Jedynie prawda jest ciekawa


Szczerski: Krytyka dowodem zapaści

19.12.2011

Nigdy mnie nie cieszą słowa krytyki płynące zza granicy pod adresem Polski i polskich władz. Jednak trzeba pamiętać, że tego typu uwagi są wynikiem złej sytuacji między państwami – mówi portalowi Stefczyk.info Krzysztof Szczerski, poseł PiS.

Stefczyk.info: Prezydent Litwy skrytykowała polską politykę, mówiąc, że wolimy wspierać sojusz z Rosją, a nie takimi krajami jak jej państwo. Pojawiły się również oskarżenia, że podchodzimy do energetyki tylko od strony ekonomicznej, pomijając geopolityczny aspekt. Co Pana zdaniem oznacza taka krytyka?

Krzysztof Szczerski: Słowa prezydent Litwy odzwierciedlają zły stan stosunków polsko-litewskich. One dziś są w stanie krytycznym. Kolejne decyzje podejmowane przez rząd Polski pogarszają sytuację. Dalia Grybauskaite krytykując politykę energetyczną miała zapewne na myśli wycofanie się Polski z pomysłu budowy wspólnej elektrowni atomowej. To był projekt nie tylko ekonomiczny, ale również geopolityczny. Ta siłownia miała połączyć Polskę, Litwę, Łotwę i Estonie i była ważną inicjatywą regionalną. Jednak rząd się wycofał. Ostatnio również zdecydował się na podpisanie umowy o małym ruchu granicznym w Obwodzie Kaliningradzkim. To jest odbierane na Litwie jako wydarzenie niekorzystne.

Grybauskaite w wywiadzie ostro skrytykowała polski rząd. To rzadko spotykane

Nigdy mnie nie cieszą słowa krytyki płynące zza granicy pod adresem Polski i polskich władz. Jednak trzeba pamiętać, że tego typu uwagi są wynikiem złej sytuacji między państwami. One odzwierciedlają stosunki krajów. Nasze kontakty są najgorsze od lat, najgorsze w historii wolnej Polski i Litwy.

Skąd bierze się w Pana ocenie niechęć polskich władz do wzmacniania współpracy regionalnej?

Słyszałem dwie hipotezy w tej sprawie. Pierwsza, powtarzana w kuluarach życia politycznego, mówi o urazie, jaki nosi w sobie Radosław Sikorski. Według tej koncepcji ma on żal do Litwy, że nie poparła go, gdy kandydował na stanowisko sekretarza generalnego NATO. Wilno miało mu wtedy odmówić poparcia. Jednak liczę, że jest to tłumaczenie nieprawdziwe. To byłoby straszne, gdyby takie było wytłumaczenie.

Co mówi druga hipoteza?

Według niej polska dyplomacja wybrała opcję rozmowy z dużymi państwami, nawet kosztem małych. Polska jest w stanie poświęcić stosunki w regionie, jeśli któryś z dużych krajów obieca nam poprawę stosunków.

To skuteczne?

Nie, to zupełnie błędna taktyka. My niczego nie uzyskujemy od dużych krajów, nie realizujemy żadnych polskich interesów. Zrażamy do siebie natomiast małe państwa. To jest więc droga donikąd. Niestety takiego wyboru strategicznego dokonała Polska. Woli mieć dobre stosunki z dużymi kosztem mniejszych.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook