Jedynie prawda jest ciekawa


Szczerski: "Niemiecki deal groźny dla Europy"

08.10.2013

W Brukseli rozeszła się pogłoska, że jednym z warunków zawarcia koalicji w Niemczech jest fotel przewodniczącego Komisji Europejskiej dla obecnego szefa Parlamentu Europejskiego Martina Schulza. Byłoby to złamanie tabu - Niemcy do swoich spraw wewnętrznych wykorzystują stanowiska unijne. O groźnym precedensie rozmawiamy z Krzysztofem Szczerskim, posłem PiS.

STEFCZYK.INFO: Nie przesłyszał się pan?

Krzysztof Szczerski: Nie, nie przesłyszałem się.


To brzmi tak niewiarygodnie, że należy tak chyba o to zapytać. To pewne źródło?

Tak, są ludzie, którzy słyszeli w kuluarach Parlamentu Europejskiego rozmowę między szefem chadeków a przedstawicielami socjalistów. Dotyczyła ona tego, czy chadecy zaakceptowaliby taki warunek podczas rozmów koalicyjnych w Niemczech.


A może chodziło po prostu o poparcie jakiegoś kandydata na dane stanowisko? Koalicjanci dogadują się często w takich kwestiach. U nas też kiedyś była ogólna zgoda na poparcie Jerzego Buzka na szefa Parlamentu Europejskiego.

Nie, to jest zupełnie coś innego. Co innego dogadać się co do wspólnego kandydata w ramach tej samej frakcji europejskiej, a co innego jeśli ważne stanowisko europejskie jest dogadywane w ramach koalicji w jednym z państw członkowskich. Poza tym Traktat Lizboński mówi wyraźnie, że osoba zajmująca takie stanowisko jak szef Komisji Europejskiej ma odzwierciedlać wynik wyborów do Parlamentu Europejskiego. Więc jeśli wygra je chadecja, to ona będzie miała prawo do desygnowania osoby na stanowisko. Tak więc dogadanie się chadeków niemieckich z socjalistami z PE byłoby całkowicie wbrew duchowi Traktatowi z Lizbony.


Czy dostał pan jakieś potwierdzenie, że tego typu umowa została już dogadana?

Z tego co teraz wiem, to taki układ jest jako jeden z warunków rozmów w Niemczech przy zawiązywaniu koalicji CDU/ CSU z SPD. Ale jeszcze raz powtórzę: ta informacja jest nieoficjalna, z kuluarów. Nie ma dokumentu, ani nagrania.


Mimo że to są jedynie informacje kuluarowe, to media powinny już alarmować. A panuje cisza. Czy to nie jest niepokojące?

Tak, to dziwne. Po wyborach w Niemczech w polskich mediach zapanowała taka atmosfera, jakby pani kanclerz Angela Merkel była jakąś księżną Europy. Wszelkie próby podważania jej decyzji lub choćby dyskutowanie o nich, jest traktowane jak nietakt. To faktycznie wygląda, jakby otrzymała od mediów carte blanche na prowadzenie samodzielnej polityki europejskiej. Mam nadzieję, że jeśli już dojdzie do takiego dealu, to post factum wywoła to jakiś wstrząs w Europie. Bo to byłoby naruszenie ducha Lizbony.


Czy możemy coś zrobić w tej sprawie?

Należy oczywiście apelować do polityków PO i PSL, bo to oni są we wspólnej frakcji z niemieckimi chadekami i zapytać ich, czy tego rodzaju deal akceptują.

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

[FOTO: PAP/ EPA]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook