?

Krzysztof Szczerski: To świadczy o tym, że nie ma politycznej woli, by zacząć weryfikować mnożące się wątpliwości ws. Smoleńska. Sam projekt można różnie oceniać, to nie było propozycja PiSu i w mojej ocenie nie była optymalna. Jednak głosowanie i zachowanie w tej sprawie pokazują wyraźny podział między siłami politycznymi w kraju. Są siły, które chcą wyjaśnić wątpliwości oraz są nasi konkurenci, którzy ferują wyroki zanim wątpliwości zostaną rozwiane. Wbrew temu, co się nam wmawia, to strona przeciwna nam feruje wyroki arbitralnie. To oni są przekonani, że wszystko już wiedzą, że nic badać dodatkowo nie trzeba. Oni nie są zainteresowani zadawaniem dodatkowych pytań. Mają z góry gotową odpowiedź na wszystko, ponieważ opracowali już swoją wersję katastrofy. A przecież nawet nie mamy jeszcze dostępu do najważniejszych dowodów w tej sprawie.

Strona rządowa opracowała swoją wersję wydarzeń i w niej tkwi. Obecnie zamierza walczyć z hipotezami innymi niż oficjalne. Na czele tej walki miałby stanąć były wiceszef komisji Millera, Maciej Lasek. Tymczasem jego kolejne wypowiedzi są kompromitujące, ostatnią nagłośnił portal wPolityce.pl. W jaki sposób Lasek może zachowuje wiarygodność w oczach opinii publicznej?

Cała konstrukcja argumentacyjna zbudowana przez stronę rządową nie znosi konfrontacji z faktami i argumentami merytorycznymi. Ona jest na tyle sztuczna i wyimaginowana, że nie wytrzymuje zderzenia z realiami. I dlatego do jej utrzymania potrzebni są ludzie, którzy są bezwzględnie oddani opracowanej sztucznie wersji wydarzeń. Każdy więc, kto będzie służył wersji rządowej, jest przydatny. Dzięki temu żadna rysa nie pojawi się na szkle tej konstrukcji. Gdy takich ludzi zabraknie, konstrukcja pęknie i znajdziemy się na początku śledztwa. Tu nie chodzi o to, czy ktoś jest ekspertem, czy nie. Chodzi o to, czy dana osoba wpisuje się w rządową, odgórnie przyjętą, wersję wydarzeń, czy nie. Pan Lasek jest wiarygodny, jako jeden z konstruktorów sztucznej prawdy, a nie jako ekspert czy znawca czegokolwiek. On nie ma prawdziwej wiarygodności.

W Senacie padła propozycja jednego z polityków PO, by pomnik budowany w miejscu katastrofy sfinansowano z pieniędzy ministra kultury. Propozycja dziwi, ponieważ resort od dawna tłumaczy, że na muzealnictwo pieniędzy nie ma zbyt wiele. Czy możemy mieć kolejną odsłonę szczucia na rodziny ofiar Smoleńska?

Nie znam dokładnie tej sprawy, ani argumentacji. Jednak od dawna rzeczywiście widać, że Platforma ma problem nie tylko z prawda o katastrofie, ale również ma problem z wrażliwością na pamięć o tragedii i jej ofiarach. Ma problem również z wrażliwością wobec rodzin. Coraz częściej pojawiają się niezręczności czy przejawy grubiaństwa w wypowiedziach PO. Ta partia jest pozbawiona wrażliwości na pamięć o ofiarach i szacunek dla rodzin. Skandaliczne wypowiedzi to pokłosie właśnie tej sprawy. Często mamy wręcz walkę o to, by pamięć zatrzeć. To pokazuje, że ludzie PO nie rozumieją skandaliczności i niestosowności swoich działań. Sprawa, która pan przytacza, jest kolejnym elementem tego zjawiska.

MON wysyła do Rosji techników i logistyków, którzy mieliby zająć się sprawą badania możliwości przewiezienia wraku tupolewa do Polski. Nie oznacza to bynajmniej, by coś się z tej sprawie udało wymusić na Rosji. Czy sprawa wraku jest kompromitacją władz polskich?

Sprawa wraku to jest jeden z najbardziej wyraźnych obrazów pokazujących jak wyglądają relacje polsko-rosyjskie ws. śledztwa smoleńskiego. Polska „zawdzięcza” je postawie polskiego rządu zaraz po katastrofie. Cała reszta jest pokłosiem tych pierwszych decyzji. Polska jest stroną proszącą, nam się wyznacza miejsce w szeregu, nam się wyznacza prawa. Właściwie nie mamy żadnych praw, pozbawiliśmy się możliwości przejęcia inicjatywy w tej sprawie. Tymczasem to strona rosyjska powinna się ze wszystkiego tłumaczyć, powinna nieustannie być recenzowana przez nas. A obecnie jest odwrotnie. To Moskwa wyznacza nam, co mamy robić, recenzuje jak my działamy, buduje ramy naszego śledztwa. To od niej zależy jakie działania dopuści, a jakie odrzuci. To wszystko poniża Polskę. Sprawa wraku pokazuje to dobitnie. W tej sprawie znów jesteśmy zależni w pełni od Moskwy. Rosjanie wyznaczą kiedy i kogo „nagrodzą” decyzją o zwrocie szczątków tupolewa do Polski. I my musimy prosić, a potem dziękować za zwrot czegoś, co nigdy nie powinno znaleźć się w gestii strony rosyjskiej.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook