Jedynie prawda jest ciekawa


Szczerski: Pakt niezgodny z konstytucją

18.02.2013

Rozmowa z posłem PiS, prof. Krzysztofem Szczerskim, byłym wiceszefem MSZ.

Stefczyk.info: Sejm w tym tygodniu ma się zająć sprawą paktu fiskalnego. PiS od początku stoi na stanowisku, że jest to zły dla Polski dokument. Dlaczego?

Prof. Krzysztof Szczerski: Jesteśmy przeciwni wprowadzaniu paktu fiskalnego. Uznajemy, że jest to dokument szkodzący Unii Europejskiej. On ją dzieli - nie wszystkie kraje go podpisały. On jest prawem pozaunijnym, jest prawem spoza systemu prawnego UE. Powołuje również kompetencje podważające wcześniejsze instytucje unijne. Pakt powołuje euroszczyt, który podważa kompetencje Rady ministrów finansów. W tej Radzie Polska ma równe prawo głosu, takie samo jak inne kraje. Tymczasem w euroszczycie nie mamy prawa głosu, możemy jedynie przysłuchiwać się dyskusji, jesteśmy krajem drugorzędnym. Nie widzimy w PiS sensu, by popierać rozwiązania, które podważają kompetencje dotychczasowych rozwiązań i instytucji Unii, a jednocześnie osłabiają naszą pozycję. Pakt jest złym dokumentem. Co więcej, on jest niezgodny w polską konstytucją, co do treści i co do trybu.

Dlaczego?

Dokument jest wbrew konstytucji i orzeczeniom TK. Z nich wynika bowiem, że przekazywanie kompetencji na poziom międzynarodowy nie może dotyczyć istotnych obszarów państwa. Z kolei sprawa budżetu jest wyłączną kompetencją polskiego parlamentu. Pakt natomiast przekazuje kompetencje związane ze sprawami budżetowymi innym krajom i instytucjom międzynarodowym. Dokument zakłada, że budżet Polski ma być poddawany weryfikacji przez instytucje unijne oraz może być poddany kontroli innego państwa. Na mocy paktu jedne państwa mogą skarżyć do Trybunału inne państwa, jeśli uznają, że budżet tego kraju jest zbyt rozrzutny. To jest ewidentne naruszenie zasady wyłączności kompetencji polskiego parlamentu do dysponowania podatkami polskich obywateli. Pakt fiskalny przewiduje przeniesienie kompetencji poza Polskę. Mówienie przez rząd, że jest inaczej, jest manipulacją.

Jak PiS może się zachować w tej sprawie?

My traktujemy ustawę związaną z tym paktem jako nieistniejącą. Dla nas ona nie obowiązuje od samego początku, nie godzimy się na jej skutki prawne. Zapowiadamy, że po przejęciu władzy w Polsce natychmiast wypowiemy ten pakt. On jest niezgodny z polską konstytucją. Rozważamy również możliwość złożenia skargi konstytucyjnej. W czasie wtorkowego głosowania nad paktem mamy dwie możliwe strategie do wykorzystania. Będziemy głosowali przeciwko paktowi, albo w ogóle nie będziemy brali udziału w tym głosowaniu, w ramach protestu przeciwko bezprawności tego dokumentu. Rano klub parlamentarny zdecyduje, jak się ostatecznie zachowamy.

Dlaczego rządzącym tak zależy, by przyjąć te rozwiązania?

Widzę trzy możliwe tłumaczenia. Po pierwsze, możemy mieć do czynienia z częścią ideologii Platformy Obywatelskiej. PO może się pozbywać kolejnych kompetencji uznając, że jesteśmy krajem słabym i nigdy nie będziemy silni. Oni mogą więc sądzić, że im więcej władzy Bruksela będzie miała nad Polską, tym lepiej, ponieważ Polska sama sobie nie da rady i rząd sobie nie da rady. Przeniesienie kolejnych kompetencji na poziom ponadnarodowy jest sposobem na zdjęcie z siebie odpowiedzialności za kolejne obszary państwa. Druga możliwość jest taka, że decyzję PO wymusza pragmatyka. Być może Platforma wie, że bez zgody na pakt nie będzie można wydatkować środków z unijnego budżetu. Nie wykluczone, że warunkiem, by otrzymać pieniądze z Unii, jest zgoda na pakt. To, co jest zapisane w budżecie, buduje wyśrubowane warunki korzystania ze środków UE. Być może ich spełnienie będzie równoznaczne z przyjęciem paktu. Być może rząd nie powiedział Polakom, że zgoda na korzystanie z pieniędzy UE oznacza zgodę na pakt. Trzecie tłumaczenie jest takie, że rząd chce narzucić w Polsce nowy podział polityczny, nowy spór. Ten spór ma się opierać o decyzję dotyczącą strefy euro. Pakt fiskalny jest pierwszym krokiem na drodze do euro. To może być sygnał, że rząd będzie chciał porzucić złotego i przyjąć wspólną walutę. To może być pierwsza raca do wyścigu do euro.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Jakub Kamiński]

Warto poczytać

 1. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 2. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 3. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 4. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook