Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Szczerski: Orban popełnia błąd, ale nie popadajmy w histerię

19.02.2015

"Orban próbuje prowadzić politykę suwerennych Węgier".

Stefczyk.info: Utrzymują państwo, że będzie Budapeszt w Warszawie?

Krzysztof Szczerski, poseł PiS: (śmiech) Pan premier Jarosław Kaczyński mówił o tym w innym kontekście - trzeba zrobić w Polsce taką samą mobilizację obywatelską jak w Budapeszcie, bo nie da się wygrać wyborów, jeśli Polacy nie będą chcieli tak mocno zaangażować się i zintegrować. U nas wskaźniki zaangażowania obywatelskiego są jednymi z najniższych w Europie.

Problem z polityką Orbana wobec Rosji jest jednak realny. Jak na to powinna zareagować Polska? Skrytykować Węgrów? Namawiać? Bojkotować? Przekupić?

Trzeba to wszystko na spokojnie rozpatrzyć. W Polsce mamy medialną histerię – nie możemy Orbana izolować bardziej niż Władimira Putina, a premier Węgier stał się trochę substytutem Putina. Odgrywamy się na Orbanie w zamian za Putina. Trzeba pamiętać o dwóch problemach węgierskiej polityki. Z jednej strony to fakt, że w tym roku kończą mu się kontrakty energetyczne, więc potrzebuje rozmów z Rosją. Każdy kraj – w tym Polska – musiałby rozmawiać z Kremlem.

Po drugie – każdy polityk w Polsce, który dzisiaj krytykuje Orbana powinien uderzyć się w piersi i zapytać, co zrobił na rzecz tego, by Warszawa była niezależna energetycznie, a w ostatnich siedmiu latach nie zrobiono niemal niczego w tej sprawie. Politycy Platformy powinni sobie przypomnieć swoje relacje z Putinem, także te dotyczące negocjacji wokół kontraktu energetycznego. Jednocześnie trzeba pamiętać o tym, że raport KE mówi o tym, że cała Europa zwiększa swoje uzależnienie energetyczne od Rosji. Z Moskwą każdy dziś rozmawia w kwestiach energetycznych. Kolejna okoliczność to kwestia tego, że Orban rzeczywiście ma cel swojej polityki, który polega na prowadzeniu suwerennej polityki Węgier. Orban jest poza głównym nurtem polityki UE i chce wykorzystać maksymalnie to, co ma miejsce zarówno na Ukrainie, jak i podziały wewnątrz UE. Szef Fideszu ma konkretną wizję polityki, w której wykorzystuje wszystkie okoliczności, by wzmocnić pozycję swojego kraju. To jego wybór.

Krótkowzroczność?

Polityka w jego wykonaniu powoduje sytuację, w której staje się sojusznikiem Putina. To polityczny błąd, chociaż rosyjski prezydent dał do zrozumienia, że to nie jest miłość, ale interesy i twarda gra.  

not. svit

PAP/Jacek Turczyk

Warto poczytać

 1. mid-epa05991340 29.05.2017

  Gowin: W 2020 r. Duda zmierzy się z Tuskiem

  „Nie mam wątpliwości, że to jest początek kampanii prezydenckiej Donalda Tuska".

 2. siwsieci 28.05.2017

  Nowy numer tygodnika "wSieci"

  Tygodnik „wSieci” ujawnia, że za atakiem na festiwal w Opolu stoją wielkie interesy prywatnych telewizji i kolejna próba uderzenia w Prawo i Sprawiedliwość.

 3. sasekk 28.05.2017

  Sasin: Dzięki Bogu Komorowski nie jest prezydentem

  Poseł Prawa i Sprawiedliwości o wypowiedzi byłego prezydenta.

 4. jachnikSI 28.05.2017

  Kukiz'15 do PO: Przyjmijcie uchodźców do własnego domu

  "Jeśli PO i N uważa, że powinno się przyjmować uchodźców, to zacznijcie od siebie. Przyjmijcie do własnego domu" - powiedział w programie "Woronicza 17" Jerzy Jachnik z Kukiz’15.

 5. woronicza17SI 28.05.2017

  Min. Kownacki mocno do opozycji

  "Jaką trzeba być opozycją, by co roku osłabiać pozycję polskiego rządu?" - pytał wiceminister obrony narodowej na antenie TVP Info w programie "Woronicza 17".

 6. rybafratriaSI 28.05.2017

  Prof. Ryba: Trump nie bawi się w gierki

  "Donald Trump jest kimś w rodzaju kowboja, czyli nie bawi się w pewne procedury dyplomatyczne i upiększanie rzeczywistości".

 7. Anna-Pamula-gfdfdgfd 27.05.2017

  Gość TVN24: Ginie 10 Polaków, ale uratowaliśmy 6999 osób

  Tak na temat przyjęcia 7 tys. uchodźców do Polski wypowiedziała się reporterka związana z "Gazetą Wyborczą".

 8. prof-Nowak-dsdsadsasad 27.05.2017

  Prof. Nowak o polskiej wolności

  "Tyle osób przylgnęło do polskości przez te wieki przychodząc z zewnątrz, bo zafascynowali się wzorem wolności, którego gdzie indziej nie było".

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook