Jedynie prawda jest ciekawa


Szczerski: Orban popełnia błąd, ale nie popadajmy w histerię

19.02.2015

"Orban próbuje prowadzić politykę suwerennych Węgier".

Stefczyk.info: Utrzymują państwo, że będzie Budapeszt w Warszawie?

Krzysztof Szczerski, poseł PiS: (śmiech) Pan premier Jarosław Kaczyński mówił o tym w innym kontekście - trzeba zrobić w Polsce taką samą mobilizację obywatelską jak w Budapeszcie, bo nie da się wygrać wyborów, jeśli Polacy nie będą chcieli tak mocno zaangażować się i zintegrować. U nas wskaźniki zaangażowania obywatelskiego są jednymi z najniższych w Europie.

Problem z polityką Orbana wobec Rosji jest jednak realny. Jak na to powinna zareagować Polska? Skrytykować Węgrów? Namawiać? Bojkotować? Przekupić?

Trzeba to wszystko na spokojnie rozpatrzyć. W Polsce mamy medialną histerię – nie możemy Orbana izolować bardziej niż Władimira Putina, a premier Węgier stał się trochę substytutem Putina. Odgrywamy się na Orbanie w zamian za Putina. Trzeba pamiętać o dwóch problemach węgierskiej polityki. Z jednej strony to fakt, że w tym roku kończą mu się kontrakty energetyczne, więc potrzebuje rozmów z Rosją. Każdy kraj – w tym Polska – musiałby rozmawiać z Kremlem.

Po drugie – każdy polityk w Polsce, który dzisiaj krytykuje Orbana powinien uderzyć się w piersi i zapytać, co zrobił na rzecz tego, by Warszawa była niezależna energetycznie, a w ostatnich siedmiu latach nie zrobiono niemal niczego w tej sprawie. Politycy Platformy powinni sobie przypomnieć swoje relacje z Putinem, także te dotyczące negocjacji wokół kontraktu energetycznego. Jednocześnie trzeba pamiętać o tym, że raport KE mówi o tym, że cała Europa zwiększa swoje uzależnienie energetyczne od Rosji. Z Moskwą każdy dziś rozmawia w kwestiach energetycznych. Kolejna okoliczność to kwestia tego, że Orban rzeczywiście ma cel swojej polityki, który polega na prowadzeniu suwerennej polityki Węgier. Orban jest poza głównym nurtem polityki UE i chce wykorzystać maksymalnie to, co ma miejsce zarówno na Ukrainie, jak i podziały wewnątrz UE. Szef Fideszu ma konkretną wizję polityki, w której wykorzystuje wszystkie okoliczności, by wzmocnić pozycję swojego kraju. To jego wybór.

Krótkowzroczność?

Polityka w jego wykonaniu powoduje sytuację, w której staje się sojusznikiem Putina. To polityczny błąd, chociaż rosyjski prezydent dał do zrozumienia, że to nie jest miłość, ale interesy i twarda gra.  

not. svit

PAP/Jacek Turczyk

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook