Jedynie prawda jest ciekawa

Szczerski: Orban popełnia błąd, ale nie popadajmy w histerię

19.02.2015

"Orban próbuje prowadzić politykę suwerennych Węgier".

Stefczyk.info: Utrzymują państwo, że będzie Budapeszt w Warszawie?

Krzysztof Szczerski, poseł PiS: (śmiech) Pan premier Jarosław Kaczyński mówił o tym w innym kontekście - trzeba zrobić w Polsce taką samą mobilizację obywatelską jak w Budapeszcie, bo nie da się wygrać wyborów, jeśli Polacy nie będą chcieli tak mocno zaangażować się i zintegrować. U nas wskaźniki zaangażowania obywatelskiego są jednymi z najniższych w Europie.

Problem z polityką Orbana wobec Rosji jest jednak realny. Jak na to powinna zareagować Polska? Skrytykować Węgrów? Namawiać? Bojkotować? Przekupić?

Trzeba to wszystko na spokojnie rozpatrzyć. W Polsce mamy medialną histerię – nie możemy Orbana izolować bardziej niż Władimira Putina, a premier Węgier stał się trochę substytutem Putina. Odgrywamy się na Orbanie w zamian za Putina. Trzeba pamiętać o dwóch problemach węgierskiej polityki. Z jednej strony to fakt, że w tym roku kończą mu się kontrakty energetyczne, więc potrzebuje rozmów z Rosją. Każdy kraj – w tym Polska – musiałby rozmawiać z Kremlem.

Po drugie – każdy polityk w Polsce, który dzisiaj krytykuje Orbana powinien uderzyć się w piersi i zapytać, co zrobił na rzecz tego, by Warszawa była niezależna energetycznie, a w ostatnich siedmiu latach nie zrobiono niemal niczego w tej sprawie. Politycy Platformy powinni sobie przypomnieć swoje relacje z Putinem, także te dotyczące negocjacji wokół kontraktu energetycznego. Jednocześnie trzeba pamiętać o tym, że raport KE mówi o tym, że cała Europa zwiększa swoje uzależnienie energetyczne od Rosji. Z Moskwą każdy dziś rozmawia w kwestiach energetycznych. Kolejna okoliczność to kwestia tego, że Orban rzeczywiście ma cel swojej polityki, który polega na prowadzeniu suwerennej polityki Węgier. Orban jest poza głównym nurtem polityki UE i chce wykorzystać maksymalnie to, co ma miejsce zarówno na Ukrainie, jak i podziały wewnątrz UE. Szef Fideszu ma konkretną wizję polityki, w której wykorzystuje wszystkie okoliczności, by wzmocnić pozycję swojego kraju. To jego wybór.

Krótkowzroczność?

Polityka w jego wykonaniu powoduje sytuację, w której staje się sojusznikiem Putina. To polityczny błąd, chociaż rosyjski prezydent dał do zrozumienia, że to nie jest miłość, ale interesy i twarda gra.  

not. svit

PAP/Jacek Turczyk

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook