Jedynie prawda jest ciekawa


Szczerski: "Niemiecki deal groźny dla Europy"

08.10.2013

W Brukseli rozeszła się pogłoska, że jednym z warunków zawarcia koalicji w Niemczech jest fotel przewodniczącego Komisji Europejskiej dla obecnego szefa Parlamentu Europejskiego Martina Schulza. Byłoby to złamanie tabu - Niemcy do swoich spraw wewnętrznych wykorzystują stanowiska unijne. O groźnym precedensie rozmawiamy z Krzysztofem Szczerskim, posłem PiS.

STEFCZYK.INFO: Nie przesłyszał się pan?

Krzysztof Szczerski: Nie, nie przesłyszałem się.


To brzmi tak niewiarygodnie, że należy tak chyba o to zapytać. To pewne źródło?

Tak, są ludzie, którzy słyszeli w kuluarach Parlamentu Europejskiego rozmowę między szefem chadeków a przedstawicielami socjalistów. Dotyczyła ona tego, czy chadecy zaakceptowaliby taki warunek podczas rozmów koalicyjnych w Niemczech.


A może chodziło po prostu o poparcie jakiegoś kandydata na dane stanowisko? Koalicjanci dogadują się często w takich kwestiach. U nas też kiedyś była ogólna zgoda na poparcie Jerzego Buzka na szefa Parlamentu Europejskiego.

Nie, to jest zupełnie coś innego. Co innego dogadać się co do wspólnego kandydata w ramach tej samej frakcji europejskiej, a co innego jeśli ważne stanowisko europejskie jest dogadywane w ramach koalicji w jednym z państw członkowskich. Poza tym Traktat Lizboński mówi wyraźnie, że osoba zajmująca takie stanowisko jak szef Komisji Europejskiej ma odzwierciedlać wynik wyborów do Parlamentu Europejskiego. Więc jeśli wygra je chadecja, to ona będzie miała prawo do desygnowania osoby na stanowisko. Tak więc dogadanie się chadeków niemieckich z socjalistami z PE byłoby całkowicie wbrew duchowi Traktatowi z Lizbony.


Czy dostał pan jakieś potwierdzenie, że tego typu umowa została już dogadana?

Z tego co teraz wiem, to taki układ jest jako jeden z warunków rozmów w Niemczech przy zawiązywaniu koalicji CDU/ CSU z SPD. Ale jeszcze raz powtórzę: ta informacja jest nieoficjalna, z kuluarów. Nie ma dokumentu, ani nagrania.


Mimo że to są jedynie informacje kuluarowe, to media powinny już alarmować. A panuje cisza. Czy to nie jest niepokojące?

Tak, to dziwne. Po wyborach w Niemczech w polskich mediach zapanowała taka atmosfera, jakby pani kanclerz Angela Merkel była jakąś księżną Europy. Wszelkie próby podważania jej decyzji lub choćby dyskutowanie o nich, jest traktowane jak nietakt. To faktycznie wygląda, jakby otrzymała od mediów carte blanche na prowadzenie samodzielnej polityki europejskiej. Mam nadzieję, że jeśli już dojdzie do takiego dealu, to post factum wywoła to jakiś wstrząs w Europie. Bo to byłoby naruszenie ducha Lizbony.


Czy możemy coś zrobić w tej sprawie?

Należy oczywiście apelować do polityków PO i PSL, bo to oni są we wspólnej frakcji z niemieckimi chadekami i zapytać ich, czy tego rodzaju deal akceptują.

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

[FOTO: PAP/ EPA]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook