Jedynie prawda jest ciekawa


Szczerski: Perwersja polityki obozu władzy

21.12.2012

O obecnym znaczeniu zbrodni katyńskiej oraz stanowisku Rosji w tej sprawie portal Stefczyk.info rozmawia z byłym wiceszefem MSZ, posłem PiS Krzysztofem Szczerskim.

Stefczyk.info: Mija 60 lat od publikacji raportu Izby Reprezentantów USA nt. zbrodni katyńskiej. Sprawa Katynia została w Pana ocenie wyjaśniona, czy wciąż jest pewnym zadaniem dla Polski?

Krzysztof Szczerski: Zbrodnia katyńska została wyjaśniona w tym sensie, że wiadomo kto jest za nią odpowiedzialny. Jednak wciąż strona rosyjska nie przyjęła na siebie skutków tej odpowiedzialności. Uznanie samego faktu historycznego to jedno, a uznanie skutków tego faktu - wzięcie odpowiedzialności na siebie - wciąż przed nami. Wiadomo, że strona rosyjska w Strasburgu wciąż stara się odgrywać dawną rolę i nie godzi się na wzięcie tej odpowiedzialności. To sprawia, że jeszcze dużo przed nami, ws. skargi rodzin katyńskiej i uznania odpowiedzialności.

Dlaczego ta sprawa mimo upływu lat wciąż budzi sprzeciw Rosji?

Dziś w Rosji, tak samo jak w ZSRS, legitymacją Moskwy do działania w instytucjach międzynarodowych oraz ważnym punktem budowy tożsamości Rosjan jest udział w koalicji antyhitlerowskiej, jest wojna ojczyźniana. To jest ważne wydarzenie budujące tożsamość narodową i historyczną, To dlatego Putin odwołuje się do "szlachetnej Armii Czerwonej", która odegrała w czasie II wojny światowej rolę "wyzwoliciela". Katyń jest jednym z faktów, które burzą wizerunek Rosji w czasie wojny. Dlatego prawda o Katyniu była zwalczana przez lata. Dlatego do dziś Krem niechętnie do tego wraca. Stara się milczeć, albo relatywizować. Pomysł, by budować cerkiew w Katyniu - co Polska strona zaakceptowała - to jest próba relatywizowania.

Dlaczego?

To ma pokazywać, że Katyń jest wspólną ofiarą dwóch narodów. To jest klasyczne działanie, które ma relatywizować zbrodnie sowieckie. To jest powrót do legendy o Związku Sowieckim a potem Rosji, jako kraju o białej historii. Jak wiemy to jest nieprawda.

Czym takie działanie - w porównaniu z pasywnością polskiej polityki historycznej - może skutkować?

To, co dzieje się w Rosji, pokazuje jedno: wyśmiewana polityka historyczna jest bardzo ważna. Żeby odgrywać ważną rolę w świecie międzynarodowym trzeba realizować konsekwentną politykę historyczną. Polecam książkę "Geopolityka emocji". Ona pokazuje wiele ważnych kwestii. Bowiem polityka opiera się w dużej mierze na emocjach, wizerunku. Każdy kraj dba aktywnie o swój wizerunek. Niektóre kraje robią to w sposób fałszujący historię. Dzięki temu chcą sprzedać swój lepszy wizerunek. Im nie chodzi o prawdę. Oni uprawiają marketing, marketing historyczny. Polska w tej grze, emocji historycznych, marketingu historycznego, przegrywa. Ludzie rządzący Polską mają wręcz tendencję masochistyczną, by kłamać na naszą niekorzyść. Niemcy czy Rosja fałszują historię na swoją korzyść. My, Polska kreuje wizerunek historyczny na naszą niekorzyść. Fałszujemy prawdę na naszą niekorzyść. To jest jakaś perwersja polityki obecnego obozu władzy. On działa na niekorzyść Polski.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 3. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 4. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook