Jedynie prawda jest ciekawa


Szczerski: Orban popełnia błąd, ale nie popadajmy w histerię

19.02.2015

"Orban próbuje prowadzić politykę suwerennych Węgier".

Stefczyk.info: Utrzymują państwo, że będzie Budapeszt w Warszawie?

Krzysztof Szczerski, poseł PiS: (śmiech) Pan premier Jarosław Kaczyński mówił o tym w innym kontekście - trzeba zrobić w Polsce taką samą mobilizację obywatelską jak w Budapeszcie, bo nie da się wygrać wyborów, jeśli Polacy nie będą chcieli tak mocno zaangażować się i zintegrować. U nas wskaźniki zaangażowania obywatelskiego są jednymi z najniższych w Europie.

Problem z polityką Orbana wobec Rosji jest jednak realny. Jak na to powinna zareagować Polska? Skrytykować Węgrów? Namawiać? Bojkotować? Przekupić?

Trzeba to wszystko na spokojnie rozpatrzyć. W Polsce mamy medialną histerię – nie możemy Orbana izolować bardziej niż Władimira Putina, a premier Węgier stał się trochę substytutem Putina. Odgrywamy się na Orbanie w zamian za Putina. Trzeba pamiętać o dwóch problemach węgierskiej polityki. Z jednej strony to fakt, że w tym roku kończą mu się kontrakty energetyczne, więc potrzebuje rozmów z Rosją. Każdy kraj – w tym Polska – musiałby rozmawiać z Kremlem.

Po drugie – każdy polityk w Polsce, który dzisiaj krytykuje Orbana powinien uderzyć się w piersi i zapytać, co zrobił na rzecz tego, by Warszawa była niezależna energetycznie, a w ostatnich siedmiu latach nie zrobiono niemal niczego w tej sprawie. Politycy Platformy powinni sobie przypomnieć swoje relacje z Putinem, także te dotyczące negocjacji wokół kontraktu energetycznego. Jednocześnie trzeba pamiętać o tym, że raport KE mówi o tym, że cała Europa zwiększa swoje uzależnienie energetyczne od Rosji. Z Moskwą każdy dziś rozmawia w kwestiach energetycznych. Kolejna okoliczność to kwestia tego, że Orban rzeczywiście ma cel swojej polityki, który polega na prowadzeniu suwerennej polityki Węgier. Orban jest poza głównym nurtem polityki UE i chce wykorzystać maksymalnie to, co ma miejsce zarówno na Ukrainie, jak i podziały wewnątrz UE. Szef Fideszu ma konkretną wizję polityki, w której wykorzystuje wszystkie okoliczności, by wzmocnić pozycję swojego kraju. To jego wybór.

Krótkowzroczność?

Polityka w jego wykonaniu powoduje sytuację, w której staje się sojusznikiem Putina. To polityczny błąd, chociaż rosyjski prezydent dał do zrozumienia, że to nie jest miłość, ale interesy i twarda gra.  

not. svit

PAP/Jacek Turczyk

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook