Jedynie prawda jest ciekawa


Szczerski: kto wygrał Euro?

24.06.2012

Jeszcze nie wiemy, kto wygra Euro 2012 na boisku, ale już mniej więcej wiadomo, kto mistrzostwa przegrał i kto je wygrał poza nim.

Do grona przegranych, obok drużyn obu państw-gospodarzy, Franka Smudy, bankrutujących jedna po drugiej firm budowlanych, które dały się przez rząd wrobić w budowę infrastruktury na Euro a potem dostały od tegoż rządu fangę w nos w postaci podniesienia VATu, co je skutecznie zrujnowało, miast-organizatorów,  które - jak jeden mąż - znajdują się na liście 15 najbardziej zadłużonych polskich gmin, a teraz muszą powoli sprzątać po raptem kilku meczach, które odbyły się u nich, dołączyła właśnie... Telewizja Polska SA.

TVP jest o tyle rekordzistką, bo przegrała Euro 2012 dwukrotnie.

Po pierwsze, co wydawało się wielu logicznie myślącym osobom w zasadzie nieprawdopodobne, TVP straci finansowo na prawie do transmisji. Lamentujący Prezes Braun wyliczył tę stratę na 50-60 mln złotych. Wygląda na to, że telewizja poświęciła się dla kibiców i dobroczynnie, z własnym poświęceniem relacjonuje mecze. To po co było się o transmisje ubiegać? To po co te wszystkie reklamy i studia z celebrytami? Po co konkurs na KOKO KOKO, skoro telewizja ani raz nie puściła zwycięskiej piosenki?

Po drugie, TVP przegrała ideologicznie. Euro miało być, na zamówienie obozu władzy, nie tylko wielkim świętem oligarchii rządzącej dziś Polską (z Pierwszym Kibicem Rzeczpospolitej, jak Komorowskiego określił red. Szpakowski i Pierwszym Szalikowcem Rzeczpospolitej, jak wymyślili to PRowcy Tuska), ale także miało zrealizować dwa cele reedukacyjne: wmówić Polakom, że tak naprawdę to zawsze kibicowali nie tylko Polsce, ale i Rosji i Niemcom równocześnie, tym drugim zwłaszcza dlatego, że grają tam dwaj faceci, którzy wolą "robić u Niemca" niż wrócić i harować w Polsce. TVP chciała Polakow nauczyć tego tak nachalnie, że przegrała tę batalię z żenującym kretesem.

Oto po porażce Rosjan z Grecją w studiu TVP zapanował większy smutek niż po odpadnięciu Polski (w końcu z nami to "nic się nie stało"). Red. Szaranowicz ogłosił, że Warszawa z żalem pożegna wspaniałych rosyjskich kibiców i ich drużynę.

W czasie meczu Niemcy-Grecja, gdy sektory, w których siedzieli Polacy żywiołowo reagowały na bramki i udane zagrania Greków, komentator TVP wciąż utrzymywał, że kibicujemy naszym braciom Niemcom a te oklaski są dla Greków... po to, by ich mobilizować. Zresztą wmawianie Polakom, że kochają Niemców było tego dnia nie tylko specyfiką TVP. Fakty TVN całe były poświęcone wielkim Niemcom i naszemu do nich emocjonalnemu przywiązaniu, w radio gwiazda TVP, TOKFM i Tygodnika Powszechnego red. Zając szczerze wyznał, ze od młodości zaczyna dzień od lektury niemieckich dzienników, a "Rzeczpospolita" zatytułowała artykuł o meczu: Niemcy jak u siebie w domu (dodajmy, że chodziło w tekście o... Gdańsk!!!).

Niemcy grają dalej, więc pewnie akcja na rzecz germanofilstwa jeszcze się potoczy. Jej największymi wrogami są jednak zarówno sami Polacy, jak i reprezentanci Niemiec. Ci pierwsi, bo jakoś nie dają się porwać telewizyjnej reedukacji. Polacy kibicowali in gremio Grekom, zaś piłkarze Niemiec, gdy zapytano ich o ich kolegów polskiego pochodzenia, zamiast powiedzieć, że są z nich dumni odrzekli, że... są im bardzo pomocni w... kontaktach z niedokształconym językowo personelem w hotelach. Nic nie pobije niemieckiej subtelności, nieprawdaż?

Kto już wygrał? To oczywiste. Ograli nas Platini i Lato. Dwóch dobrych piłkarzy i dryblerów. Urządzili sobie, za nasze publicznie pieniądze, fajną zabawę, z której wrócą z milionami wrażeń i milionami euro. Euro za euro, dobry deal.

Krzysztof Szczerski

[Fot. PAP/Adam Warżawa]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook