Jedynie prawda jest ciekawa


Szczerski: Rosja szantażuje Ukrainę

16.08.2013

Rozmowa z posłem PiS, prof. Krzysztofem Szczerskim, byłym wiceszefem MSZ.

Stefczyk.info: Rosja wypowiedziała Ukrainie umowę handlową, co oznacza w praktyce, że ustanie import ukraiński do Rosji. O co w tej sprawie może chodzić?

Krzysztof Szczerski: Ta decyzja to bardzo agresywny ruch. Kontekst tej decyzji jest oczywisty. Chodzi o zastraszenie Ukrainy przed podjęciem kluczowych decyzji ws. stowarzyszenia Ukrainy z UE. Rozstrzygnięcia w tej sprawie zapadną na szczycie w Wilnie. Skutkiem podpisania umowy będzie stworzenie wspólnego rynku UE i Ukrainy. Ten krok Rosji to próba podbicia ukraińskiej stawki w tej sprawie. Moskwa sugeruje, że podpisanie umowy z UE będzie oznaczało wojnę handlową z Rosją. Zablokowanie importu to rodzaj wojny handlowej. Co niepokojące takie decyzje były w historii wstępem do tradycyjnych konfliktów. Mamy więc bardzo poważny sygnał. Chodzi o to, by Kijów nie podejmował współpracy z Europą. To przypomina sytuację sprzed pięciu lat.

O czym Pan mówi?

Pamiętamy, że gdy ważyły się losy współpracy Gruzji z NATO, Rosja zaatakowała. Tam chodziło o sojusz wojskowy, więc mieliśmy do czynienia z tradycyjną wojną. Obecnie mamy możliwość stowarzyszenia Kijowa z UE, więc mamy wojnę handlową. Reakcja jest taka sama, jak pięć lat temu. Tylko środki inne.

Czy obecna decyzja Rosji to dobra sytuacja dla Unii? Może teraz spróbować wzmocnić unijne tendencje na Ukrainie?

Mam nadzieję, że to będzie przede wszystkim moment weryfikacji relacji między Unią a Rosją. To wydarzenie powinno osłabić wpływy rosyjskich zwolenników w ramach Unii. Moskwa ma swoich adwokatów w Europie. Mam nadzieję, że obecnie ich wpływy będą mniejsze. Ten ruch jest jednoznacznie wbrew klimatowi, jaki panuje między UE i Kremlem. Decyzja rosyjska jest na tyle agresywna, że obrońcy tego klimatu stracą na znaczeniu.

To tak ważne?

To jest kluczowe. Zwiększenie aktywności współpracy handlowej między Europą i Ukrainą nie jest blokowane obiektywnymi czynnikami. To jest blokowane przez polityczne decyzje, brak woli. To wynik działalności rosyjskiego lobby w Unii. W Brukseli wciąż mówi się, że "Russia first". Ostatnio Obama doznał prestiżowego upokorzenia ze strony Kremla. To zdaje się trochę go otrzeźwiło. Tego typu policzek, czym była sprawa Snowdena, być może zmieni na trwałe retorykę prezydenta USA. Mam nadzieję, że decyzja Rosji zmieni na stałe Unię.

Co wtedy?

Z tego otrzeźwienia powinno wyniknąć większe zaangażowanie wobec otwarcia relacji Unia-Ukraina. Powinna się pojawić silniejsza presja, by podpisać umowę stowarzyszeniową z Kijowem. Ona powinna zostać podpisana w Wilnie. Trzeba zainwestować politycznie i ekonomicznie na Ukrainie. To jest rzeczywisty obszar konfrontacji między wpływami Brukseli i Moskwy. Jak widać Rosja Ukrainy bez konfliktu nie odda.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook