Jedynie prawda jest ciekawa


Szczerski: Rząd boi się prawdy

11.10.2012

O wynajęciu prywatnej kancelarii do toczenia sporów z rodziną śp. Przemysława Gosiewskiego oraz strachu rządu przez prawdą portal Stefczyk.info rozmawia z posłem PiS Krzysztofem Szczerskim.

Stefczyk.info: "Gazeta Polska Codziennie" po raz kolejny informuje, że premier Donald Tusk wynajął prywatną kancelarię prawniczą, by toczyć spór z rodziną śp. Przemysława Gosiewskiego. Szef rządu nie chce ujawnić informacji dotyczących m.in. działań związanych ze sprowadzeniem do Polski wraku Tu-154M oraz zastosowaniem konwencji chicagowskiej jako podstawy prawnej do wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej. KPRM miał wydać 40 tysięcy złotych na ekspertyzy w tej sprawie. Jak Pan ocenie te doniesienia?

Krzysztof Szczerski: Ta sprawa jest oburzająca. Mamy kolejne pole konfliktu z rodzinami ofiar katastrofy. Władze nie tylko nie potrafią się przyznać do oczywistych błędów w czasie śledztwa smoleńskiego czy w sprawie traktowania rodzin ofiar, które zginęły w Smoleńsku, nie tylko prowadzona jest propagandowa walka z tymi osobami, ale dodatkowo rządzący wchodzą w konflikt prawny z rodzinami. I to za pieniądze publiczne.

O czym to świadczy?

Władza organizuje kolejny element zaangażowania państwa w walkę nie tylko z opozycją, ale również z rodzinami ofiar. To są sprawy zupełnie skandaliczne. Nie sądziłem, że dojdzie do takiej sytuacji. Spór prawny z rodzinami ofiar był dla mnie sprawą nie do pomyślenia. Walczy się z ludźmi, którzy chcą prawdy, pamięci i szacunku. Od strony rządowej należy się tym osobom przede wszystkim szacunek oraz wszystko, co im potrzebne. Rodziny ofiar powinny być godnie traktowane. Tymczasem nie dość, że się z nimi walczy to dodatkowo Kancelaria Premiera wchodzi z nimi w prywatne spory prawne. To jest zupełnie niepojęte.

Po raz kolejny rząd odmawia udzielenia informacji w związku ze sprawą śledztwa smoleńskiego. Czy prawda dla rządzących jest tak niebezpieczna?

To pokazuje, że obawa przed prawdą jest bardzo duża. Wiedzieliśmy o tym jednak już wcześniej. Okazuje się, że każdy element prawdy na ten temat zrywa maskę z kłamstwa smoleńskiego. Mamy do czynienia ze sztuczną narracją od samego początku. Od samej tragedii smoleńskiej tworzono fałszywy obraz tej katastrofy. Kłamstwo smoleńskie i ta narracja były kamieniem węgielnym dla władzy Tuska. Ta narracja musi być więc w całości chroniona. Każdy wyłom w nim zagraża władzy. Każdy element prawdy tworzy szczelinę i burzy układ, konstrukcja się sypie bardzo gwałtownie. Wystarczy wyjąć jedną cegiełkę z tej narracji, by konstrukcja się zawaliła. To dlatego rządzący tak panicznie boją się prawdy. Obecnie widać, jakie są skutki wyników ekshumacji. Jak działa prawda na temat śledztwa smoleńskiego. Dowód, że doszło do zamiany ciał ofiar katastrofy zmienia nastawienie ludzi i rodzin. Narracja oficjalna jest sztuczna. Prawda jej więc zagraża.

Rozmawiał Nal
[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook