Jedynie prawda jest ciekawa


Szczerski: Propozycja MSZ jest szokująca

06.05.2013

Rozmowa z posłem PiS, byłym wiceszefem MSZ, prof. Krzysztofem Szczerskim.

Stefczyk.info: "Dziennik Gazeta Prawna" opisuje "regułę Sikorskiego", czyli zasady, które mają pomóc MSZowi w redukcji liczby polskich placówek dyplomatycznych. Gazeta donosi, że decyzje będą podejmowane z oparciu o stosunek kosztów utrzymywania placówki do wyników polskiego eksportu do danego kraju. Czy takie równania mają sens?

Prof. Krzysztof Szczerski: Takie rozwiązania w żadnej mierze nie mają sensu. Inną sprawą jest promocja gospodarcza Polski, a inną dyplomacja. Gospodarką zajmują się ośrodki promocji inwestycji zagranicznych. One podlegają resortowi gospodarki. Te instytucje powinny być poddawane weryfikacji pod względem efektywności gospodarczej. To rozumiem. Tymczasem dyplomacja to nie jest promocją gospodarczą. To jest utrzymywanie politycznych stosunków z krajami trzecimi. Dla mnie ta propozycja jest szokująca. Nie spodziewałem się, że coś takiego może w ogóle mieć miejsce.

Z czego ten pomysł może wynikać?

Jeśli on jest prawdziwy być może jest rezultatem dwóch trendów widocznych w polskiej dyplomacji, je widać choćby w czasie przesłuchań kandydatów na ambasadorów. Po pierwsze polska polityka zagraniczna, rozumiana jako stosunki bilateralne, właściwie jest w zaniku. My nie prowadzimy polityki dwustronnej. Jeśli prowadzimy jakieś działania to jedynie w kontekście Unii. I drugie niepokojące zjawisko - zanika polityczna treść funkcjonowania placówek dyplomatycznych. Gdy przesłuchuje się kandydatów na ambasadorów oni coraz częściej mówią właśnie o gospodarce. Zanika bowiem treść polityczna, nie mamy celów politycznych w polityce zagranicznej.

Co należy zatem robić, jeśli trzeba weryfikować placówki?

Weryfikacja jakości danej placówki powinna opierać się na analizie, jak dana placówka buduje polskie wpływy i w jaki sposób realizuje cele założone przez państwo. Problem w tym, że nie ma tych celów. Weryfikacja może być więc jedynie opierać się właśnie na kryteriach ekonomicznych. Tyle tylko, że z punktu widzenia dyplomacji to jest kuriozalne.

Na dyplomacji w ogóle należy oszczędzać?

To jest jeszcze inna kwestia. Widać w działaniach ministra Sikorskiego powrót do tej obsesji oszczędzania. Wydawało się, że ona będzie chwilowa, ale się powtarza i pogłębia. W związku z nią MSZ uznaje, że trzeba likwidować część polskiej polityki zagranicznej. To było realizowane w pewnych fazach. Najpierw, gdy premier Tusk zażądał od ministrów oszczędności, w ramach których szef MSZ chciał likwidować część ambasad, obecnie okazuje się, że to szaleństwo trwa. To oznacza, że zapaść finansów jest ogromna.

Radosław Sikorski poza likwidowaniem placówek zapowiedział jakiś czas temu oszczędności kadrowe. W ramach nich zamierza zlikwidować rezerwę kadrową w resorcie. To dobry pomysł?

Ten pomysł sam w sobie byłby może do przyjęcia, gdyby w działaniach kadrowych ministra Radosława Sikorskiego widać było jakąś logikę. Niestety obecnie widać zamiast logiki trzy źródła, czy elementy polityki kadrowej - wpływy partyjne, wpływy towarzyskie oraz lobby wewnętrznych siatek MSZ. To te trzy elementy budują politykę Sikorskiego. Gdyby było inaczej, gdyby Sikorski miał odważną wizję polityki kadrowej, gdyby budował jakąś korporację swoich ludzi w dyplomacji, rozumiałbym, że likwidacja tej rezerwy to część przemyślanego planu. Niestety tak nie jest. To powoduje, że likwidacja tej rezerwy jest tak samo nieprzemyślanym krokiem, jak cała reszta. Nie wiem, czemu to ma służyć. Istnienie rezerwy kadrowej nie jest najgorszym obszarem działalności MSZ. Znacznie gorsze są brak dekomunizacji, brak weryfikacji merytorycznej dyplomatów.

Rozmawiał TK
[Fot. Wikipedia.org]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook