Jedynie prawda jest ciekawa


Szczerski: Rosja szantażuje Ukrainę

16.08.2013

Rozmowa z posłem PiS, prof. Krzysztofem Szczerskim, byłym wiceszefem MSZ.

Stefczyk.info: Rosja wypowiedziała Ukrainie umowę handlową, co oznacza w praktyce, że ustanie import ukraiński do Rosji. O co w tej sprawie może chodzić?

Krzysztof Szczerski: Ta decyzja to bardzo agresywny ruch. Kontekst tej decyzji jest oczywisty. Chodzi o zastraszenie Ukrainy przed podjęciem kluczowych decyzji ws. stowarzyszenia Ukrainy z UE. Rozstrzygnięcia w tej sprawie zapadną na szczycie w Wilnie. Skutkiem podpisania umowy będzie stworzenie wspólnego rynku UE i Ukrainy. Ten krok Rosji to próba podbicia ukraińskiej stawki w tej sprawie. Moskwa sugeruje, że podpisanie umowy z UE będzie oznaczało wojnę handlową z Rosją. Zablokowanie importu to rodzaj wojny handlowej. Co niepokojące takie decyzje były w historii wstępem do tradycyjnych konfliktów. Mamy więc bardzo poważny sygnał. Chodzi o to, by Kijów nie podejmował współpracy z Europą. To przypomina sytuację sprzed pięciu lat.

O czym Pan mówi?

Pamiętamy, że gdy ważyły się losy współpracy Gruzji z NATO, Rosja zaatakowała. Tam chodziło o sojusz wojskowy, więc mieliśmy do czynienia z tradycyjną wojną. Obecnie mamy możliwość stowarzyszenia Kijowa z UE, więc mamy wojnę handlową. Reakcja jest taka sama, jak pięć lat temu. Tylko środki inne.

Czy obecna decyzja Rosji to dobra sytuacja dla Unii? Może teraz spróbować wzmocnić unijne tendencje na Ukrainie?

Mam nadzieję, że to będzie przede wszystkim moment weryfikacji relacji między Unią a Rosją. To wydarzenie powinno osłabić wpływy rosyjskich zwolenników w ramach Unii. Moskwa ma swoich adwokatów w Europie. Mam nadzieję, że obecnie ich wpływy będą mniejsze. Ten ruch jest jednoznacznie wbrew klimatowi, jaki panuje między UE i Kremlem. Decyzja rosyjska jest na tyle agresywna, że obrońcy tego klimatu stracą na znaczeniu.

To tak ważne?

To jest kluczowe. Zwiększenie aktywności współpracy handlowej między Europą i Ukrainą nie jest blokowane obiektywnymi czynnikami. To jest blokowane przez polityczne decyzje, brak woli. To wynik działalności rosyjskiego lobby w Unii. W Brukseli wciąż mówi się, że "Russia first". Ostatnio Obama doznał prestiżowego upokorzenia ze strony Kremla. To zdaje się trochę go otrzeźwiło. Tego typu policzek, czym była sprawa Snowdena, być może zmieni na trwałe retorykę prezydenta USA. Mam nadzieję, że decyzja Rosji zmieni na stałe Unię.

Co wtedy?

Z tego otrzeźwienia powinno wyniknąć większe zaangażowanie wobec otwarcia relacji Unia-Ukraina. Powinna się pojawić silniejsza presja, by podpisać umowę stowarzyszeniową z Kijowem. Ona powinna zostać podpisana w Wilnie. Trzeba zainwestować politycznie i ekonomicznie na Ukrainie. To jest rzeczywisty obszar konfrontacji między wpływami Brukseli i Moskwy. Jak widać Rosja Ukrainy bez konfliktu nie odda.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook