Jedynie prawda jest ciekawa


Szczerski o „polskich obozach”: to próba odwrócenia logiki historii

22.01.2017

Wyrok na niemiecką telewizję publiczną ZDF za kłamliwe stwierdzenie o rzekomych „polskich obozach zagłady” sprawił, że polscy politycy zaczęli mówić jednym głosem. "Nasze zadanie to bronić prawdy historycznej" – podkreślił w programie „Woronicza 17” Krzysztof Szczerski z Kancelarii Prezydenta RP. Elżbieta Borowska (Kukiz’15) wskazała, że kolejne manipulacje w tej sprawie „to próba zmiany retoryki i obarczenia winą ofiar”.

Zdaniem Szczerskiego nie ma możliwości, żeby zagraniczne media czy politycy, nie wiedzieli, że odpowiedzialność za zbrodnie popełniane w obozach zagłady na terenie Polski w czasie II wojny światowej, ponosili Niemcy. 

„Nazwa niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny dotycząca na przykład Auschwitz-Birkenau jest oficjalną nazwą międzynarodową. Ustanowiło ją UNESCO, zresztą na wniosek poprzedniego rządu Prawa i Sprawiedliwości „– przypomniał. „Każdy kto przeinacza tę nazwę, łamie międzynarodowe konwencje” – podkreślił minister. 

Szczerski zwrócił uwagę, że przypisywanie Polsce odpowiedzialności za niemieckie zbrodnie ma skomplikowane podłoże. „ To złożona akcja opierająca się na stereotypach i też próba odwrócenia logiki historii. „Naszym zadaniem głównym jest to, żeby bronić prawdy historycznej” – wyjaśnił. „Musimy stać na gruncie prawdy o Polsce. Jeśli my sami się nie obronimy, to sami siebie szkalujemy” – podkreślił. 

Poseł PO Andrzej Halicki zgodził się, że oficjalne nazewnictwo nie pozostawia wątpliwości co do odpowiedzialności Niemców. „ Nie ma sporu. Niemieckie nazistowskie obozy zagłady to jedyna definicja”– stwierdził. Dodał, że reakcja w przypadku podważania tej prawdy historycznej „musi być twarda”.

Parlamentarzysta zwrócił uwagę, że większość przypadków podawania kłamliwej nazwy „polskie obozy koncentracyjne” miało miejsce za oceanem. „Szczególnie bolesne jest to jeżeli dotyczy to nadawcy niemieckiego” – przyznał Halicki, który ocenił, że „ignorancją” jest próba zrównania niemieckich obozów zagłady z rzekomo polskimi obozami pracy działającymi tuż po wojnie, które były zarządzane przez sowietów.

Poseł PiS Paweł Sasin wskazał, że ostatni skandaliczny incydent na antenie niemieckiej telewizji ZDF niekoniecznie musi być zwykłą pomyłką, tylko wpisuje się w szerszy kontekst. „Trzeba zapytać z czego biorą się te określenia, które pojawiają się co jakiś czas nawet w ustach tak ważnym polityków jak prezydent USA Barack Obama, co było szczególnie oburzające” – przypomniał.

„Czy to jest ignorancja czy to jest niewiedza? Te perypetie polskiego więźnia Auschwitz, który wytoczył proces telewizji ZDF, publicznemu nadawcy, i to jaka jest reakcja ZDF-u, wskazują na to, że to jest akcja świadoma” – dowodził.

„Państwo niemieckie próbuje wybielić własną historię, próbuje częścią win podzielić się z innymi, także z ofiarami. Chcą przerzucić te winy na ofiary. Gdyby to była pomyłka to te przeprosiny byłyby bardzo wyraźne i nie trzeba by przeprowadzać procesu sądowego. Ta niechęć (ZDF – przyp. red.) wskazuje, że chodzi o świadome działanie” – wyjaśnił Sasin.

Także Adam Struzik z PSL ocenił, że reakcja niemieckiego nadawcy jest co najmniej dwuznaczna. Stanowczo potępił też próbę fałszowania historii. 

„Ci, którzy mają poczucie winy za te czyny zbrodnicze, za holokaust, za mordowanie nie tylko Żydów, ale też Polaków, Cyganów, chcieliby przerzucić odpowiedzialność na innych” – powiedział marszałek województwa mazowieckiego, który zaznaczył, że „obowiązkiem państwa jest domaganie się poszanowania prawdy historycznej.

Paweł Rabiej (Nowoczesna) przypomniał, że problem istnieje od dawna. „Ta paskudna zbitka ‘polskie obozy śmierci’ funkcjonuje od wielu dekad w świadomości, a właściwie w nieświadomości publicznej w społeczeństwach zachodnich” – wskazał.

„W latach 90., gdy zajmowałem się promocją Polski za granicą, mieliśmy z tym ogromny problem. Bardzo trudno było z nim walczyć. Ambasady interweniowały, pisaliśmy sprostowania. Brakowało akcji, która w sposób usystematyzowany wskazywała dlaczego to sformułowanie jest niewłaściw” – tłumaczył. Wyraził przy tym zadowolenie, że ostatnia wielka akcja społeczna w mediach społecznościowych ma tak wielki oddźwięk. 

Zdaniem Elżbiety Borowskiej z ugrupowania Kukiz’15 reakcja internautów, jakkolwiek słuszna, powinna być co najwyżej uzupełnieniem zdecydowanych działań organów państwa.

„Przykre jest, że tego typu zaniedbania zmusiły byłego więźnia obozu, żeby sam siebie bronił (proces ZDF wytoczył 96-letni obecnie Polak, Karol Tendera, były więzień KL Auschwitz – przyp. red.), bo jednak na tym poziomie dyplomatycznym po roku ’89 nie wykorzystano wszystkich możliwości i często pozwalano na tego typu stwierdzenia” – mówiła. 

„Być może ostrzejsze stanowisko wówczas powstrzymałoby nagminne posługiwanie się tego typu stwierdzeniami, a nie że teraz polscy internauci muszą sami rozpoczynać akcję, która popchnie instytucje państwowe” – oceniła Borowska.

Ryb, TVP Info

Fot. [fratria]
Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook