Jedynie prawda jest ciekawa


Szczerski: Orban jest pragmatycznym populistą

07.04.2014

Rozmowa z posłem PiS, byłym wiceszefem MSZ Krzysztofem Szczerskim.

Stefczyk.info: Fidesz Victora Orbana odniósł kolejne zwycięstwo w wyborach na Węgrzech. Wyprzedził znacznie konkurencję. Czy w Pana ocenie to kwestia przypadku czy zasłużony sukces premiera?

Krzysztof Szczerski: Przede wszystkim należy pogratulować Victorowi Orbanowi, ponieważ wygranie ponownych wyborów z taką przewagą w krajach naszego regionu, w którym system polityczny krzepnie, jest sporym sukcesem. Na ten sukces złożyło się kilka czynników. Orban jest pragmatycznym populistą, ale w tym dobrym znaczeniu. Populizm oznacza w jego przypadku nastawienie na potrzeby ludzi. Premier Węgier prowadzi politykę, u której podstaw leżą potrzeby ludzi. On jednak nie podąża za sondażami, ale za potrzebami społeczeństwa. Do tego potrzebne było mu to, co udało mu się zbudować, czyli realna partycypacja obywateli w życiu publicznym.

Podwójne zwycięstwo w wyborach to już sukces w Europie Środkowej? Czyli Victora Orbana można porównać z Donaldem Tuskiem?

To trudno porównywać. Platforma Obywatelska znacząco się różni od Fideszu. Ona rządzi za pomocą sondaży i mediów, a nie dzięki realnej partycypacji obywateli w życiu publicznym. PO boi się obywateli, a Orban ich budzi. Dzięki temu jest w stanie wyczuć potrzeby Węgrów. I to w demokracji jest kluczem do sukcesu. Nie schlebianie, demagogia, manipulacje, sondaże, ale aktywizacja obywateli.

To Orbanowi wystarczyło?

On pokazał również, że warto być odważnym. W swoich działaniach potrafił być odważny. Jednak to jest „rozumy szał”, odwaga pragmatyczna. Jego rząd prowadził znaczącą rewolucję, m.in. aksjologiczną, nie dlatego, że prowadził jakąś krucjatę, że mówił w wielkich hasłach. Gdy z nim rozmawiałem mówił mi wprost: „nie wszyscy są wierzący”. To sprawia, że ktoś kto chce wprowadzić wartości chrześcijańskie do polityki, musi potrafić je przełożyć na język pragmatyki politycznej.

Jakby to miało wyglądać?

Jeśli chce się wprowadzić rozwiązania premiujące rodziny, to wprowadza się promocję wartości chrześcijańskich, ale nie trzeba przy tym mówić o wartościach chrześcijańskich, można motywować to względami pragmatycznymi. To wartościowa sprawa i należałoby o tym pamiętać. Bycie ideowym w polityce musi się łączyć z praktyką.

Wiele osób sądzi, że tego połączyć się nie da.

Często uważa się, że te sprawy są rozdzielne, że aby być skutecznym trzeba być bezideowym, albo z drugiej strony, że można być ideowym, ale wtedy jest się skazanym na nieskuteczność. On łączy te dwie cechy, co jest niezwykle ważne. Miałem z nim okazję rozmawiać i mówił mi również, że nie wystarczy mieć racji, trzeba mieć też większość, ponieważ w demokracji to jest konieczne. Dodawał, że nie można tracić większości za cenę swoich racji. Bo to prowadzi do utraty władzy i możliwości wprowadzania swoich postulatów.

PiS mówiło kilkakrotnie o tym, że w Polsce będzie Budapeszt. Jakie wnioski płynął dla Pana z tych wyborów? Da się powtórzyć sukces Fideszu w Polsce?

Budapeszt w Warszawie powinien powstać w tym sensie, że powinien nastąpić wzrost partycypacji obywateli. Wzmożenie obywatelskie powinno nastąpić, a Polacy powinni kierować się praktyczną aksjologią. Tego bym sobie bardzo życzył.

PiS jest w stanie działać zgodnie z pomysłami Orbana? Być jednocześnie ideowym i zjednywać sobie kolejne grupy społeczne?

To jest naszym celem. Warto jednak unikać pułapki prostych analogii. Orban nie będzie premierem Polski. Naszym celem nie jest to, żeby Orban objął rządy w Polsce. On zresztą nie musiałby być tak skuteczny jak na Węgrzech. Podobnie jak Angela Merkel, czy David Cameron. Nie należy ulegać pokusie prostych analogii, należy jednak przenosić pozytywne elementy polityki Orbana do Polski. Szczególnie ważna jest sprawa aktywizowania obywateli. To zadanie nie tylko dla polityków, bowiem nie tylko politycy powinni bym się zajmować. Potrzebna jest budowa społeczeństwa obywatelskiego. Marsze w obronie TV Trwam, czy protesty ws. ACTA pokazywały, że potencjał wzmożenia obywatelskiego jest w Polsce. Niestety on jest gaszony przez obecne rządy. Władza boi się obywateli. Obywatele są dla rządu opozycją. Sytuacja w Polsce jest trudniejsza.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook