Jedynie prawda jest ciekawa


Szczerski: Niemcy chcą zdominować prawnie Unię

27.08.2012

O sposobach wyjścia z europejskiego kryzysu oraz zmianach, jakie forsuje Angela Merkel portal Stefczyk.info rozmawia z posłem PiS Krzysztofem Szczerskim, specjalistą ds. europejskich.

Stefczyk.info: Angela Merkel po raz kolejny mówi o konieczności wzmocnienia integracji w UE. W jednym z ostatnich wywiadów przyznaje, że oczekuje na jesieni debaty na ten temat. Co oznaczają słowa niemieckiej kanclerz?

Prof. Krzysztof Szczerski: Odbieram je jako próbę sondowania europejskiej opinii publicznej. Plan do tej pory był taki, że w październiku Herman Van Ropmuy miał przedstawić propozycje zmian traktatowych, które miałyby być odpowiedzią na kryzys. Van Ropmuy w czasie wakacji zarysował w krótkim tekście swoje propozycje. Wydaje się, że Angela Merkel sonduje opinię publiczną. Chce się zorientować, jakie jest podejście w UE do tych planów.

Czyje to plany de facto?

To są niemieckie pomysły na wyjście z kryzysu. Zmiana, o której mowa, połączyłaby dwa atuty niemieckie w polityce unijnej. Niemcy są największą gospodarką Europy i najludniejszym krajem UE. Propozycje Van Ropmuy'a oznaczają w praktyce przełożenie tych atutów niemieckiego państwa na rozwiązania prawne w Unii. Temu ma służyć unia bankowa i fiskalna. One będą oznaczały, że największa gospodarka będzie wyznaczała politykę gospodarczą i monetarną w Europie. One chcą mieć w ręku decyzje o polityce krajów UE. Berlin chce, by inne kraje poddały się restrykcyjnej polityce ekonomicznej, którą Niemcy stosują u siebie. Propozycje te będą również oznaczały przełożenie pozycji Niemiec na władzę polityczną we Wspólnocie.

Jakie są możliwości wprowadzenia takiego rozwiązania?

Angela Merkel mówi o propozycji przeprowadzenia referendum w UE. Ono może oznaczać, że to w rękach Niemców pozostanie decyzja w tej sprawie. Oni są najliczniejszym krajem Wspólnoty. Angela Merkel wyrasta dziś na lidera europejskiego. To również wynik miernej jakości przywódców europejskich. Te pomysły jednak mogą zostać zablokowane przez Wielką Brytanię. Wydaje się, że ona nie zaakceptuje tych zmian.

Co to będzie oznaczać?

Jeśli propozycje niemieckie przyjmą realne i poważne kształty może dojść do poważnego kryzysu w UE. Rozdźwięk między krajami Unii może stać się coraz większy, co będzie rodziło dodatkowe napięcia. Możemy mieć do czynienia nawet z powolnym rozpadem Wspólnoty. Możemy mieć do czynienia z izolowaniem Brytyjczyków we Wspólnocie oraz z tworzeniem presji, by przyjęli oni nowe zasady lub wyszli z UE. Sytuacje pogarsza fakt, że te propozycje są sprzeczne z podstawowymi zasadami, jakie rządziły UE.

Jakimi?

Unia miała bazować na polityce spójności gospodarczej i politycznej. Miała wyrównywać jakość życia mieszkańców krajów członkowskich. Nie miała działać niczym spółka, gdzie większościowy udziałowiec ma decydujący głos. Pomysły niemieckie są zatem sprzeczne z ideą integracji europejskiej. Niemcy chcą zdominować prawnie Unię. Unia opierała się również na równości państw członkowskich. Integracja miała zachować równość państw, co znaczy, że de facto to państwa małe miały mieć więcej wpływu niż większe. Rozkład siły głosów sprawiał, że kraje duże oddają więcej swojej suwerenności niż kraje małe. Obecnie pomysły są więc radykalną zmianą dotychczasowej polityki Unii.

Co Polska powinna w tej sytuacji zrobić?

Wydaje się, że konieczne jest przeprowadzenie ponownej debaty na temat Unii. Zmiany w UE są tak drastyczne, że debata sprzed lat jest już nieaktualna. Musimy od nowa przeprowadzić naszą dyskusję. Jaka Unia będzie służyła Polsce, jaką Unię powinniśmy współtworzyć? To pytanie, jakie musimy postawić. Reguły gry w Europie zmieniają się ogromnie. Jednak my nie prowadzimy debaty na ten temat. Uznajemy, że musimy być w Unii, musimy być przy stole. To jest fatalna retoryka i sposób myślenia. Apeluje do władz, byśmy w Polsce odnieśli się do propozycji zmian w Unii. Nie możemy deklarować z góry, że zawsze będziemy stać przy Niemcach.

Rozmawiał Nal
[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook