Jedynie prawda jest ciekawa


Szczerski: Krytyka dowodem zapaści

19.12.2011

Nigdy mnie nie cieszą słowa krytyki płynące zza granicy pod adresem Polski i polskich władz. Jednak trzeba pamiętać, że tego typu uwagi są wynikiem złej sytuacji między państwami – mówi portalowi Stefczyk.info Krzysztof Szczerski, poseł PiS.

Stefczyk.info: Prezydent Litwy skrytykowała polską politykę, mówiąc, że wolimy wspierać sojusz z Rosją, a nie takimi krajami jak jej państwo. Pojawiły się również oskarżenia, że podchodzimy do energetyki tylko od strony ekonomicznej, pomijając geopolityczny aspekt. Co Pana zdaniem oznacza taka krytyka?

Krzysztof Szczerski: Słowa prezydent Litwy odzwierciedlają zły stan stosunków polsko-litewskich. One dziś są w stanie krytycznym. Kolejne decyzje podejmowane przez rząd Polski pogarszają sytuację. Dalia Grybauskaite krytykując politykę energetyczną miała zapewne na myśli wycofanie się Polski z pomysłu budowy wspólnej elektrowni atomowej. To był projekt nie tylko ekonomiczny, ale również geopolityczny. Ta siłownia miała połączyć Polskę, Litwę, Łotwę i Estonie i była ważną inicjatywą regionalną. Jednak rząd się wycofał. Ostatnio również zdecydował się na podpisanie umowy o małym ruchu granicznym w Obwodzie Kaliningradzkim. To jest odbierane na Litwie jako wydarzenie niekorzystne.

Grybauskaite w wywiadzie ostro skrytykowała polski rząd. To rzadko spotykane

Nigdy mnie nie cieszą słowa krytyki płynące zza granicy pod adresem Polski i polskich władz. Jednak trzeba pamiętać, że tego typu uwagi są wynikiem złej sytuacji między państwami. One odzwierciedlają stosunki krajów. Nasze kontakty są najgorsze od lat, najgorsze w historii wolnej Polski i Litwy.

Skąd bierze się w Pana ocenie niechęć polskich władz do wzmacniania współpracy regionalnej?

Słyszałem dwie hipotezy w tej sprawie. Pierwsza, powtarzana w kuluarach życia politycznego, mówi o urazie, jaki nosi w sobie Radosław Sikorski. Według tej koncepcji ma on żal do Litwy, że nie poparła go, gdy kandydował na stanowisko sekretarza generalnego NATO. Wilno miało mu wtedy odmówić poparcia. Jednak liczę, że jest to tłumaczenie nieprawdziwe. To byłoby straszne, gdyby takie było wytłumaczenie.

Co mówi druga hipoteza?

Według niej polska dyplomacja wybrała opcję rozmowy z dużymi państwami, nawet kosztem małych. Polska jest w stanie poświęcić stosunki w regionie, jeśli któryś z dużych krajów obieca nam poprawę stosunków.

To skuteczne?

Nie, to zupełnie błędna taktyka. My niczego nie uzyskujemy od dużych krajów, nie realizujemy żadnych polskich interesów. Zrażamy do siebie natomiast małe państwa. To jest więc droga donikąd. Niestety takiego wyboru strategicznego dokonała Polska. Woli mieć dobre stosunki z dużymi kosztem mniejszych.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook