Jedynie prawda jest ciekawa

Szczerski: Rząd boi się prawdy

11.10.2012

O wynajęciu prywatnej kancelarii do toczenia sporów z rodziną śp. Przemysława Gosiewskiego oraz strachu rządu przez prawdą portal Stefczyk.info rozmawia z posłem PiS Krzysztofem Szczerskim.

Stefczyk.info: "Gazeta Polska Codziennie" po raz kolejny informuje, że premier Donald Tusk wynajął prywatną kancelarię prawniczą, by toczyć spór z rodziną śp. Przemysława Gosiewskiego. Szef rządu nie chce ujawnić informacji dotyczących m.in. działań związanych ze sprowadzeniem do Polski wraku Tu-154M oraz zastosowaniem konwencji chicagowskiej jako podstawy prawnej do wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej. KPRM miał wydać 40 tysięcy złotych na ekspertyzy w tej sprawie. Jak Pan ocenie te doniesienia?

Krzysztof Szczerski: Ta sprawa jest oburzająca. Mamy kolejne pole konfliktu z rodzinami ofiar katastrofy. Władze nie tylko nie potrafią się przyznać do oczywistych błędów w czasie śledztwa smoleńskiego czy w sprawie traktowania rodzin ofiar, które zginęły w Smoleńsku, nie tylko prowadzona jest propagandowa walka z tymi osobami, ale dodatkowo rządzący wchodzą w konflikt prawny z rodzinami. I to za pieniądze publiczne.

O czym to świadczy?

Władza organizuje kolejny element zaangażowania państwa w walkę nie tylko z opozycją, ale również z rodzinami ofiar. To są sprawy zupełnie skandaliczne. Nie sądziłem, że dojdzie do takiej sytuacji. Spór prawny z rodzinami ofiar był dla mnie sprawą nie do pomyślenia. Walczy się z ludźmi, którzy chcą prawdy, pamięci i szacunku. Od strony rządowej należy się tym osobom przede wszystkim szacunek oraz wszystko, co im potrzebne. Rodziny ofiar powinny być godnie traktowane. Tymczasem nie dość, że się z nimi walczy to dodatkowo Kancelaria Premiera wchodzi z nimi w prywatne spory prawne. To jest zupełnie niepojęte.

Po raz kolejny rząd odmawia udzielenia informacji w związku ze sprawą śledztwa smoleńskiego. Czy prawda dla rządzących jest tak niebezpieczna?

To pokazuje, że obawa przed prawdą jest bardzo duża. Wiedzieliśmy o tym jednak już wcześniej. Okazuje się, że każdy element prawdy na ten temat zrywa maskę z kłamstwa smoleńskiego. Mamy do czynienia ze sztuczną narracją od samego początku. Od samej tragedii smoleńskiej tworzono fałszywy obraz tej katastrofy. Kłamstwo smoleńskie i ta narracja były kamieniem węgielnym dla władzy Tuska. Ta narracja musi być więc w całości chroniona. Każdy wyłom w nim zagraża władzy. Każdy element prawdy tworzy szczelinę i burzy układ, konstrukcja się sypie bardzo gwałtownie. Wystarczy wyjąć jedną cegiełkę z tej narracji, by konstrukcja się zawaliła. To dlatego rządzący tak panicznie boją się prawdy. Obecnie widać, jakie są skutki wyników ekshumacji. Jak działa prawda na temat śledztwa smoleńskiego. Dowód, że doszło do zamiany ciał ofiar katastrofy zmienia nastawienie ludzi i rodzin. Narracja oficjalna jest sztuczna. Prawda jej więc zagraża.

Rozmawiał Nal
[Fot. PAP/Radek Pietruszka]
CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook