Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Szczerski: Poroszenko nie czuje poparcia Zachodu

03.07.2014

Poroszenko w swojej konfrontacji z Putinem nie czuje poparcia ze strony zachodu i naszego regionu przez co ma znaczenie mniejsze pole manewru – mówi poseł PiS, prof. Krzysztof Szczerski na antenie Radia Wnet.

Rozmowa z politykiem zaczęła się jednak od tematu bardzo łatwego ogrania polskich polityków i „wymiksowania” ich z polityki wschodniej:

„Niepokojące jest, a nawet kompromitujące, w jak łatwy sposób polski rząd, a także prezydent, dali się wymiksować z polityki ukraińskiej, kiedy dochodzi do zasadniczych rozstrzygnięć miedzy Ukrainą a Rosją. W momencie, kiedy dochodzi do wytyczania drogi na przyszłość, a nie dyskutowania stanu zastanego, okazuje się, że sytuacja na Ukrainie kształtowana jest przez państwa zachodnie i Rosję, które pozostawiają Polskę na marginesie” – zaznaczył Krzysztof Szczerski.

Podkreśla, że po 10 kwietnia 2010 roku, Polska nie prowadzi żadnej konkretnej polityki wschodniej:

„Cała ta nadęta propaganda polskiego rządu, że jest jakąś znaczącą siłą na forum UE w sprawie Ukraińskiej, okazuje się całkowicie nieprawdziwa nieprawdziwa. Ale brak głosu z Polski jest również niekorzystny dla Ukrainy, która traci ważnego sprzymierzeńca w regionie. Musimy przyjąć do wiadomości, że po 10 kwietnia, nie mamy żadnego wpływu na bieg wydarzeń na wchodzie” – powiedział Krzysztof Szczerski.

Podkreśla, że państwo ukraińskie jest w bardzo trudnej sytuacji, a stosunkowo świeży polityk jakim jest Petro Poroszenko nie potrafi rozładować napięcia:

Prezydent Poroszenko jest w bardzo trudnej sytuacji. Ukraińska armia jest bardzo słaba i nie jest w stanie spacyfikować sytuacji na wschodzie. Widać, że państwo ukraińskie jest spróchniałe, nie zależnie gdzie się złapie to okazuje się, że ono nie funkcjonuje. To w znacznym stopniu ogranicza pole manewru prezydentowi Poroszence” - podkreśla były wiceminister spraw zagranicznych.

Dodaje, że Ukraina nie czuje poparcia i wsparcia ze strony Zachodu:

„Odwołując się do analogii z polskimi władzami niepodległościowymi w roku 1945, to też było tak, że wobec strat własnych i oczekiwań społecznych, czasami się ulega złudzeniu, że lepiej będzie zaprzestać walki i starać się więcej uzyskać w rozmowach. Poroszenko w swojej konfrontacji z Putinem nie czuje poparcia ze strony zachodu i naszego regionu przez co ma znaczenie mniejsze pole manewru” – zakończył profesor Krzysztof Szczerski poseł Prawa i Sprawiedliwość.

Radio Wnet, lz

[fot: facebook]

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook