Jedynie prawda jest ciekawa


Szczerski: Potrzebne partnerskie relacje

13.11.2013

Rozmowa z byłym wiceszefem MSZ, posłem PiS Krzysztofem Szczerskim.

Stefczyk.info: ambasada RP w Rosji została obrzucona racami. Czego polska strona powinna wobec tego wydarzenia oczekiwać? Jak MSZ powinien się zachować?

Krzysztof Szczerski: Mamy prawo oczekiwać od strony rosyjskiej, że sprawa tego incydentu zostanie załatwiona szybko, a reakcje strony rosyjskiej będą zmierzały do wygaszenia emocji. Wczoraj strona rosyjska traktowała incydenty z 11 listopada w sposób bardzo emocjonalny. Wtedy rzucano oskarżenia, wypowiedzi rosyjskich polityków przekraczały granice. Obecnie Rosjanie zebrali owoce swoich pierwszych reakcji. Musimy teraz oczekiwać, że strona rosyjska zapewni bezpieczeństwo polskiej placówce, a także zapewni jej komfort działania. Liczę, że obecnie reakcje będą zmierzały do wygaszenia emocji i uspokojenia sytuacji. Oczywiście jak mówiliśmy wczoraj Polska powinna zareagować właściwie i spokojnie na incydenty z 11 listopada.

Co to oznacza? Spokojnie, czyli jak?

Powinniśmy wyrazić ubolewanie, bo taka jest rutynowa reakcja. Jednak nie należało wchodzić na drogę ekspiacji. To bowiem jest reakcja, która utrzymuje wysoki stopień emocji, ale nie rozwiązuje niczego. W wypadku takich incydentów państwa wymieniają w sposób standardowy reakcje. Rosja powinna w dobrej wierze przyjąć naszą wczorajszą notę i wyrazić zaufanie, że nie powtórzą się takie incydenty. Obecnie w Moskwie mamy wydarzenia, które są skutkiem tego, iż strona rosyjska nie chciała wygaszenia emocji i sporu. Co więcej, to wszystko spotkało się z reakcjami polskich polityków, którzy w przesadni sposób reagowali w tej sytuacji. Oni odnosili się na poziomie emocji do strony rosyjskiej. Nie wydarzyło się natomiast nic, co na stałe powinno zakłócić polsko-rosyjskie kontakty.

Rzecznik MSZ wskazał, że przy okazji wcześniej zaplanowanego spotkania z ambasadorem Rosji w Polsce w MSZ odbędzie się również rozmowa na temat ataku na polską ambasadę. Polska strona ma zażądać wyjaśnień. To dobra reakcja polskiej strony?

Polski MSZ od dawna ma problem z odpowiednim ustawieniem sobie relacji polsko-rosyjskich. Ten problem jest większy od czasów tragedii smoleńskiej. Polski rząd nie ma komfortowej pozycji w relacjach z Rosją i sam jest temu winny. Relacje są asymetryczne. Tego typu wydarzenia, jak incydenty w Polsce i Rosji, pokazują, że nie ma otwartego i szczerego dialogu między naszymi krajami. To pokazuje, że kicz pojednania, utrzymywanie, że wszystko jest w porządku, gdy nie jest, powoduje, że małe wydarzenie potrafi urastać do rangi wielkiej sprawy. To jest funkcja niesymetrycznych relacji Polski i Rosji. Gdyby nasze stosunki były równoważne, reakcje rosyjskie na wydarzenia z 11 listopada byłyby partnerskie wobec Warszawy. A wtedy być może dzisiejszego ataku w ogóle by nie było. Obecny brak adekwatnej reakcji polskiej strony wynika z ułożenia polsko-rosyjskich relacji.

Rozmawiał TK
[fot. Lifenews.ru]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook