Jedynie prawda jest ciekawa


Szczerski: Pakt niezgodny z konstytucją

18.02.2013

Rozmowa z posłem PiS, prof. Krzysztofem Szczerskim, byłym wiceszefem MSZ.

Stefczyk.info: Sejm w tym tygodniu ma się zająć sprawą paktu fiskalnego. PiS od początku stoi na stanowisku, że jest to zły dla Polski dokument. Dlaczego?

Prof. Krzysztof Szczerski: Jesteśmy przeciwni wprowadzaniu paktu fiskalnego. Uznajemy, że jest to dokument szkodzący Unii Europejskiej. On ją dzieli - nie wszystkie kraje go podpisały. On jest prawem pozaunijnym, jest prawem spoza systemu prawnego UE. Powołuje również kompetencje podważające wcześniejsze instytucje unijne. Pakt powołuje euroszczyt, który podważa kompetencje Rady ministrów finansów. W tej Radzie Polska ma równe prawo głosu, takie samo jak inne kraje. Tymczasem w euroszczycie nie mamy prawa głosu, możemy jedynie przysłuchiwać się dyskusji, jesteśmy krajem drugorzędnym. Nie widzimy w PiS sensu, by popierać rozwiązania, które podważają kompetencje dotychczasowych rozwiązań i instytucji Unii, a jednocześnie osłabiają naszą pozycję. Pakt jest złym dokumentem. Co więcej, on jest niezgodny w polską konstytucją, co do treści i co do trybu.

Dlaczego?

Dokument jest wbrew konstytucji i orzeczeniom TK. Z nich wynika bowiem, że przekazywanie kompetencji na poziom międzynarodowy nie może dotyczyć istotnych obszarów państwa. Z kolei sprawa budżetu jest wyłączną kompetencją polskiego parlamentu. Pakt natomiast przekazuje kompetencje związane ze sprawami budżetowymi innym krajom i instytucjom międzynarodowym. Dokument zakłada, że budżet Polski ma być poddawany weryfikacji przez instytucje unijne oraz może być poddany kontroli innego państwa. Na mocy paktu jedne państwa mogą skarżyć do Trybunału inne państwa, jeśli uznają, że budżet tego kraju jest zbyt rozrzutny. To jest ewidentne naruszenie zasady wyłączności kompetencji polskiego parlamentu do dysponowania podatkami polskich obywateli. Pakt fiskalny przewiduje przeniesienie kompetencji poza Polskę. Mówienie przez rząd, że jest inaczej, jest manipulacją.

Jak PiS może się zachować w tej sprawie?

My traktujemy ustawę związaną z tym paktem jako nieistniejącą. Dla nas ona nie obowiązuje od samego początku, nie godzimy się na jej skutki prawne. Zapowiadamy, że po przejęciu władzy w Polsce natychmiast wypowiemy ten pakt. On jest niezgodny z polską konstytucją. Rozważamy również możliwość złożenia skargi konstytucyjnej. W czasie wtorkowego głosowania nad paktem mamy dwie możliwe strategie do wykorzystania. Będziemy głosowali przeciwko paktowi, albo w ogóle nie będziemy brali udziału w tym głosowaniu, w ramach protestu przeciwko bezprawności tego dokumentu. Rano klub parlamentarny zdecyduje, jak się ostatecznie zachowamy.

Dlaczego rządzącym tak zależy, by przyjąć te rozwiązania?

Widzę trzy możliwe tłumaczenia. Po pierwsze, możemy mieć do czynienia z częścią ideologii Platformy Obywatelskiej. PO może się pozbywać kolejnych kompetencji uznając, że jesteśmy krajem słabym i nigdy nie będziemy silni. Oni mogą więc sądzić, że im więcej władzy Bruksela będzie miała nad Polską, tym lepiej, ponieważ Polska sama sobie nie da rady i rząd sobie nie da rady. Przeniesienie kolejnych kompetencji na poziom ponadnarodowy jest sposobem na zdjęcie z siebie odpowiedzialności za kolejne obszary państwa. Druga możliwość jest taka, że decyzję PO wymusza pragmatyka. Być może Platforma wie, że bez zgody na pakt nie będzie można wydatkować środków z unijnego budżetu. Nie wykluczone, że warunkiem, by otrzymać pieniądze z Unii, jest zgoda na pakt. To, co jest zapisane w budżecie, buduje wyśrubowane warunki korzystania ze środków UE. Być może ich spełnienie będzie równoznaczne z przyjęciem paktu. Być może rząd nie powiedział Polakom, że zgoda na korzystanie z pieniędzy UE oznacza zgodę na pakt. Trzecie tłumaczenie jest takie, że rząd chce narzucić w Polsce nowy podział polityczny, nowy spór. Ten spór ma się opierać o decyzję dotyczącą strefy euro. Pakt fiskalny jest pierwszym krokiem na drodze do euro. To może być sygnał, że rząd będzie chciał porzucić złotego i przyjąć wspólną walutę. To może być pierwsza raca do wyścigu do euro.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Jakub Kamiński]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook