Jedynie prawda jest ciekawa


Szczerski: prezydent żyrantem obozu władzy

28.02.2013

Bronisław Komorowski podpisał ustawę, która pozwoli mu ratyfikować budzący wątpliwości konstytucyjne oraz obawy ekonomistów unijny pakt fiskalny. Polska, nie należąc do strefy euro, nie musiała przystępować do tej umowy. A jednak to czyni. O sprawie rozmawiamy z Krzysztofem Szczerskim, posłem PiS, byłym wiceministrem spraw zagranicznych.

Stefczyk.info: Czy można było spodziewać się innej decyzji głowy państwa?

Krzysztof Szczerski: Można było oczekiwać, że skoro w debacie parlamentarnej wyrażano daleko idące wątpliwości co do konstytucyjności tej ustawy, to prezydent - formalnie stojący na straży konstytucji -  przynajmniej poczyni konsultacje w tej sprawie. Okazało się jednak, iż jest jedynie częścią obozu władzy i żyrantem obozu rządowego, a nie kimś, kto dbałby o ponadpartyjne dobro.

Za sprzeczne z konstytucją uznał jednak próby usankcjonowania tzw. związków partnerskich. Dlaczego podobnego zdecydowania nie wykazał w przypadku paktu fiskalnego?

Tam gdzie obóz władzy wykazuje wewnętrzne pęknięcia, tam prezydent próbuje te pęknięcia wykorzystać do pozorowania własnej niezależności. Gdy jednak ten obóz jest jak beton, jak w przypadku włączania Polski za wszelką cenę do głównego nurtu unijnego, Bronisław Komorowski przeciwko takiej totalnej eurofilii nie występuje,  lecz wpisuje się w nią.  

Jaki skutek może w tej sytuacji przynieść zapowiedziane przez PiS zaskarżenie do Trybunału Konstytucyjnego ustawy ratyfikacyjnej  paktu?

Mam nadzieję, że TK spróbuje pochylić się nad naszymi argumentami. To będzie dla Trybunału ważne wyzwanie. Od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej TK wydał dwa ważne orzeczenia: po traktacie akcesyjnym i po traktacie z Lizbony. Są one wykładniami naszych relacji z Unią. Nadchodzi czas na trzecią tego rodzaju fundamentalną interpretację. Pakt fiskalny jest częścią szerszego zagadnienia niekontrolowanego przekazywania kompetencji Polski na poziom europejski. Trybunał powinien w tej sprawie zabrać głos i wyrazić stanowisko w obronie spójności polskiego ustroju. Obawiam się jednak, że szybkie tempo ratyfikacji paktu fiskalnego przez prezydenta pokazuje determinację, żeby Polskę zagonić do europejskiej klatki.

JKUB

[fot. PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook