Jedynie prawda jest ciekawa


Szczerski: Prowadzimy politykę papugi

16.06.2012

O przyszłości Unii oraz strefy euro, wyborach w Grecji oraz polskiej polityce portal Stefczyk.info rozmawia z Krzysztofem Szczerskim, posłem PiS.

Stefczyk.info: Przed nami wybory parlamentarne w Grecji. W mediach słyszymy, że od nich może zależeć przyszłość strefy euro, czy nawet Unii. Te wybory są tak ważne?

Krzysztof Szczerski: Te wybory są ważne, ponieważ do tej pory ratowanie strefy euro i sposób walki z kryzysem były opracowywane i wdrażane bez konsultacji z obywatelami. Te wybory są tak niepokojące dla elit europejskich, ponieważ wygrana partii opozycyjnej SYRIZA będzie oznaczała odrzucenie przez obywateli planu ratowania euro. On jest opracowywany bez konsultacji z obywatelami. Wygrana tej partii to będzie błędny efekt polityki europejskiej.

Słyszymy, że to Grecy mogą źle wybrać

Tak, rzeczywiście pojawiają się takie sformułowania. Jednak nie wolno stawiać Greków pod pręgierzem i mówić, że oni mogą pogrążyć euro. To nie oni pogrążą euro, to błędy elit europejskich, które zapowiadają cięcia bez konsultacji, mogą spowodować, że politycy dostana czerwoną kartkę od obywateli greckich.

Pan się tego spodziewa?

Ja sądzę, że nie dojdzie do tego. Spodziewam się wygranej partii najsilniejszej obecnie. Jednak elity europejskie już otrzymały bardzo silny sygnał, że dalej tak polityki prowadzić nie można. Obarczanie krajów słabszych ekonomicznie cięciami nie może być kontynuowane. Ten problem dotyczy i nas. Ostatnio otrzymaliśmy od Komisji Europejskiej zalecenia dalszych cięć w wydatkach budżetowych. To jest ten właśnie model myślenia o ratowaniu euro, który odrzucają społeczeństwa. Strefa euro ma kłopoty z racji błędnej strategii walki z kryzysem.

Czy coś się zmieni w nastawieniu europejskich elit, jeśli w Grecji nie dojdzie do wygranej opozycji?

Agenda najbliższej Rady Europejskiej będzie się skupiała na polityce rozwoju i inwestycjach. Wydarzenia w Grecji już zmieniają świadomość elit. Zmienia się język dyskusji europejskiej. Jej sprzyja oczywiście również zmiana polityczna we Francji. Tam największe szanse na zwycięstwo mają socjaliści. Jeśli do tego dojdzie, będzie do dodatkowy impuls do zmian kształtu polityki europejskiej.

Czy polski rząd wykorzystuje odpowiednio zmiany polityczne zachodzące w Europie do wzmocnienia polskiej pozycji?

Polski rząd tkwi w głównym nurcie europejskim. Do tej pory wraz z innymi mówił jedynie o oszczędzaniu. Atakowano nas za to, że chcemy kłaść nacisk na politykę prorozwojową. Dziś okazuje się, że to myśmy mieli rację, Europa zmienia priorytety. Niewykluczone więc, że i polski rząd zacznie mówić o rozwoju i inwestycjach. Jednak Polska wciąż reaguje wtedy, gdy ktoś coś powie. Prowadzimy politykę papugi. Zmienia się retoryka tandemu Berlin-Paryż, więc i nasz rząd może zmienić sposób narracji. Jednak to wciąż będzie jedynie papugowanie i powtarzanie po innych. Władze nie mają żadnej własnej inicjatywy.

Rozmawiał saż
[Fot. Grzegorz Rogiński/KPRM]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 3. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook