Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Szczerski: Orban popełnia błąd, ale nie popadajmy w histerię

19.02.2015

"Orban próbuje prowadzić politykę suwerennych Węgier".

Stefczyk.info: Utrzymują państwo, że będzie Budapeszt w Warszawie?

Krzysztof Szczerski, poseł PiS: (śmiech) Pan premier Jarosław Kaczyński mówił o tym w innym kontekście - trzeba zrobić w Polsce taką samą mobilizację obywatelską jak w Budapeszcie, bo nie da się wygrać wyborów, jeśli Polacy nie będą chcieli tak mocno zaangażować się i zintegrować. U nas wskaźniki zaangażowania obywatelskiego są jednymi z najniższych w Europie.

Problem z polityką Orbana wobec Rosji jest jednak realny. Jak na to powinna zareagować Polska? Skrytykować Węgrów? Namawiać? Bojkotować? Przekupić?

Trzeba to wszystko na spokojnie rozpatrzyć. W Polsce mamy medialną histerię – nie możemy Orbana izolować bardziej niż Władimira Putina, a premier Węgier stał się trochę substytutem Putina. Odgrywamy się na Orbanie w zamian za Putina. Trzeba pamiętać o dwóch problemach węgierskiej polityki. Z jednej strony to fakt, że w tym roku kończą mu się kontrakty energetyczne, więc potrzebuje rozmów z Rosją. Każdy kraj – w tym Polska – musiałby rozmawiać z Kremlem.

Po drugie – każdy polityk w Polsce, który dzisiaj krytykuje Orbana powinien uderzyć się w piersi i zapytać, co zrobił na rzecz tego, by Warszawa była niezależna energetycznie, a w ostatnich siedmiu latach nie zrobiono niemal niczego w tej sprawie. Politycy Platformy powinni sobie przypomnieć swoje relacje z Putinem, także te dotyczące negocjacji wokół kontraktu energetycznego. Jednocześnie trzeba pamiętać o tym, że raport KE mówi o tym, że cała Europa zwiększa swoje uzależnienie energetyczne od Rosji. Z Moskwą każdy dziś rozmawia w kwestiach energetycznych. Kolejna okoliczność to kwestia tego, że Orban rzeczywiście ma cel swojej polityki, który polega na prowadzeniu suwerennej polityki Węgier. Orban jest poza głównym nurtem polityki UE i chce wykorzystać maksymalnie to, co ma miejsce zarówno na Ukrainie, jak i podziały wewnątrz UE. Szef Fideszu ma konkretną wizję polityki, w której wykorzystuje wszystkie okoliczności, by wzmocnić pozycję swojego kraju. To jego wybór.

Krótkowzroczność?

Polityka w jego wykonaniu powoduje sytuację, w której staje się sojusznikiem Putina. To polityczny błąd, chociaż rosyjski prezydent dał do zrozumienia, że to nie jest miłość, ale interesy i twarda gra.  

not. svit

PAP/Jacek Turczyk

Warto poczytać

 1. kanowsdgadh 19.01.2017

  Kanownik: Jesteśmy za najbardziej radykalnymi środkami ws. VAT . WYWIAD

  Każdy miesiąc opóźnienia to są setki milionów złotych, które wypływają z budżetu państwa do oszustów.

 2. stycznio 19.01.2017

  "wSieci Historii": Jak się biliśmy w Powstaniu Styczniowym?

  Tematem miesiąca nowego wydania miesięcznika „wSieci Historii” są nieznane epizody powstańców walczących o niepodległość w 1863 roku.

 3. bielus 19.01.2017

  Bielan we "wSieci": Szaleńcza opozycja przegrała

  Wicemarszałek Senatu Adam Bielan w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi mówi o istocie konfliktu toczącego się w Sejmie i dalszych krokach rządu we wprowadzaniu dobrej zmiany.

 4. swit 19.01.2017

  Świetlik: Nie widzę, by co trzeci Polak wspierał protesty

  Wiktor Świetlik odniósł się "Super Expressie" do sondażu WP, według którego rzekomo 15 milionów Polaków chce, by opozycja kontynuowała protesty.

 5. 70cdb516e4b14756914fa91facf4656b 18.01.2017

  Jakubiak: Partie bez idei zawsze tak kończą

  „Przedstawiciele części opozycji niedługo sami się zaorają. W kłamstwach, niedopowiedzeniach, matactwach”.

 6. kostrzewa-zorbaswSieci 18.01.2017

  Kostrzewa-Zorbas we „wSieci”: Po pierwsze – odstraszanie

  „Skuteczne odstraszanie zapobiega wybuchowi zbrojnego konfliktu” – zauważa ekspert.

 7. ziewmkiwsdjwsdf 18.01.2017

  Ziemkiewicz: "Kłamać też trzeba umieć, jełopy!"

  "Nie wiem czy ktoś jeszcze potrzebuje kolejnych dowodów, że „totalna opozycja” to totalne gamonie".

 8. mid-17117234 18.01.2017

  Weiss: Warto coś zrobić, by stworzyć lepszy świat

  "Miałem szczęście przeżyć z pomocą Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Warto coś zrobić, by wspólnie z innymi goić te rany i stworzyć lepszy świat".

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook