Jedynie prawda jest ciekawa


Szczerski: "Russia first" wektorem polityki

23.11.2013

Najgorszym ze scenariuszy, jaki może teraz mieć miejsce to realizacja planu, jaki zgłosił już Kreml, aby o przyszłości Ukrainy zdecydował trójkąt: Unia-Rosja-Ukraina – pisze poseł PiS Krzysztof Szczerski.

Porażka Unii Europejskiej i polskiej dyplomacji na obecnym etapie stowarzyszania Ukrainy z Unią ma wiele przyczyn. Nie można mówić o "zwrocie wydarzeń" w ostatniej chwili, gdyż negatywny scenariusz realizował się już od dłuższego czasu, a teraz jedynie się sfinalizował. Można wręcz powiedzieć, że wszyscy ci, którzy liczyli na bezproblemowe zakończenie procesu stowarzyszeniowego wykazywali się nadmiernym optymizmem i życzeniowym podejściem do polityki.

Unia Europejska jako aktor międzynarodowy wykazała słabość, nie będąc w stanie poszerzyć strefy swego oddziaływania na najbliższe otoczenie na Wschodzie. Oznacza to, ze UE jest znacznie mniej istotna niż była jeszcze 20 lat temu, gdy stowarzyszała ze sobą pierwsze kraje zza Żelaznej Kurtyny. Dziś nie jest w stanie przekroczyć "linii Curzona". W starciu z geopolityką okazuje sie bezsilna.

Polska jako aktor międzynarodowy wykazała słabość, nie będąc w stanie zrealizować jednego z podstawowych celów polityki polskiej po 2004 roku, to znaczy wciagnięcia do grupy państw europejskich swojego największego sąsiada na Wschodzie, tym samym pozostajemy państwem granicznym NATO i UE a nasza zdolność do samodzielnej polityki w regionie została brutalnie negatywnie zweryfikowana. Mamy na Wschodzie najsłabsze wpływy od dekady, od Pomarańczowej Rewolucji. Nie jesteśmy w stanie wywołać tam procesów zgodnych z naszymi interesami narodowymi.

Klucz do zrozumienia dlaczego tak się dzieje, nie leży w negocjacjach z Ukrainą, lecz w polityce wobec Rosji. Ani Unią Europejska ani Polska nigdy nie dały czytelnego sygnału Moskwie, że nie akceptują jej działań wobec Ukrainy i jej praktyki odbudowy imperium w Europie Wschodniej i na Kaukazie. Nawet brutalna wojna gazowa z Ukrainą nie zmniejszyła determinacji np. Niemiec w dokończeniu projektów gazociągowych.

Najpierw najsilniejsze państwa Unii, a potem Polska pod rządami Komorowskiego, Tuska i Sikorskiego, podjęły decyzję że wektorem polityki wschodniej będzie hasło: "Russia first" (przede wszystkim Rosja). Ukraina nigdy nie dostała gwarancji, że dla Polski Tuska i Komorowskiego i niemieckiej Unii jest partnerem szczególnym w kontekście gry o wpływy na Wschodzie. Odwrotnie, dostawała sygnały, że polityka wobec niej nie może pogorszyć relacji z Rosją. Gdy przyszło do rozgrywki na poważnie, Ukraina została sama.

Dlatego najgorszym ze scenariuszy, jaki może teraz mieć miejsce to realizacja planu, jaki zgłosił już Kreml, aby o przyszłości Ukrainy zdecydował trójkąt: Unia-Rosja-Ukraina. Zadaniem pilnym polskiej dyplomacji jest teraz natychmiastowe blokowanie takich koncepcji zanim staną się przedmiotem debaty politycznej. Nie wolno nam się na to zgodzić, nawet gdyby zaistniała pokusa, by to ktoś z Polski był jednym z przedstawicieli Unii w tym rozbiorze Ukrainy. Usankcjonowanie zasady, że Ukraina nie ma prawa wybierać sama, Polska nie ma prawa samodzielnie działać na rzecz europejskiej drogi Ukrainy, a Europa musi dzielić się z Rosją przyszłością tego kraju jest skrajnie niebezpieczne.

Trzeba działać teraz.

Krzysztof Szczerski

Poseł PiS

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

[fot: PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook