Jedynie prawda jest ciekawa


Szczerski: Rosja tak łatwo nie odda Ukrainy

22.02.2014

To koniec Janukowycza i jego reżimu. Odsunięto go od władzy. Pytanie, czy zostanie osądzony w przez Ukraińców, czy ucieknie zagranicę i kto go zastąpi. Tymoszenko może być na to politycznie i fizycznie za słaba - mówi w rozmowie z wPolityce.pl Krzysztof Szczerski, poseł PiS, były wiceminister spraw zagranicznych.

wpolityce.pl: Porozumienie zawarte wczoraj na Ukrainie dzięki m.in. pośrednictwu szefa polskiego MSZ'u Radosława Sikorskiego, między władzami a opozycją, okazało się krótkotrwałe. Opozycjonista został dziś szefem Parlamentu, prezydent Wiktor Janukowycz uciekł z Kijowa, jego rezydencja została zajęta przez Majdanowców, a Julia Tymoszenko wyszła na wolność. Majdan zwyciężył?

Krzysztof Szczerski: Z Ukrainy dobiegają obecnie sprzeczne informacje, panuje informacyjny chaos, trudno więc przewidzieć dalszy rozwój wydarzeń. Jedna rzecz jest jednak pewna, sytuacja dziś zaszła o wiele dalej niż przewidywało wczorajsze porozumienie. Okazało się być tylko etapem, a nie finałem tej rozgrywki. Przy czym oczywiście, swoją rolę w pewnym sensie spełniło, zatrzymało przelew krwi na Majdanie. Na sytuacje na Ukrainie obecnie jednak już nie wpływa w żaden sposób. I w tym sensie nie ma żadnej analogii między 1989 rokiem w Polsce a wydarzeniami na Ukrainie. Ukraińcy nie zgodzili się na okrągły stół, tylko postanowili walczyć do końca. Założenia tego porozumienia były od początku nierealne, o czym mówiliśmy wielokrotnie.

Pytanie, czy uda się zachować integralność terytorialną Ukrainy. Delegaci zjazdu deputowanych południowo-wschodnich regionów, który odbył się dziś w Charkowie, zadeklarowali, że są gotowi przejąć odpowiedzialność za pełnię władzy w tej części kraju. W zjeździe uczestniczył jako delegat m.in. szef komisji spraw zagranicznych rosyjskiej Dumy, Aleksiej Puszkow. Rosja dąży do podziału Ukrainy?

Na pewno jest to koniec Janukowycza i jego reżimu. Odsunięto go od władzy, zajęto jego rezydencje, przejęto jego dokumenty. On już nie ma swojego miejsca na Ukrainie. Pytanie, czy zostanie osądzony w kraju, przez Ukraińców, czy ucieknie zagranicę, na przykład do Rosji i uniknie odpowiedzialności. Czy Ukraina się rozpadnie? Nie wykluczam takiej możliwości. Ale jest a wcześnie by na ten temat spekulować. Nie byłoby to w każdym razie dla nikogo korzystnym rozwiązaniem.

Czy Janukowycza zastąpi Julia Tymoszenko? Dla wielu Ukraińców jest ona symbolem oporu wobec władzy..

To zależy od tego, w jakim jest stanie zdrowia, czy posiada obecnie na tyle siły fizycznej by móc kierować ukraińską opozycją i w konsekwencji losami kraju. Po drugie nie wiadomo także, czy ma wystarczającą siłę polityczną, by liderzy którzy wyrośli z opozycji, gdy ona siedziała w więzieniu, zaakceptowali jej przywództwo. Jaceniuk jest z tej samej partii co Tymoszenko, Batkiwszczyny, ale Kliczko i Tiahnybok to zupełnie inna bajka. Nie mają obowiązku poddać się przywództwu Tymoszenko. Możliwe więc, że będzie próbowała sterować wydarzeniami zza kulis.

Co z tą Rosją? Pogodzi się tak po prostu z porażką? Na Krymie stacjonuje rosyjska Flota Czarnomorska..

Myślenie, że Rosja tak zwyczajnie się podda i machnie ręką na Ukrainę, byłoby naiwne. Po tym pierwszym okresie zamętu, który obecnie ogarnął kraj i nad którym nikt nie panuje, nadejdzie moment w którym będzie musiało dojść do rozstrzygnięcia geopolitycznej sytuacji Ukrainy. To, co widzimy obecnie to jest zmiana na poziomie polityki wewnętrznej. I nic więcej.

Wysłannik Kremla wczorajszego porozumienia nie podpisał, bo miał „jeszcze kilka pytań”..

I bardzo dobrze, że nie podpisał. On tam był na zaproszenie Janukowycza. To pokazało wyraźnie, że gra Janukowycza opierała się na moskiewskim filarze i konieczne było przerwanie tej gry. Przerażające jest to, że niektórzy, tak jak prezydent Bronisław Komorowski, nawoływali wczoraj do tego, by wypracowano porozumienie trójstronne między Unią Europejską, Rosją a Ukrainą. Bruksela i Moskwa miały od początku dwie zupełnie przeciwstawne oferty dla Kijowa. I o to wybuchł cały ten spór, dlatego powstał Majdan. Proponowanie takich rzeczy teraz jest więc skrajnie nieodpowiedzialne. I stanowi zdradę Majdanu. Przed nami jest więc jeszcze rozstrzygnięcie czy ta nowa Ukraina wybierze Europę i czy Zachód będzie wtedy miał dla niej nową ofertę. Ten moment mobilizacji Zachodu jest jeszcze przed nami.

Jaką rolę powinny w tym wszystkim odegrać Stany Zjednoczone?

Powinny odegrać kluczową rolę ale nie wygląda na to, by były do tego gotowe. Są praktycznie zupełnie nieobecne na tej wielkiej szachownicy, którą jest obecnie Ukraina. Ameryka, w tej końcówce drugiej kadencji prezydenta Baracka Obamy jest wyjątkowo słaba. Jak nigdy dotąd. Problem w tym, że Rosja liczy się z USA, a nie z Europą. Musimy zmobilizować Waszyngton do działań ws. Ukrainy. Jest nam potrzebny ten wymiar euro-atlantycki.

- rozmawiała Aleksandra Rybińska

fot. [PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook