Jedynie prawda jest ciekawa


Możemy stracić unijne dotacje

05.05.2013

Wynik negocjacji budżetowych, z którego tak dumny był Donald Tusk, należy traktować jako rezultat wirtualny. Póki co, pieniądze na lata 2014-2020 będziemy mogli sobie obejrzeć przez szybkę, a czy będziemy mogli po nie sięgnąć to się dopiero okaże - pisze poseł PiS, Krzysztof Szczerski.

Kara nałożona na Polskę za nieodpowiedni nadzór nad wydatkowaniem pieniędzy z jednego z programów w ramach Wspólnej Polityki Rolnej to tylko przedsmak tego, co czekać nas będzie w najbliższych latach.

Komisja Europejska, pod naciskiem płynącym przede wszystkim z Parlamentu Europejskiego, musi znaleźć oszczędności w wydatkach na lata 2014-2020, po to by zmniejszyć wirtualny deficyt budżetu unijnego. Budżet ten formalnie nie może wykazać niedoboru, ale Komisja zawsze zakładała nieco wyższe deklarowane wydatki, jako że część środków rozliczana była po siedmioletnim okresie budżetowym, więc w praktyce zaliczana była do wydatków kolejnego planu. Taka metoda "rolowania na zakładkę" działała dobrze do czasu kryzysu.

Tymczasem teraz Unia znalazła się w sytuacji podbramkowej. Z jednej strony musi się "dopiąć" budżet z lat 2007-2013 a z drugiej trzeba uchwalić ten na lata 2014-2020. Problem polega na tym, że rolowanie wirtualnego deficytu zaczyna być niemożliwe, bo ani nie da się wykonać planu finansowego z obecnego okresu, ani też nie ma politycznej zgody Parlamentu by przerzucić sporą część braków na kolejne lata w nadziei, że jakoś się uda je zbilansować pod koniec dekady. Dlatego Komisja musi szukać oszczędności i stara się obarczyć tym państwa-beneficjentów wykazując ich niedociągnięcia w zarządzaniu środkami i tym samym, w praktyce, zmniejszając wynegocjowane przez nich kwoty udziału w wydatkach budżetowych Unii na lata 2014-2020.

Zatem wszystko to, co obserwujemy dziś w związku z karami nakładanymi na państwa to część szerszej "gry o budżet", który wciąż nie ma aprobaty Parlamentu Europejskiego, a Parlament tym razem próbuje grać "na ostro" głównie po to, by zyskać dla siebie większą władzę nad budżetem unijnym.

Jak powiedziałem, to co się dzieje teraz to tylko przedsmak przyszłych ruchów. W regulacjach prawnych, przyjętych za zgodą także premiera Tuska, określających sposób wydatkowania środków europejskich w latach 2014-2020 zapisano cały szereg nowych mechanizmów warunkujących dostęp do tych pieniędzy. Od ogólnej "warunkowości makroekonomicznej" (czyli wypełniania zaleceń, co do kształtu krajowego budżetu) po szczegółowe zapisy weryfikujące wydatki. Zapisano też możliwość nie tylko wstrzymania dopływu środków, gdy naruszy się nałożone na kraj warunki, ale wręcz całkowitego zablokowania i odebrania już przyznanych dotacji.

Wynik negocjacji budżetowych, z którego tak dumny był Donald Tusk, należy więc traktować jako rezultat wirtualny. Póki co, pieniądze na lata 2014-2020 będziemy mogli sobie obejrzeć przez szybkę, a czy będziemy mogli po nie sięgnąć to się dopiero okaże. Jak widać, już możemy stracić 80 mln na rozwój obszarów wiejskich, bo tym skutkować będzie nałożona obecnie kara.

Sprawa zatem jest poważna i nie rozumiem dlaczego przedstawiciele obecnego obozu władzy reagują na nią w tak nieodpowiedzialny sposób. Niektórzy, jak poseł Halicki, bagatelizują problem mówiąc: "Polacy nic się nie stało" bo Komisja musi szukać oszczędności i padło na nas. Inni, jak premier Tusk, robią to, co lubią najbardziej, czyli - zgodnie ze słowami wicepremiera Piechocińskiego - "latają z wiaderkiem szamba zastanawiając się kogo nim oblać".

Tymczasem rozgrywa się ważna dla nas gra o to, do jakiego stopnia będziemy w stanie planować wydatki inwestycyjne na kolejne lata zakładając, że wynegocjowane pieniądze unijne do nas trafią, a w jakiej mierze będziemy jedynie w stanie działać na krótką metę, bo nigdy nie będzie wiadome, czy środki nie będą cofnięte w wyniku niespełnienia któregoś z kryteriów warunkowości.

Brak poważnej reakcji na ten problem ze strony obecnego obozu władzy można tłumaczyć tylko jednym: ekipa Tuska wie, że to nie ona będzie wydawała te pieniądze i to nie jej będą one ewentualnie odbierane w kolejnych latach. Po przegranych kolejnych wyborach, ekipa ta przejdzie do opozycji i będzie z lubością wytykać kolejnemu rządowi utratę pieniędzy. Tyle, że brak reakcji dzisiaj z myślą, że skrupi się to na następcach do działanie skrajnie antypaństwowe.

Rząd musi już dziś energicznie działać, by pieniądze na lata 2014-2020 nie okazały się finansową fatamorganą. 

Krzysztof Szczerski

[fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook