Jedynie prawda jest ciekawa


Szczerski: Krytyka dowodem zapaści

19.12.2011

Nigdy mnie nie cieszą słowa krytyki płynące zza granicy pod adresem Polski i polskich władz. Jednak trzeba pamiętać, że tego typu uwagi są wynikiem złej sytuacji między państwami – mówi portalowi Stefczyk.info Krzysztof Szczerski, poseł PiS.

Stefczyk.info: Prezydent Litwy skrytykowała polską politykę, mówiąc, że wolimy wspierać sojusz z Rosją, a nie takimi krajami jak jej państwo. Pojawiły się również oskarżenia, że podchodzimy do energetyki tylko od strony ekonomicznej, pomijając geopolityczny aspekt. Co Pana zdaniem oznacza taka krytyka?

Krzysztof Szczerski: Słowa prezydent Litwy odzwierciedlają zły stan stosunków polsko-litewskich. One dziś są w stanie krytycznym. Kolejne decyzje podejmowane przez rząd Polski pogarszają sytuację. Dalia Grybauskaite krytykując politykę energetyczną miała zapewne na myśli wycofanie się Polski z pomysłu budowy wspólnej elektrowni atomowej. To był projekt nie tylko ekonomiczny, ale również geopolityczny. Ta siłownia miała połączyć Polskę, Litwę, Łotwę i Estonie i była ważną inicjatywą regionalną. Jednak rząd się wycofał. Ostatnio również zdecydował się na podpisanie umowy o małym ruchu granicznym w Obwodzie Kaliningradzkim. To jest odbierane na Litwie jako wydarzenie niekorzystne.

Grybauskaite w wywiadzie ostro skrytykowała polski rząd. To rzadko spotykane

Nigdy mnie nie cieszą słowa krytyki płynące zza granicy pod adresem Polski i polskich władz. Jednak trzeba pamiętać, że tego typu uwagi są wynikiem złej sytuacji między państwami. One odzwierciedlają stosunki krajów. Nasze kontakty są najgorsze od lat, najgorsze w historii wolnej Polski i Litwy.

Skąd bierze się w Pana ocenie niechęć polskich władz do wzmacniania współpracy regionalnej?

Słyszałem dwie hipotezy w tej sprawie. Pierwsza, powtarzana w kuluarach życia politycznego, mówi o urazie, jaki nosi w sobie Radosław Sikorski. Według tej koncepcji ma on żal do Litwy, że nie poparła go, gdy kandydował na stanowisko sekretarza generalnego NATO. Wilno miało mu wtedy odmówić poparcia. Jednak liczę, że jest to tłumaczenie nieprawdziwe. To byłoby straszne, gdyby takie było wytłumaczenie.

Co mówi druga hipoteza?

Według niej polska dyplomacja wybrała opcję rozmowy z dużymi państwami, nawet kosztem małych. Polska jest w stanie poświęcić stosunki w regionie, jeśli któryś z dużych krajów obieca nam poprawę stosunków.

To skuteczne?

Nie, to zupełnie błędna taktyka. My niczego nie uzyskujemy od dużych krajów, nie realizujemy żadnych polskich interesów. Zrażamy do siebie natomiast małe państwa. To jest więc droga donikąd. Niestety takiego wyboru strategicznego dokonała Polska. Woli mieć dobre stosunki z dużymi kosztem mniejszych.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 2. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 3. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 4. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 5. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 6. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 7. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 8. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook