Jedynie prawda jest ciekawa


Szczerski: Mało partnerstwa, a dużo polityki subordynacyjnej

16.05.2013

Rozmowa z prof. Krzysztofem Szczerskim, byłym wiceszefem MSZ.

Stefczyk.info: W ostatnich dniach szef Gazpromu powiedział, że strona rosyjska zamierza budować gazociąg Jamał II, na budowę którego podpisane zostało memorandum. Wydaje się, że kolejny raz Rosja pogrywa z Polską, jak chce. Widać podobne mechanizmy, jak przy relacjach Polski i Rosji ws. śledztwa smoleńskiego. Czy sprawa Smoleńska odciska swoje piętno na kontaktach Polski z Rosją?

Krzysztof Szczerski: Należy zacząć od tego, że Polsce szkodzi skrajny nieprofesjonalizm ekipy rządowej. Administracja publiczna działa w sposób wadliwy, nie ma informacji. To widać było właśnie ws. memorandum na Jamał II. Nas osłabia własna niekompetencja. Rosjanie rozgrywają Polskę przy pomocy jakiegoś dokumentu, ponieważ mogą. Po naszej stronie jest chaos, widać brak wiedzy, koordynacji i rzetelności. Smoleńsk pokazał również, że jeśli ze stroną rosyjską rozmawia się w sposób nieprzygotowany, to Moskwa może narzucać swoje interpretacje prawne, może narzucać decyzje w tej sprawie. To było widać w sprawie smoleńskiej, w której strona rosyjska narzuciła Polsce podstawę prawną śledztwa smoleńskiego. Polska w sposób zupełnie bezwolny zaakceptowała rozwiązania Rosji. Nie starała się nawet walczyć o własną interpretację, o własne rozwiązania.

Co to oznacza dla relacji polsko-rosyjskich?

W sposób oczywisty w relacjach międzypaństwowych nie ma czegoś takiego, jak racje tylko jednej strony. Jeśli państwa mają relacje partnerskie to obie strony mają swoje priorytety i swoje racje. Jeśli nie ma jakiegoś poddaństwa między krajami to oba państwa mają równy status. To nie jest tak, że jedna strona może narzucać drugiej coś, nie licząc się z naszą opinią i naszym stanowiskiem.

Jak jest między nami a Rosją?

Widać, że jest mało partnerstwa, a dużo polityki subordynacyjnej Rosji wobec Polski. Rosja co chwilę formułuje oczekiwania czy żądania pod adresem Polski, ale sama ignoruje nasze potrzeby i stanowiska. To widać właśnie bardzo dobrze w sprawie smoleńskiej. Moskwa co chwilę wysuwa żądania związane ze śledztwem smoleńskim, które są realizowane przez polską stronę, a tymczasem Rosja ignoruje wiele naszych wniosków. I my nie wyciągamy w tej sprawie żadnych konsekwencji. Jesteśmy bezsilni. Prawo jest częścią polityki między państwami. Ono jest instrumentem polityki. Trzeba wiedzieć, jak się te relacje prawne ustala.

To dotyczy również spraw gospodarczych?

To dotyczy wszelkich spraw, również gospodarczych.

Czy obecna władza jest w stanie wymóc na stronie rosyjskie partnerskie relacje?

W mojej ocenie nie jest. Rząd popełnił zbyt poważne błędy. Strona polska, polski rząd przyjął na siebie rolę adwokata strony rosyjskiej wobec Polaków. To polski rząd tłumaczy Polakom racje rosyjskie. Rosja wie, że nie musi robić żadnych ustępstw wobec Polski, ponieważ polski rząd sam z siebie będzie mówił Polakom, że strona rosyjska ma rację. To jest część szerszej narracji rządu Tuska. Ten rząd chce mówić, że wszystko, co mówi Rosja, jest dobre.

Musi tak mówić?

Według mnie tak, ponieważ gdyby Polska strona zaczęła stawiać Rosji jakieś żądania, posypałaby się cała konstrukcja polityki zagranicznej Polski. Fakt, iż polska władza przyjęła na siebie rolę adwokata strony rosyjskiej wobec Polaków, degraduje naszą pozycję w kontaktach z Rosją. To powoduje, że jesteśmy bezbronni wobec takich działań strony rosyjskiej, nawet jeśli ona w sposób jawny ignoruje również prawne aspekty współpracy z Rosją. Mimo wszystko polski rząd mówi Polakom, że wszystko idzie prawidłowo, a śledztwo przebiega dobrze.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook